V březnu zastřelila INLA ve městě Craigavon policistu. Od roku 1975 zabila už přes 120 lidí.

V březnu zastřelila INLA ve městě Craigavon policistu. Od roku 1975 zabila už přes 120 lidí. | foto: Profimedia.cz

Severoirští teroristé oznámili, že končí s násilím. Věří jim to jen málokdo

  • 5
Irská národně osvobozenecká armáda, zodpovědná za více než sto obětí severoirských bojů, oznámila, že končí s násilím, a naznačila ochotu složit zbraně. Některé britské i irské bezpečnostní zdroje však krok odštěpenců teroristické organizace IRA zpochybňují.

INLA je odštěpenecká frakce Irské republikánské armády, hlavní severoirské organizace, která bojovala proti britské nadvládě nad Severním Irskem, neboli Ulsterem.

Podle televize BBC zabila INLA od roku 1975 na obou stranách irské hranice přes sto dvacet lidí. Celkově si střety mezi militantními stoupenci sjednocení Ulsteru s Irskem a jejich probritskými protějšky vyžádaly od roku 1968 do podpisu mírové dohody o třicet let později 3 600 životů.

Krajně levicová INLA vyhlásila příměří už před jedenácti lety. I poté ale měla na svědomí řadu přestřelek a kriminálních činů.

Bezpečnostní zdroje jsou skepitcké

V dnešním prohlášení uvedla, že bude napříště používat "výhradně mírových prostředků" a bude spolupracovat s mezinárodní komisí dohlížející na odzbrojení ozbrojených skupin v Ulsteru i v Irské republice. Výslovně ale neslíbila své plné odzbrojení a nespecifikovala, kdy by celý tento proces mohl začít, napsala AP.

BBC předtím oznámila, že členové INLA předpokládají, že odzbrojení potrvá několik měsíců.

Podle AP reagovaly britské i irské bezpečnostní zdroje na dnešní zprávu skepticky. Agentura přitom poukázala na to, že INLA je vnitřně znesvářená aliance různých gangů, které často bojovaly proti sobě navzájem. Skepsi podle AP projevila i strana Sinn Féin, která je spjata s IRA.

Trvající bezpečnostní rizika v Ulsteru potvrdil dnešní incident v Armaghu u Belfastu, kde asi 150 lidí napadlo policejní hlídku. Deset policistů bylo zraněno, ale žádný vážně.

Mírový proces podpořila i Clintonová

Zřeknutí se násilí bylo oznámeno v době, kdy je v Irsku a v Severním Irsku americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, aby podpořila mírový proces v Ulsteru. Činitelé INLA ale tvrdí, že je to jen náhoda.

Clintonová dnes po jednání v Dublinu s irským premiérem Brianem Cowenem vyzvala Británii, aby v zájmu dokončení mírového procesu svěřila severoirským úřadům správu nad policií a justičním systémem v Ulsteru.

Podle ní to napomůže spolupráci vůdců obou komunit při každodenní správě provincie. Tamní mírový proces označila za model pro jiná horká místa planety.

Irská národně osvobzenecká armáda

INLA vznikla v polovině 70. let a tvořili ji převážně bývalí příslušníci takzvané Pravé IRA.

V roce 1979 mimo jiné zavraždila britského konzervativního politika Aireyho Neavea bombou umístěnou pod jeho autem v londýnském Westminsteru. Zodpovědná byla i za bombový útok v baru Droppin' Well v Ballykelly v severoirském hrabství Londonderry, při němž v roce 1982 zemřelo sedmnáct lidí.

Arzenál pro útoky si INLA údajně opatřovala i v České republice. Britský deník The Times před osmi lety napsal, že čtyři členové INLA nakoupili v roce 1994 v Plzni výbušninu semtex.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video