„Pravému Německu“ došla trpělivost. Běžence pošle, kam podle kvót patří - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Pravému Německu“ došla trpělivost. Běžence pošle, kam podle kvót patří

  20:54
Průmyslové metropole v Severním Porýní-Vestfálsku se rozhodly vykázat běžence, které k nim výslovně neposlala vláda. Odejít tak musejí žadatelé o azyl, kteří mají podle vnitroněmeckých kvót žít ve východním Německu nebo v menších městech. Ti však odtud často odcházejí k Rýnu s tím, že chtějí do „toho pravého Německa“.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Vraťte klíč od bytu a jeďte si o ubytování požádat do Saska. Podobný příkaz může v nejbližší době čekat asi 2 500 běženců, kteří se nedávno zabydleli v západoněmeckém Essenu. Radnice půlmilionového města podle rádia WDR rozhodla, že kdo neměl při azylovém řízení „štěstí na los“ a neskončil v Severním Porýní-Vestfálsku, nemá v něm zkrátka co dělat.

Stěhování do spolkové země, kam nepatřili, běžencům až dosud procházelo. WDR zmiňuje příběh syrského lékaře, který se právě z Durynska v květnu přestěhoval do porúrské Bochumi. V té době už měl přiznaný azyl, mohl se tak legálně pohybovat po celém Německu.

Úřad práce mu v Bochumi dokonce zařídil byt. Po třech měsících ho ovšem musí vyklidit a vrátit se do chudého lesnatého Durynska.

Běženci a práce načerno

Značná část běženců, kteří loni přišli do Německa, pracuje v zemi načerno a mnohdy za velmi špatných podmínek. Uvedlo to v úterý veřejnoprávní rádio NDR.

Nelegální práce se podle ní může týkat asi 30 procent z 1,1 milionu uprchlíků, kteří loni do země přišli. Získat přesná čísla je však velmi těžké, jde spíše o odhady.

Podle rozhlasové stanice to jsou přitom často návštěvníci nebo dokonce zaměstnanci ubytoven pro uprchlíky, kdo migrantům nabízí práci.

Ta je většinou velmi špatně placená. Běženci pracují často jako uklízeči, umývači nádobí nebo malíři pokojů.

Zdroj: ČTK

Důvodem je nový integrační zákon. Od začátku srpna platí, že úřady mohou žadatelům o azyl až na tři roky nařídit, kde mají bydlet. Nová pravidla však Spolkový sněm přijal se zpětnou účinností od 1. ledna.

Radnice tak mohou vystěhovat i ty, které v první polovině roku přijaly a začaly začleňovat do společnosti. Včetně těch, kteří už si našli práci nebo poslali děti do školek.

Vysněný Kolín a Porúří

Jen do Essenu se přišlo od prvního ledna zaregistrovat 1 662 běženců, jejichž azylovou žádost měly na starosti úřady v jiných spolkových zemích. Tamní radnice se rozhodla, že bude velkorysá a vystěhuje jen migranty, kteří do města přišli po 6. srpnu, tedy po schválení nového zákona.

I tak jich mohou být tisíce - mnoho běženců se po příchodu do Porúří už nikde neregistruje a zůstávají tam načerno. Peter Renzel z tamního sociálního odboru odhaduje, že by jeho úřad mohl z města vykázat až 2 500 lidí.

Podobných případů jsou po celé spolkové zemi desítky tisíc. Průmyslovou oblast, která mezi běženci z Blízkého východu proslula díky velké koncentraci jejich krajanů a bohaté nabídce pracovních míst, si řada z nich ještě před cestou do Evropy vytyčila jako cíl své cesty.

Když už se jim podařilo dostat přes Egejské moře, Balkán a střední Evropu až do Německa, nechtějí se svých představ vzdát.

Německo začíná vynucovat kvóty, které platí už roky

Velká část žadatelů o azyl, která sní o životě v Porúří, Kolíně nad Rýnem nebo Düsseldorfu, ovšem z rozhodnutí úřadů skončí jinde. Úřady běžence rozptylují po celém Německu na základě takzvaného königsteinského klíče. Ten zohledňuje populaci a zejména daňové výnosy, které ohlásí jednotlivé spolkové země a svobodná města (více o německých kvótách zde).

Rozdělení žadatelů o azyl mezi jednotlivé spolkové země Německa.

Zhruba každý pátý uprchlík na základě těchto „kvót“ z přijímacích center skutečně míří do bohatého Severního Porýní - Vesftálska, další však takové štěstí nemají. Mohou skončit třeba ve východoněmeckém Sasku, na bavorském venkově nebo dokonce v chudém a lesnatém Durynsku.

„Někteří říkají, že toto není to pravé Německo. Že chtějí pravé Německo,“ líčil na jaře Danny Kavalier, starosta patnáctitisícového městečka Hettstedt v Sasku-Anhaltsku. Přidělení běženci odtud často „zmizeli“ a znovu se úřadům ohlásili až ve městě, kde chtěli žít (psali jsme o tom zde).

Berlín dál platí městům, odkud migranti zmizeli

Vracení migrantů do míst, kde měli podle königsteinského klíče zůstat, vyvolalo kritiku ze strany samotných běženců i neziskových organizací, které o ně pečují. „Samozřejmě, že je to v souladu s novým zákonem. Ale mnoho z nich teprve teď našla klid, mají kde bydlet a mohli se začít soustředit na nový život,“ míní Birgit Naujoksová z Uprchlické rady Severního Porýní - Vestfálska.

Například v porúrském Gelsenkirchenu, kde by se nucené stěhování mohlo dotknout 1 900 lidí, protestují migranti podle serveru WAZ.de už šestý den v řadě. Před radnicí se jich schází zhruba 100 až 200. Vadí jim hlavně zmíněná retroaktivita - nová pravidla by se podle nich měla týkat až migrantů, kteří o azyl požádají po schválení zákona.

Úřady si však stojí na svém - už proto, že péče o běžence nad rámec kvót stojí města i zemské vlády miliony eur, které jim nikdo nenahradí. Peníze z Berlína totiž dál proudí do spolkové země, kam byl běženec „přidělen“ a odkud později zmizel. Radnice v Gelsenkirchenu je proto nekompromisní. Každý běženec, který letos přišel do města, přestože má žít jinde, má do října odejít.

Mluvčí radnice Martin Schullman dodal, že podle svědectví běženců se do „mizení“ registrovaných azylantů a jejich náhlého zjevení v Porúří zapojují třeba i samotní Bavoři. Aby běžence vypudili, vyprávějí jim, že v nejlidnatější spolkové zemi budou žít levněji a dostanou práci.

„S těmi lidmi se hraje špinavá hra, za kterou pak musíme platit my. Je to pro ně velmi bolestivé, ale bohužel musíme zůstat tvrdí,“ konstatuje Schullman.

Autor:
Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Předák francouzských Republikánů chce deportace na druhou stranu Atlantiku

Šéf poslanců francouzských Republikánů navrhl posílat vyhoštěné migranty na souostroví Saint-Pierre a Miquelon u kanadských břehů. Kandidát na předsedu této konzervativní strany Laurent Wauquiez si...

9. dubna 2025  14:58

Vojáci dostanou přidáno přes osm tisíc. Peníze najdeme, slibuje Černochová

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) oznámila, že příjmy vojáků plošně vzrostou minimálně o 8 300 korun hrubého včetně příspěvku na bydlení. Náčelník generálního štábu Karel Řehka změnu uvítal....

9. dubna 2025  9:09,  aktualizováno  14:57

Na střední školu mimo svůj kraj se hlásí každý čtvrtý deváťák. Má to i svá úskalí

Třicet tisíc deváťáků je připraveno vyjet za středním vzděláním do jiného kraje. Nejvíce „cestovatelů“ pochází ze Středočeského, Pardubického a Královéhradeckého kraje. Roli hrají třeba nižší...

9. dubna 2025  14:57

Je to proti trendu. Středočeský kraj odmítá plánované rozšíření skládky v Čáslavi

Středočeský kraj se odvolal proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které vydalo souhlasné stanovisko k plánovanému rozšíření čáslavské skládky. Nově navrhovaná kapacita, která může být až...

9. dubna 2025  14:52

Senát schvaluje vyšší poplatky pro ČT. Její finance má nově kontrolovat NKÚ

Přímý přenos

Senát rozhoduje o zvýšení poplatků České televizi a Českému rozhlasu a rozšíření okruhu jejich plátců. Vládní návrh počítá s nárůstem plateb České televizi ze 135 korun na 150 za měsíc, u Českého...

9. dubna 2025  5:50,  aktualizováno  14:47

Fyzioterapeut dostal 7,5 roku za znásilňování nezletilé, které léčil skoliózu

Za znásilňování nezletilé pacientky při fyzioterapii uložil soud lékaři Václavu Kirchenovi 7,5 roku vězení. Zakázal mu také na pět let činnost fyzioterapeuta a maséra. Středeční verdikt není...

9. dubna 2025  14:19,  aktualizováno  14:46

Zmanipulovala mě jeho exmanželka, přiznal vraždu starosty hřebíkovačkou i druhý muž

Michal Švadlena, obžalovaný z vraždy podnikatele a někdejšího starosty obce na Plzeňsku z předloňského října, se ve středu u pražského městského soudu přiznal, že muže zavraždil. Tvrdí, že ho...

9. dubna 2025  14:46

Poker velmocí. Čína zvýšila odvetné clo na zboží z USA ze 34 na 84 procent

Čína od čtvrtka zvýší odvetné clo na dovoz ze Spojených států ze 34 na 84 procent. Oznámilo to ve středu čínské ministerstvo financí. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který...

9. dubna 2025  13:35,  aktualizováno  14:31

Trik exekutora nevyšel. Neslýchané, řekl soud a dal mu pokutu

Nejvyšší správní soud uznal exekutora Juraje Podkonického vinným z porušení svých povinností. Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který kárnou obžalobu podal, přijal nejméně desítky,...

9. dubna 2025  10:40,  aktualizováno  14:20

Žárlivce soudí za pobodání družky. Po činu jí podal telefon, pomoc si zavolala sama

Popravím tě, i kdyby mě měli zavřít na padesát let, vyhrožoval své tehdejší přítelkyni Michal V. z Třebíče. Na družku žárlil, ostré výhrůžky jí adresoval pravidelně, až ji loni v červenci čtyřikrát...

9. dubna 2025  14:19

Další čínští občané na Ukrajině nebojují, odmítá Peking tvrzení Zelenského

Čína prověřuje zprávy, že byli na Ukrajině zadrženi dva čínští občané, řekl šéf čínské diplomacie Wang I. Zároveň vyzval Číňany, aby se vyhýbali válečným zónám a nezapojovali se žádným způsobem do...

9. dubna 2025  11:04,  aktualizováno  14:08

Výpověď bude rychlejší, bez udání důvodů neprošla. Zkušební doba bude delší

Senát schválil novelu zákoníku práce, která má podle vlády zpružnit pracovní trh. Výpovědní lhůta má nově začínat doručením výpovědi, ne až od začátku dalšího měsíce. Zkušební doba se má prodloužit...

9. dubna 2025  12:12,  aktualizováno  13:57