Demolice chladicí věže v Jongbjonu

Demolice chladicí věže v Jongbjonu | foto: Reuters

Severní Korea vykázala z Jongbjonu mezinárodní pozorovatele

  • 62
Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii opustili jaderný reaktor v severokorejském Jongbjonu. KLDR přerušila s agenturou spolupráci a vykázala pozorovatele ze země. Reagovala tak na pondělní usnesení Rady bezpečnosti OSN, která odsoudila nedávné vypuštění rakety dlouhého doletu a prodloužila sankce vůči zemi.

Inspektoři jsou nyní v hlavním městě Pchjongjangu a ze země odcestují pravděpodobně ve čtvrtek. Z jongbjonských zařízení sňali pečetě MAAE, odmontovali monitorovací zařízení a obrátili kamery ke stěnám.

KLDR v úterý požádala, aby inspektoři její území opustili co nejdříve. Zároveň vyhostila americké experty, kteří dohlíželi na odstavení reaktoru.

Komunistický stát hodlá obnovit činnost v odstaveném reaktoru a z jeho vyhořelého paliva vyrábět plutonium. Kvůli reakci RB OSN na nedávné vypuštění rakety Severní Korea také pozastavila účast v šestistranných rozhovorech, které řeší severokorejský jaderný program. - čtěte KLDR odstoupila od rozhovorů o jádru a vykázala inspektory OSN ze země

Obnovení provozu

Plné obnovení provozu v reaktoru v Jongbjonu by podle odborníků mohlo trvat až rok. Opětovné zahájení výroby koncentrovaného (zbrojního) plutonia z vyhořelého reaktorového paliva by si mohlo vyžádat jen tři měsíce.

Šestistranné rozhovory začaly v roce 2003 s cílem přimět KLDR, aby se vzdala jaderného programu výměnou za výraznou energetickou pomoc.

Pchjongjang v roce 2007 přistoupil na to, že odstaví reaktor v Jongbjonu a zpřístupní informace o všech svých jaderných zařízeních. 

Předloni začali Severokorejci reaktor v Jongbjonu demontovat a v červnu loňského roku zničili chladicí věž.

Pak ale s rozebíráním zařízení ustali, mezinárodní pozorovatele vyhnali a uvedli, že jaderný program obnoví. Rozlítilo je to, že je USA nevyškrtly ze seznamu zemí podporujících terorismus.

Po dvou týdnech je Spojené státy z listiny vyškrtly poté, co se KLDR s Washingtonem dohodla, jak ověřit severokorejská prohlášení o likvidaci jaderných zařízení. Severní Korea pak opět umožnila pozorovatelům OSN činnost v jaderném zařízení monitorovat.

situace se opakuje

Diplomaté hodnotí nynější roztržku jako opakování situace z roku 2002. USA tehdy oznámily, že má KLDR jaderný zbrojní program. Země odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, obnovila provoz v Jongbjonu a vypověděla personál MAAE. K vlastnictví jaderných zbraní se přiznala před čtyřmi lety.

V posledních měsících se však situace na Korejském poloostrově vyostřuje. V únoru KLDR například podle Jižní Koreje rozmístila nové rakety středního doletu a navýšila také počet mužů ve zvláštních bojových jednotkách. Pchjongjang opakoval, že je se Soulem na pokraji války.

Situaci zkomplikovalo také každoroční březnové společné vojenské cvičení Jihokorejců s vojáky USA. Pchjongjang dokonce vyhrožoval i civilním letadlům.

Nakonec na počátku dubna KLDR vypustila raketu, o které tvrdí, že měla dopravit na oběžnou dráhu Země telekomunikační satelit. Její části však podle západních zdrojů spadly do Tichého oceánu, aniž nějaký satelit na orbitu vynesly. - více o nedávném testu severokorejské rakety se dočtete zde

Podle některých západních zemí to byla zkouška rakety dlouhého doletu, která může nést jadernou hlavici a dolet má až na Aljašku. Rada bezpečnosti OSN test odsoudila a rozšířila sankce vůči komunistickému státu. Ten tedy reagoval odstoupením od rozhovorů o jádru a vykázáním inspektorů OSN ze země.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video