KLDR výrazně vylepšila balistické rakety, jejich dolet zůstává otázkou - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KLDR výrazně vylepšila balistické rakety, jejich dolet zůstává otázkou

  14:47
Soul v plamenech za pár minut, statisíce mrtvých v San Franciscu během půl hodiny. I tak by mohl vypadat severokorejský útok na „nepřátelská“ města. Je takový apokalyptický scénář v blízké budoucnosti reálný? Experti nejsou úplně zajedno.
KLDR otestovala další balistickou střelu | (0:48) | video: Reuters

Za jak dlouho by Severní Korea dokázala zasáhnout svého jižního souseda, Japonsko či dokonce USA? Přinášíme názory odborníků, mezi nimi Davida Wrighta, uznávaného vědce a jednoho z ředitelů společnosti Global Security Program, a Markuse Schillera z německé společnosti ST Analytics, nezávislé poradenské firmy zabývající se vesmírnými technologiemi a raketami.

Balistické rakety a jaderné hlavice

Jaké vojenské schopnosti ale dnes KLDR vlastně má? Jedná se v zásadě o vývoj balistických raket a také o jaderné hlavice.

Fotogalerie

Co se týká balistických raket, tak zde je letošní rok významným zlomem. „Nedávný test rakety Pukkuksong-2 (KN-15) ukázal, že KLDR je u svých raket schopna použít tuhé palivo, což je oproti tekutým palivům značný krok vpřed,“ řekl iDNES.cz Michal Smetana, odborník na problematiku jaderných zbraní.

Tuhé palivo umožňuje daleko rychlejší přípravu i odpálení, a to v řádu desítek minut. Rakety s tekutým palivem naopak vyžadují delší přípravu a tankování, což probíhá několik hodin a akci není snadné skrýt před špionážními satelity.

V polovině května pak KLDR otestovala raketu, která by podle odborníků dokázala zasáhnout i americkou základnu na ostrově Guam. Podle severokorejské tiskové agentury KCNA se jednalo o raketu Hwasong 12, která vystoupala do výšky 2 111 kilometrů a poté spadla do Japonského moře (o tomto testu si můžete více přečíst zde).

Balistické rakety

Slovník Merriam-Webster definuje balistickou raketu jako „...naváděnou raketu, která nejprve vystoupá, opíše trajektorii vysokým obloukem, a poté volným pádem klesá.“

Balistické rakety se dělí podle způsobu použití na taktické (které mají velmi krátký dolet, zhruba 300 km) a strategické.

Druhá kategorie se dělí na balistické střely krátkého doletu (do 1000 km, zkratka SRBM), středního doletu (od 1000 do 2500 km tzv. MRBM, od 2500 do 5500 km IRBM) a mezikontinentální střely (nad 5500 km - ICBM). Kromě toho také existuje kategorie SLBM - rakety vypouštěné z ponorek. Jiným příkladem je pak ALBM - rakety vypouštěné ze vzduchu. Rakety startující na zemi žádnou zkratku nemají.

Zdroj: Wikipedia

Dlouholetý odborník na letectví a kosmonautiku John Schilling k tomu na webu 38 North napsal: „Test demonstroval nejen schopnost KLDR zasáhnout americkou základnu vzdálenou až 3 500 kilometrů pomocí raket středního doletu, ale hlavně může znamenat významný pokrok v rozvoji mezikontinentálních střel.“

Druhou otázkou je schopnost Severní Koreje nasadit na rakety jaderné hlavice. „KLDR tvrdí, že to již dokáže. Například v únoru ukázala fotografii miniaturizované verze jaderné nálože, kterou by mohly nést rakety dlouhého doletu. Není ovšem možné s jistotou potvrdit, zda se jedná o skutečné zařízení, či o pouhou maketu. Je však poměrně reálné, že KLDR již po technologické stránce miniaturizaci hlavic zvládla a je schopna je umístit alespoň na některé typy raket“ říká Smetana.

Jiní experti jsou ale v této otázce skeptičtější. Obavy může alespoň částečně rozptýlit také skutečnost, že KLDR nedisponuje opravdu silnými atomovými zbraněmi. Síla největšího severokorejského testu se odhaduje na 20 až 30 kilotun TNT, což je „pouze“ dvojnásobek pumy Little Boy svržené v srpnu 1945 na Hirošimu.

Dosah severokorejských raket podle japonského ministerstva obrany

Velmoci mají dnes sice k dispozici mnohem silnější jaderné zbraně, i tak by však byly účinky severokorejské jaderné bomby velmi ničivé. Softwarový simulátor ukazuje, že výbuch hlavice o síle 25 kilotun na newyorském náměstí Times Square by o život připravil téměř 650 tisíc lidí...

Hrozbu tedy není možné podceňovat. A jaké scénáře pro agenturu AP načrtli zmínění odborníci?

Soul: dělostřelecká palba i chemické zbraně

Útok na jihokorejskou metropoli Soul by byl otázkou několika minut. Armáda Jižní Koreje má sice moderní výzbroj, ale její obranný systém samozřejmě není neprodyšný. Pokud by KLDR například zahájila dělostřeleckou palbu, tak by se Soul jistě neproměnil v „moře zalité plameny“ (jak severokorejský režim vyhrožuje), ale i tak by více než desetimilionová metropole utrpěla velké ztráty.

Schéma amerického sytému THAAD

Jižní Korea disponuje americkým antibalistickým raketovým systémem THAAD a protiraketovým systémem Patriot, který dokáže sestřelit nepřátelské rakety i letadla, dělostřelectvo to však nezastaví.

Pokud by se tedy KLDR k takovému kroku odhodlala, útok by přišel bez varování a prakticky okamžitě. Otevřená navíc zůstává možnost použití biologických či chemických zbraní, kterých má severokorejský režim velké množství. Jižní Koreu tedy netrápí jen hrozba jaderného útoku.

Tokio: fungovala by ochrana?

Nad Japonsko by raketa s nukleární hlavicí letěla asi 10 minut. A Tokio dělá vše pro to, aby v takovém případě útok odrazilo. Japonci disponují jak systémem Patriot, tak protivzdušným systémem Aegis umístěným na lodích.

Je čas pozvat Kima na hamburger. Jaké jsou možné Trumpovy tahy proti KLDR?

Aegis je účinný zejména proti raketám s doletem kratším než 5 000 kilometrů. Nepřátelskou raketu ideálně zachytí již během střední fáze letu. Pokud by se to nepodařilo, nastoupí Patriot, který by měl raketu zneškodnit v poslední fázi.

Mohlo by se zdát, že do takové protiraketové střechy nezatéká. Přesto Japonsko uvažuje buď o rozmístění systému THAAD, nebo o doplnění systému Aegis o suchozemskou verzi.

Panují však pochyby o tom, zda by i zdokonalený obranný štít dokázal zachytit více raket odpálených najednou. Toho si je KLDR zřejmě vědoma, proto v březnu odpálila do Japonského moře hned čtyři střely najednou (o tom si více přečtěte zde).

Armáda KLDR: Rezivý golem se zvolna souká do zbroje s ostrými hroty

San Francisco: půl hodiny do katastrofy

Výbuch jaderné hlavice o síle 25 kilotun v centru San Francisca by o život připravil až 200 000 lidí a dalších zhruba 220 000 by bylo zraněno.

Výbuch jaderné hlavice o síle 25 kilotun v San Franciscu

Podle Johna Schillinga ovšem americká města nebudou v ohrožení „zítra ani pozítří.“ K tomu, aby Severní Korea dokázala zasáhnout cíle v USA, by totiž musela vyvinout raketu schopnou doletět alespoň 7 000 kilometrů. To je vzdálenosti mezi KLDR a Havajskými ostrovy. Města na západním pobřeží USA jsou pak vzdálena více než 8 000 kilometrů.

Testovaná raketa Hwasong 12 má odhadovaný dolet pouze 4 500 kilometrů. Pokud by se však Severokorejcům v budoucnu podařilo úspěšně zvládnout mezikontinentální střely, tak by města jako San Francisco či Los Angeles mohla být zasažena za méně než půlhodinu.

15.května 2017 v 16:24, příspěvek archivován: 17.května 2017 v 17:02

See analysis from @Missile_Defense on North Korea's missile capabilities, all in one place: https://t.co/Yf60yLsO3I https://t.co/YFK6vASqDB

Balistické rakety schopné nést jaderné hlavice mohou ale být vystřeleny také z ponorky, což zvyšuje operabilitu. Jediný typ takové rakety, kterou Severní Korea disponuje, je KN-11 (přehledně si můžete všechny rakety zobrazit na stránkách CSIS). Ta by měla mít dolet okolo 900 kilometrů, jedná se ovšem pouze o odhady.

Washington: deset minut na rozhodnutí

Hlavní město Spojených států dělí od Severní Koreje vzdálenost 11 000 kilometrů. Podle odhadu Markuse Schillera by to balistické raketě trvalo asi 30 minut; David Wright tipuje zhruba 39 minut.

Spojené státy spoléhají na antibalistický deštník nazývaný Ground-Based Midcourse Defense (GMD). Ten je však podle některých kritiků řádně děravý. „Strategická raketová ochrana v současné podobě představuje přinejmenším vyhozené peníze“ kritizovalo systém v loňském roce sdružení Union of Concerned Scientists. Podle vědců tento obranný deštník pouze vzbuzuje falešné pocity bezpečí.

14.května 2017 v 05:34, příspěvek archivován: 17.května 2017 v 16:53

New #NorthKorea missile could fly 4,500 km. For perspective, that's a bit further than line 7 here. @CSIS https://t.co/EbqnzBbUsE

Kritici také poukazují na fakt, že ačkoli systém GMD stál 40 miliard dolarů (asi 960 miliard korun, tj. ekvivalent tří čtvrtin českého státního rozpočtu), z celkem devíti cvičných pokusů mezi lety 2002 a 2016 selhal šestkrát.

Podle Davida Wrighta je ale hlavní otázkou, co by udělal americký prezident. “I v případě raket s dlouhou dráhou letu je nutné učinit mnoho kroků od detekování odpálení až po zjištění, o co se vlastně jedná. V úhrnu by prezidentovi zbylo asi 10 minut na rozhodnutí, zda spustit odvetný útok,“ říká. Během pěti minut je možné odpálit balistické rakety rozmístěné na zemi, během patnácti minut ty z ponorek. A kdo viděl film „Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu“, ten určitě ví, že takový rozkaz se těžko bere zpět.

Takto Severní Korea testuje své balistické střely:

19. dubna 2017

Takhle Severní Korea testuje své balistické střely | (1:37) | video: Reuters
Autor:

Nejčtenější

Detektivové zadrželi Nagyovou, Fuksu i Tluchoře, zasahují u lobbistů

Elitní policisté spustili nebývale rozsáhlé zatýkání politiků a špiček státní správy. Zadrželi ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, ředitele správy hmotných rezerv Ondreje Páleníka a politiky...

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Na škole v Příbrami vyhrožoval žák. Policie ho zadržela a budovu evakuovala

Žák v jedné z příbramských základních škol dnes odpoledne podle oznámení vyhrožoval svému okolí v budově. Policisté chlapce zadrželi a školu evakuovali. Na místě nebyl nikdo zraněn.

14. dubna 2025  17:15,  aktualizováno  17:26

Odsuzuji zabíjení, ale nemám dost informací, řekl Fico k ruskému útoku na Sumy

Odsuzuji veškeré zabíjení, ale o útoku na Sumy nemám dost informací, uvedl v pondělí slovenský premiér Robert Fico. Ruský útok na ukrajinské město s desítkami obětí na životech o den dříve odsoudil...

14. dubna 2025  17:21

Socialistický realismus, Gottwald i lokomotiva. Liberty začala nabízet umělecká díla

Masivní busty Klementa Gottwalda či Antonína Zápotockého, ale i jemné kresby tváří účastníků dávné stavby mládeže insolvenční správce Liberty Ostrava nabízí v aukci, jejíž předprodejní výstava dnes...

14. dubna 2025  17:01

Kyjev využívá civilisty jako živý štít, tvrdí Rusko po zabití tří desítek lidí v Sumách

Sledujeme online

Kyjev využívá civilisty jako živý štít, prohlásilo v pondělí ruské ministerstvo obrany a tvrdilo, že Ukrajina rozmisťuje vojenské objekty a pořádá akce s účastí armády v centru obydleného města....

14. dubna 2025  14:25,  aktualizováno  16:51

„Dvacet let zkušeností, doktorát, nástupní plat 20.000 hrubého.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Sdílené elektrokoloběžky v Praze mají skončit, nová regulace s nimi nepočítá

Praha nepočítá s tím, že by v připravovaném systému pro provoz sdílených dopravních prostředků umožnila parkování elektrokoloběžek. Jejich provozovatelé je proto podle primátorova náměstka Zdeňka...

14. dubna 2025  13:06,  aktualizováno  16:41

Napětí roste. Alžírsko chce vyhostit francouzské diplomaty, Paříž hrozí odvetou

Alžírsko pohrozilo vyhoštěním dvanácti francouzským diplomatům. Do dvou dnů se musí vrátit do vlasti. V reakci na to Francie varovala před odvetnými kroky. Konflikt je reakcí na páteční zadržení tří...

14. dubna 2025  16:38

Zemřela „babka lyžařka“. Jarmila Bursová byla tváří Troškových komedií Babovřesky

V 96 letech zemřela Jarmila Bursová. Proslavila jako „babka lyžařka“ v trojici komedií Zdeňka Trošky Babovřesky. Podle vyjádření rodiny pro Blesk.cz odešla poklidně ve spánku.

14. dubna 2025  16:33

Akciové trhy ožívají. Pomohla výjimka z cel pro mobily a další elektroniku

Evropské i americké akcie zahájily pondělní obchodování růstem. Technologické společnosti těžily ze zprávy o tom, že Spojené státy dočasně poskytly chytrým telefonům a některým dalším elektronickým...

14. dubna 2025  10:51,  aktualizováno  16:30

Obrněnce proti migrantům. Trumpovi tah s armádou vychází, nasadil i helikoptéry

Na hranicích Spojených států a Mexika přituhuje. Donald Trump splnil své předvolební sliby, do migračně kritického regionu poslal armádu a výsledky už se dostavují, počet ilegálních přechodů z jihu...

14. dubna 2025  16:15

Na náměstí v Pardubicích se strhla bitka mezi cizinci, před strážníky utíkali

Potyčku cizinců řešili v noci na neděli pardubičtí strážníci. Rvačka se strhla poblíž Zelené brány, skupina ale do příjezdu hlídky zmizela. Strážníci ji nakonec vypátrali u Tyršových sadů, kde málem...

14. dubna 2025  16:03

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Oscara pro Cruise! volají fanoušci. Novou sošku pro kaskadéry mu chtějí udělit hned

Americký herec Tom Cruise, přestože zapsaný jako jedna z nejvýznamnějších filmových hvězd, dosud neobdržel nejprestižnější ocenění Oscar. To by se však mohlo za pár let změnit. Americká filmová...

14. dubna 2025  15:30

Překvapení z dob Rudolfa II. Na Pražském hradě našli nejstarší vanilku v Evropě

Více než 400 let starý vanilkový lusk objevili archeologové pod podlahou Vladislavského sálu na Pražském hradě. Podle expertů pochází z doby císaře Rudolfa II., kdy byla tehdy kosmopolitní Praha...

14. dubna 2025  15:17