Riziko konfliktu s KLDR je reálné, sdělil Trump. USA žádají nové sankce

  • 343
Spojeným státům hrozí vážný konflikt se Severní Koreou kvůli jejímu jadernému programu a vojenským provokacím. V rozhovoru s agenturou Reuters to ve čtvrtek řekl americký prezident Donald Trump s tím, že preferuje diplomatické řešení. Ministr zahraničí USA Rex Tillerson vyzval OSN, aby na KLDR uvalila nové sankce.

„Existuje možnost, že dojde k velkému, velkému konfliktu se Severní Koreou. Rozhodně,“ řekl Trump během čtvrtečního rozhovoru v Oválné pracovně Bílého domu. „Moc rádi bychom tu záležitost vyřešili diplomaticky, ale je to velmi obtížné,“ dodal prezident.

Trump v poslední době přitvrdil verbální projevy proti KLDR, posílil námořní přítomnost USA v oblasti Korejského poloostrova a vyhlásil, že hodlá severokorejského vůdce Kim Čong-una přimět, aby upustil od raketových a jaderných testů.

Washington podle prezidenta bude po jižním sousedovi KLDR požadovat uhrazení přibližně miliardy dolarů (25 miliard korun), což jsou náklady odhadované na rozmístění systému THAAD v zemi. Jihokorejské ministerstvo obrany zareagovalo prohlášením, že se nic nemění na plánu, podle něhož „rozmístění, provoz a údržbu“ zařízení hradí USA. Ministerstvo uvedlo, že v dohodě uzavřené s vládou Trumpova předchůdce Baracka Obamy Soul nabízí poskytnout pro štít pozemky a infrastrukturu, nikoli náklady na jeho provoz.

Proti rozmístění systému, který má být odstrašujícím prostředkem vůči KLDR, protestovaly Čína a Rusko a nesouhlas dal najevo i favorit nadcházejících jihokorejských prezidentských voleb, vůdce liberální opozice Mun Če-in. Jeho mluvčí prohlásil, že rozmísťování štítu by mělo být „okamžitě zastaveno“. „Otázku rozmístění štítu THAAD by měla řešit příští (jihokorejská) vláda,“ řekl Munův mluvčí Jon Kwan-sok. Prezidentské volby jsou v Jižní Koreji plánovány na 9. května.

Tillersonův čínský kolega Wang I varoval před jakýmkoli použitím síly, které může krizi ještě více vyhrotit a skončit ještě větší katastrofou. Wang při této příležitosti vyzval KLDR, aby zastavila svůj jaderný a raketový program. Podle Pekingu je také čas přestat se dohadovat o tom, kdo musí učinit první krok. Wang zároveň prohlásil, že Čína nemá klíč k vyřešení situace.

Wang se kriticky vyjádřil o americkém systému protiraketové obrany THAAD, který USA začaly rozmísťovat v Jižní Koreji. Tento štít podle čínského ministra zahraničí vážně ohrožuje strategickou bezpečnost Číny a poškozuje důvěru stran účastnících se řešení severokorejské krize.

Proti štítu THAAD na Korejském poloostrově vystupuje i Moskva. Náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov v pátek v OSN vyzval USA a Jižní Koreu, aby si rozmísťování protiraketového systému na poloostrově rozmyslely. Gatilov se také obrátil na ostatní státy, aby odolaly pokušení podnikat podobné destabilizující kroky.

Podle Gatilova je nutné vyvarovat se vůči KLDR při řešení krize jakékoli síly, předvádění svalů před Pchjongjangem vyhodnotil jako nezodpovědné. Právě takové chování podle Gatilova vede svět k úvahám, zda nehrozí vypuknutí války.

Trump v rozhovoru ocenil přístup čínského prezidenta k řešení severokorejské otázky. „Věřím tomu, že se velmi snaží. Vím, že si přeje, aby byl schopen nějak to vyřešit. Zřejmě to ale není možné,“ řekl Trump.

Peking dal v posledních dnech najevo sílící kritiku na adresu Pchjongjangu a podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona Čína KLDR pohrozila, že za provedení jaderné zkoušky uvalí na severokorejský režim jednostranné sankce.

USA žádají nové sankce

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson varoval, že hrozba severokorejského jaderného útoku na Japonsko či Jižní Koreu je naprosto reálná. V této souvislosti vyzval, aby OSN uvalila na Pchjongjang nové sankce. Prohlásil rovněž, že Spojené státy se nebudou zdráhat potrestat vlastními sankcemi ty země, které budou s KLDR spolupracovat.

Tillerson krizi na Korejském poloostrově označil za nejpalčivější aktuální problém světa, který hrozí přerůst v katastrofu.

RB OSN podle Tillersona musí zakročit dříve, než tak učiní KLDR. OSN, jak navrhuje šéf americké diplomacie, by měla zavést nové sankce proti režimu severokorejského vůdce Kim Čong-una a pozastavit s ním či značně omezit diplomatické vztahy.

Tillerson dále řekl, že na stole musí zůstat všechny možnosti k odpovědím na budoucí severokorejské provokace. Diplomatická a finanční opatření musí být podpořena odhodláním čelit severokorejské agresi i vojenskou cestou, pokud to bude nutné, dodal. Roky, kdy Pchjongjang diktoval podmínky, jsou podle Tillersona pryč, nyní je opět čas převzít nad situací kontrolu.

Generální tajemník OSN má obavy z konfliktu

Generální tajemník OSN António Guterres na jednání Rady bezpečnosti OSN vyslovil obavy z možného vojenského konfliktu na Korejském poloostrově, za nebezpečnou situaci označil absenci komunikačních kanálů s KLDR.

„Musíme se vyvarovat špatných odhadů a nedorozumění. Musíme začít jednat, abychom zabránili konfliktu a dosáhli udržitelného míru,“ řekl Guterres na zasedání 15členné RB OSN.

Severní Korea provedla již pět jaderných testů a nesčetně raketových zkoušek; ta poslední se uskutečnila tento měsíc. Pchjongjang také opakovaně hrozí zničením Spojených států. „Vůle armády a lidu KLDR vybudovat socialistickou velmoc je neotřesitelná... a žádná síla nemůže zastavit jejich postup vpřed,“ napsala dnes severokorejská oficiální agentura KCNA.

O severokorejském jaderném a raketovém programu bude dnes jednat Rada bezpečnosti OSN, v plánu však není žádné hlasování o rezoluci či o nových sankcích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video