Šťastný nový rok 101, slaví Severokorejci. Rakety jsou zatím v klidu

  • 18
Rudé prapory, oslavné plakáty, úsměvy a tanec. Ačkoliv Severní Korea poslední měsíc den co den hrozila válkou, teď proměnila zemi v jednu velkou slavnost. Nedožité 101. narozeniny totiž v pondělí slaví "věčný" zakladatel komunistického státu Kim Ir-sen a zároveň začíná nový rok severokorejského kalendáře čučche.

Největší svátek totalitního státu trvá celkem tři dny a svět se obává, že ho KLDR využije k balistické zkoušce. Režim totiž významné dny rád spojuje s vojenskými přehlídkami a testy. Loni na Kimovo výročí vypustil raketu dlouhého doletu, která  se však neplánovaně ještě před vstupem na oběžnou dráhu zřítila do oceánu.

Tentokrát má podle dosavadních zpráv připravené ke startu dvě rakety středního doletu Musudan. Stačí jen udělit pokyn a střely vůbec poprvé vyletí k nebi.

Tomu ovšem zatím nic nenasvědčuje. KLDR naposledy varovala před testem ve čtvrtek (více čtěte zde) a nyní se více věnuje velkolepým oslavám narozenin "nesmrtelného prezidenta".

Kim Ir-sen je v zemi považován téměř za boha, jeho sochy stojí na každém rohu a učitelé přednáší přímo magické legendy o jeho skutcích. Obrázky s podobiznou zakladatele se za žádnou cenu nesmí přehýbat. Dnem jeho narození také začíná domácí kalendář čučche. Severokorejci tedy právě vstupují do nového roku 101.

Tatíček zakladatel

Kim Ir-sen (15. 4. 1912 - 8. 7. 1994) byl jeden z nejdéle vládnoucích diktátorů na světě. KLDR řídil pevnou rukou bezmála půlstoletí (1948-1994) a za tu dobu měl na svědomí miliony lidských životů. Velkou měrou zavinil válku na Korejském poloostrově v roce 1950. Současně kolem sebe a své rodiny vytvořil kult osobnosti, jemuž nemůže konkurovat ani Mao Ce-tung v Číně. Kimovy traktáty a portréty patří do každé domácnosti a veřejného prostranství. Po smrti bylo jeho tělo nabalzamováno a uloženo do mauzolea.

Pchjongjang tak rozhodně nežije v době válečné mobilizace, ale spíše jednoho ohromného komunistického večírku.

Navzdory chladnému počasí čekaly davy lidí v dlouhých frontách, aby položily umělé kytice a poklonily se před bronzovými sochami Kim Ir-sena a jeho syna Kim Čong-ila, popisovala agentura AP.

Poté se lidé seřadili, aby si u stánků koupili svůj příděl burských oříšků, jež jsou sváteční tradicí.

Kromě toho zhlédli také představení malých pionýrů a v plánu jsou i masové vojenské přehlídky. To vše vypovídá o síle kultu Kim Ir-sena, který ve světě těžko hledá konkurenci.  

Tématu číslo jedna se samozřejmě přizpůsobila i místní média. Deník Korejské strany práce se kromě jedné drobné poznámky, kde sliboval svržení lupičských amerických imperialistů, vyhnul zahraničním motivům a rozsáhle se věnoval pondělním ceremoniím.

Mimo jiné zveřejnil fotografie a zprávy o návštěvě současného vůdce Kim Čong-una v pchjongjangském mauzoleu Kumsusan, kde složil poctu svému nabalzamovanému dědečkovi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video