Severokorejská raketa Unha-3 připravená na odpalovací rampě v Tongčang-ri (9.

Severokorejská raketa Unha-3 připravená na odpalovací rampě v Tongčang-ri (9. dubna 2012) | foto: AP

Jsme nukleární mocnost, vetkla si Severní Korea do ústavy

  • 43
Komunistická KLDR přepsala svoji ústavu. Prohlásila se v ní za zemi vyzbrojenou jadernými zbraněmi a zásluhu za to připisuje někdejšímu vůdci Kim Čong-ilovi. Podle analytiků to může zkomplikovat rozhovory o jaderném odzbrojení KLDR.

"Předseda Komise národní obrany Kim Čong-il udělal z naší vlasti neporazitelný stát politické ideologie, jadernou mocnost a nezlomnou vojenskou sílu, čímž připravil základy pro budování silného a prosperujícího národa," cituje novou preambuli oficiální web Naenara.

Podle agentury AFP byla změna ústavy schválena na zasedání severokorejského parlamentu 13. dubna. V předchozí ústavě termín "jaderná mocnost" zmíněn nebyl. Komunistické elity změnou dokumentu zřejmě chtěly zvěčnit zásluhy Kim Čong-ila, který zemřel loni v prosinci.

KLDR pracuje na vývoji jaderných zbraní desítky let a tvrdí, že je potřebuje k sebeobraně před atomovou hrozbou z USA. Stalinistický režim během šestistranných rozhovorů v roce 2006 slíbil, že se svého jaderného programu výměnou za ekonomickou pomoc a bezpečnostní záruky vzdá.

Vzdát se atomovky? To je porušení ústavy, může tvrdit KLDR

Od té doby ale KLDR provedla dva jaderné testy a jednání uvázla ve slepé uličce. Po smrti Kim Čong-ila se na tom nic nezměnilo. Totalitní stát dále straší sousedy svým jaderným arzenálem a v dubnu se neúspěšně pokusil odpálit raketu. Podle Pchjongjangu měla vynést na oběžnou dráhu mírovou družici, svět však Kimovu říši podezíral z pokusu o test rakety dlouhého doletu.

Změna v ústavě podle analytiků značí, že KLDR se v otázce svých jaderných pum zatvrdila. "Znamená to, že sever se za žádných okolností nehodlá vzdát svého jaderného programu," řekl AFP Čon Sung-Whun z Korejského institutu pro národní sjednocení. "Pokud by u jednacího stolu padl požadavek, aby se vzdali svých nukleárních zbraní, Severokorejci by prohlásili, že by to bylo porušení ústavy," dodává expert z Jižní Koreje.

Jiní odborníci soudí, že nová preambule je především poctou Kim Čong-ilovi a její význam nesmí být přeceňován. "Jen těžko to lze interpretovat jako vzkaz, že se svých jaderných zbraní za žádnou cenu nevzdají," říká Kim Kjun-Sik z univerzity v Čongwonu. Vůdci KLDR podle něj můžou ústavu velmi snadno změnit, ostatně za poslední dva roky to už udělali dvakrát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video