Severní Korea přiznala jaderné zbraně

  • 192
KLDR na nátlak USA přiznala, že má jaderné zbraně. Nejsme překvapeni, tvrdí Washington. Americko-korejská schůzka v Pekingu skončila o den dřív. Severní Korea přitom vyjádřila své obavy, že ji USA ženou do války. USA musejí změnit své postoje, zaznělo z KLDR.

"Řekli, co už jsme dávno věděli, že vlastní jaderné zbraně. Nepřekvapilo nás to," řekl agentuře Reuters zdroj z americké vlády, který si nepřál být jmenován.

O testování jaderných zbraní se však v Pekingu, kde se setkali představitelé Severní Koreje, Spojených států a Číny, údajně nehovořilo. Diplomaté dva dny rokovali o uklidnění třenic vyvolaných severokorejskou jadernou krizí.

Jednání v Pekingu skončila ale o den dříve, než se očekávalo. Podle prohlášení amerického ministra zahraničí Colina Powella ve Washingtonu se tak stalo poté, co je opustila Severní Korea.

"Všechny zúčastněné strany v Pekingu vyjádřily silné názory. Nenecháme se přerušením rozhovorů odradit a budeme v nich spolu s Čínou pokračovat," prohlásil Powell.

Účastníci rozhovorů se mají nyní vrátit do svých zemí a zhodnotit vyslechnutá stanoviska a návrhy, načež by mělo být určeno místo dalšího setkání. Powell nevyloučil, že v pátek budou v Pekingu pokračovat bilaterální rozhovory mezi Čínou a USA a mezi Čínou a Severní Koreou.

USA musejí skončit s nevraživostí, žádá KLDR
"USA musejí ukázat politickou vůli k odvážné změně politiky nevraživosti vůči KLDR a osvědčit ji v praxi," stojí v prohlášení severokorejského ministerstva zahraničí.

"To je univerzální klíč k zahájení plodných jednání, která by odpověděla na očekávání a znepokojení mezinárodního společenství," citovala z dokumentu oficiální severokorejská agentura KCNA.

Pchjongjang rovněž znovu obvinil Spojené státy, že vedou Korejský poloostrov do ozbrojeného konfliktu. "Situace na Korejském poloostrově je tak napjatá, že může v každém okamžiku propuknout válka," uvedla KCNA.

Jedná se už dva dny
USA a KLDR jednaly v Pekingu za zavřenými dveřmi o severokorejském jaderném programu dva dny. Šlo o první rozhovory na podobně vysoké úrovni od října 2002, kdy vzplály půtky mezi oběma zeměmi.

Severní Korea podle Američanů připustila, že má tajný jaderný program, což je v rozporu s dohodou z roku 1994. Tehdy se Pchjongjang zavázal, že ukončí jaderný program výměnou za ropu z USA.

Západní diplomaté a analytici soudí, že výsledkem třídenních jednání bude s největší pravděpodobností dohoda o další americko-severokorejské schůzce.

Diplomaté odhalují zákulisí
U diskusí jsou přítomni i čínští diplomaté. Peking ve své první reakci uvedl, že diskuse pomohly podpořit porozumění mezi zúčastněnými stranami.

"Obě strany detailně objasnily pozice ohledně jaderné krize. To přispělo k pokroku při hledání vzájemného porozumění a řešení situace mírovou cestou," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Liou Ťien-čchao.

Severokorejský tisk přinesl útržky ze středečních jednání. Podle listu Čoson Ilbo náměstek ministra zahraničí USA James Kelly apeloval na KLDR, aby nenávratně ukončila své jaderné plány.

Poučil se Pchjongjang z Iráku?
Severokorejský vyjednavač I Kun prohlásil, že irácká válka poučila KLDR a přiměla ji, aby usilovala o uzavření dohody o neútočení.

Podle agentury KCNA však USA využily kontrolní zbrojní mise v Iráku jako záminky k zahájení války.

"Ta ukázala, že jediným způsobem, jak bránit zemi, jsou silné vojenské zastrašovací prostředky," uvedla KCNA.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
USA a KLDR jednají o jaderné krizi

Čínský prezident Chu Ťin-tchao (vpravo) se zdraví se severokorejským vyjednavačem Džo Mjongrokem na úvod rozhovorů mezi USA, KLDR a Čínou v Pekingu. (23. dubna 2003)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video