Severní Korea odpálila zkušebně další rakety krátkého doletu

  • 482
Severní Korea po dvou raketách krátkého doletu z úterního rána přidala pozdě večer ještě třetí. Všechny odpálila z východního pobřeží. KLDR už v pondělí provedla svůj druhý podzemní jaderný test a následně vystřelila tři rakety. Odsoudil ji za to prakticky celý svět, Rada bezpečnosti OSN chystá novou rezoluci.

Podle agentury Jonhap dnes Severokorejci vyzkoušeli raketu určenou proti námořním cílům a rovněž raketu země-vzduch. Obě měly asi osmdesátikilometrovou dráhu doletu. Podle Soulu  Severní Korea poté ještě pozdě v noci odpálila další raketu krátkého doletu.

KLDR přitom včera provedla druhý jaderný test a krátce nato vypálila tři rakety země-vzduch s doletem 130 kilometrů. Včerejší jaderný výbuch byl asi desetkrát silnější než ten první v roce 2006 a dosahoval rozměru exploze v Nagasaki na konci druhé světové války.

Pchjongjang za to odsoudil celý svět. Kritikou nešetřily ani Rusko, jež bývá obvykle zdrženlivé, nebo Čína, která je zase tradičním spojencem KLDR. - více o druhém jaderném testu KLDR se dočtete zde

V noci našeho času se pak v New Yorku mimořádně sešla Rada bezpečnosti OSN. Test odsoudila a označila ho za "jasné porušení" rezoluce 1718 z roku 2006, kterou RB vydala po prvním jaderném testu. K ničemu podstatnému ale rada nedošla. Členové se jen shodli, že v reakci na novou zkoušku připraví co nejdřív novou rezoluci.

KLDR hrozí ještě větší izolace

Jaderný test odsoudily Rusko, USA i Čína

Ta původní zakázala Severokorejcům další jaderné testy a raketové zkoušky a zavedla finanční sankce. Západní mocnosti pak vytvořily na Pchjongjang nátlak, aby jaderný program zastavil.

O případných nových sankcích se Rada bezpečnosti zatím nedohodla. Američané budou podle velvyslankyně při OSN Susan Riceové tlačit na velmi přísná opatření, nicméně ta podle analytiků nejspíš ztroskotají na nesouhlasu Číny. A jelikož má jako jeden z pěti stálých členů rady bezpečnosti právo veta, výsledek může být nulový.

Protesty v Soulu proti severokorejskému jadernému testu (26. května 2009)
Protesty v Soulu proti jadernému testu Severokorejců

Moskva nicméně po dnešním testu dvou raket prohlásila, že tvrdé sankce OSN jsou s vysokou pravděpodobností "nevyhnutelné". V sázce je totiž autorita organizace.

Další sankce už nicméně zvažují Japonci. A Jižní Korea dnes oznámila, že se přidá ke snaze Spojených států a bude zastavovat lodě podezřelé z převážení zbraní hromadného ničení. Pchjongjang už dříve varoval, že by to považoval za vyhlášení války.

KLDR je připravena na americký útok

K těm, kdo KLDR za test kritizovali, patřil v pondělí i americký prezident Barack Obama. Pchjongjang dnes zveřejnil prohlášení, v němž označil americkou vládu pod Obamovým vedením za nepřátelskou. Prohlásil, že Severní Korea je plně připravena na jakýkoli americký útok.

"Je zřejmé, že se v nepřátelské americké politice vůči KLDR nic nezměnilo ani za nové vlády. Náš národ i armáda jsou připraveny k boji proti jakémukoli unáhlenému americkému pokusu o preventivní útok," citovala z prohlášení severokorejská agentura KCNA.

Podle analytiků jaderná zkouška měla za cíl upevnit postavení severokorejského vůdce Kim Čong-ila, který chce zajistit hladký průběh předání moci svému nástupci. V posledních měsících se objevují zprávy o chatrném zdraví současného vůdce KLDR, loni v létě prý prodělal mrtvici. Údajně si přeje, aby ho nahradil jeho třetí syn.

Mapa KLDR

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video