Prudké reakce Spojených států, Ruska, Japonska a Jižní Koreje vyvolaly testy raket, které odpálila Severní Korea | foto: Reuters

Severní Korea odpálila sedm raket, svět testy odsoudil

  • 385
USA, Rusko, Japonsko, Jižní Korea, Čína i NATO jako celek ostře odsoudily testy sedmi raket, které odpálila Severní Korea. Kvůli pokusům se odpoledne sešla Rada bezpečnosti OSN. Rozhodla, že vyšle "silný a jednomyslný signál" KLDR, že jsou její testy nepřijatelné. K zasedání vyzvalo Japonsko.

Americké oficiální zdroje nejnověji potvrdily, že KLDR odpálila celkem sedm raket.

Jednou z nich byla i střela dlouhého doletu typu Tepodong-2, která může zasáhnout i území USA. Další pokusy prý mohou následovat. - více zde

Test střely Tepodong-2 však byl podle americké administrativy neúspěšný. Raketa se zřítila necelou minutu po odpálení. Selhání potvrdila jihokorejská armáda.

Bílý dům Severní Koreu varoval před dalšími "provokativními činy", jako jsou další zkoušky balistických raket a varoval, že Spojené státy podniknou "všechna nezbytná opatření" k ochraně sebe i spojenců.

Americký prezident George Bush pokládá zkoušky raket za vzepření se mezinárodnímu společenství. "Je to další známka izolace Severní Koreje."

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová podle agentury Reuters už o situaci hovořila se svými protějšky z šesti států účastnících se rozhovorů o severokorejské otázce.

Podle odborníků, které cituje agentura AP, měly zkoušky severokorejských raket přilákat ke KLDR pozornost USA. Proto byly načasovány na 4. července, kdy Spojené státy slaví den nezávislosti.

Rusko: Je to provokace
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Michail Kamynin řekl, že odpálení raket si protiřečí s úsilím obnovit důvěru v oblasti. "Tento druh provokace komplikuje situaci vyvolanou severokorejským jaderným programem," citovala Kamynina ruská agentura Interfax.

V Jižní Koreji byla svolána mimořádná schůze ministrů obrany, zahraničí a pro sjednocení a šéfů zpravodajských služeb.

Jihokorejská armáda je ve stavu zvýšené pohotovosti. Oba korejské státy jsou totiž vzájemně stále formálně ve válečném stavu. Válečný konflikt na poloostrově z let 1950-1953 byl ukončen pouze příměřím, nikoli mírovou dohodou.

Rovněž Japonsko, které požádalo o naléhavou schůzku Rady bezpečnosti OSN, zvýšilo stupeň pohotovosti své armády, ve stavu pohotovosti je i japonská policie. Hlavní tajemník japonské vlády Šinzó Abe označil pokusy za "vážný problém pro mír a stabilitu, nejen pro Japonsko, ale také pro mezinárodní společenství".

NATO žádá mezinárodní odpověď
Čína, která patří k posledním spojencům KLDR, naléhala, aby bylo nalezeno mírové řešení v prohloubené krizi. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Liou Ťien-čchao vyjádřil naději, že žádná ze zúčastněných stran nepřistoupí ke krokům, které zvýší napětí a situaci ještě více zkomplikují.

NATO označilo severokorejské raketové testy za ohrožení bezpečnosti ve východní Asii a v širším okolí. Aliance ve společném komuniké zároveň vyzvala Pchjongjang, aby okamžitě zastavil vývoj raket dlouhého doletu a znovu potvrdil moratorium na pokusy s těmito střelami.

Na testy reagovala rovněž Austrálie. Podle australského premiéra Johna Howarda by zkoušky raket měly odsoudit všechny státy, které s Pchjongjangem jednají o řešení sporu kolem jeho jaderného programu. Sám Howard chování KLDR označil za "krajně provokativní".

KLDR už před osmi lety zvýšila mezinárodní napětí odpálením střely dlouhého doletu Tepodong-1, která přelétla přes území Japonska a zřítila se do Tichého oceánu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue