Severokorejská letecká základna poblíž čínských hranic. Letadla na snímku jsou...

Severokorejská letecká základna poblíž čínských hranic. Letadla na snímku jsou bombardéry H-5. (9. dubna 2013) | foto: Reuters

Naše mocné úderné prostředky jsou v pohotovosti, hlásí Severní Korea

  • 374
KLDR rozmístila na svém východním pobřeží až pět raket středního doletu Musudan a ohlásila, že už zadala souřadnice pro cíle. Zřejmě tak chystá zkušební odpal. Podle USA však Pchjogjang zatím nevlastní rakety takového doletu, které by mohly s jadernou hlavicí napadnout území Spojených států.

Severokorejská organizace pro vztahy s Jižní Koreou bez dalšího upřesnění oznámila, že KLDR uvedla do pohotovosti pro odpal své "mocné úderné prostředky" a zadala souřadnice pro cíle.

Silácké hrozby

Výhrůžky KLDR si nezaslouží tolik pozornosti, hlásí český diplomat

Nejnovější oznámení pochází od severokorejského Výboru pro mírové sjednocení vlasti, takže podle agentury AP nemá takovou váhu, jako kdyby obdobné prohlášení učinila severokorejská armáda. Výbor nijak neupřesnil, pro jaké cíle měly být souřadnice zadány, sdělila dále agentura AP.

Podle Jižní Koreje a Spojených států chystá komunistická KLDR v nejbližší době test rakety středního doletu. Analytici ale nepovažují za pravděpodobné, že by Severní Korea svými raketami zaútočila.

Americký ministr obrany Chuck Hagel na čtvrtečním slyšení v branném výboru americké Sněmovny reprezentantů řekl, že KLDR ani Írán zatím nemají ve výzbroji rakety takového doletu, které by mohly s jadernou hlavicí napadnout území USA. Nevyloučil však, že by obě země takovou zbraň v budoucnu mít mohly.

"Žádný z těchto států nemá ve výzbroji strategickou raketu dlouhého doletu, která by mohla dopravit na americké území zbraň hromadného ničení," řekl Hagel. I to je podle něj důvod, proč Pentagon nedávno omezil rozsah budovaného protiraketového štítu.

KLDR hraje s raketami škatulata

Raketový test, který KLDR podle všeho chystá, by měl být první zkouškou střely Musudan s předpokládaným doletem až 4 000 kilometrů. Zkouška by měla demonstrovat schopnost Severní Koreje zasáhnout americké základny na tichomořském ostrově Guam. Podle nejmenovaného představitele japonského ministerstva obrany byly jedna či dvě rakety Musudan již namířeny vzhůru k obloze.

Jsme připraveni na útok, hrozí KLDR

21. března 2013

Přípravy na test je však podle pozorovatelů obtížné monitorovat. "Jsou tu známky toho, že by Sever mohl ve velmi brzké době odpálit rakety Musudan," řekl zdroj z jihokorejských tajných služeb agentuře Jonhap. "Sever ale rakety opakovaně vytahuje z hangárů a zase je tam vrací, což vyžaduje obezřetné sledování," dodal.

Rakety KLDR

Podívejte se na grafiku

"Severní Korea se snaží unavit americké a jihokorejské agenty pověřené pozorováním odpalovacích ramp," uvedl podle agentury Jonhap další jihokorejský zdroj. Do Jižní Koreje přiletěl na třídenní návštěvu generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a v pátek je v Soulu očekáván také americký ministr zahraničí John Kerry.

Přestaňte provokovat, válku si nikdo nepřeje

Americký prezident Obama ve čtvrtek prohlásil, že Spojené státy se pokusí vyřešit krizi na Korejském poloostrově diplomaticky, učiní však všechny nezbytné kroky k ochraně své i svých spojenců. KLDR by podle něj měla přestat s útočnými projevy. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun během schůzky s Obamou vyzval Čínu, aby pomohla snížit napětí v oblasti.

K situaci se ve čtvrtek vyjádřili také šéfové diplomacie zemí G8, kteří v Londýně "tvrdě odsoudili" stupňující se agresivitu severokorejské slovní kampaně a zdůraznili, že to povede jen k větší izolaci země od okolního světa. Jasně se zároveň vyslovili proti vývoji jaderných zbraní a raket v KLDR.

Kim chce ukázat, že má stát pod kontrolou

Ředitel amerických výzvědných služeb James Clapper na kongresovém slyšení v souvislosti s nynější krizí na Korejském poloostrově prohlásil, že nový severokorejský vůdce Kim Čong-un chce ukázat světu a spoluobčanům, že má řízení státu plně pod kontrolou. Rozpoutat vojenský konflikt však podle něj vůdce stalinistického státu ve skutečnosti nechce.

Válečnickou rétoriku podle amerických analýz používá proto, aby získal respekt a přiměl světové společenství k ústupkům na budoucím jednání. Podle Clappera Severní Korea použije jaderné zbraně jen v případě, že bude v ohrožení samotný režim. Je prý ale otázkou, co Kim Čong-un za ohrožení režimu považuje.

Oslavy začínají

Výhrůžná rétorika Pchjongjangu nicméně začíná slábnout. Ačkoli KLDR v minulých dnech varovala cizince pobývající na Korejském poloostrově před bezprostřední hrozbou války a doporučila jim, aby odešli, do Pchjongjangu se sjíždějí hosté pozvaní na pondělní oslavu narozenin zesnulého zakladatele KLDR Kim Ir-sena, dědečka stávajícího vůdce Kim Čong-una.

Podle agentury Reuters se jedná o bizarní plejádu osobností od čínských byznysmenů až po stoupence komunistické Severní Koreje ještě z dob studené války a podpůrce její ideologie soběstačnosti čučche, z nichž někteří přicestovali až z Latinské Ameriky.

Dnes si Severní Korea rovněž připomíná první výročí jmenování mladého vůdce Kim Čong-una prvním tajemníkem vládnoucí Korejské strany práce po smrti jeho otce Kim Čong-ila v prosinci 2011.

Pro příští dny je v Pchjongjangu plánována řada veřejných tanečních a dalších uměleckých vystoupení či výstava květin. Severokorejský režim rovněž zpravidla významná data doprovází provokativními zbrojními testy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video