Severokorejský vůdce Kim Čong-un na inspekci ukázkové farmy nedaleko...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na inspekci ukázkové farmy nedaleko Pchjongjangu (30. června 2015) | foto: Reuters

Kim zavádí vlastní časovou zónu, aby odčinil imperialistickou křivdu

  • 191
Severní Korea zavádí zpátky časovou zónu, o kterou ji připravili „ničemní japonští imperialisté“ během okupace. Obyvatelé totalitní země si tak 15. srpna posunou ručičky hodinek o půl hodiny zpátky.

V současnosti má Severní Korea stejný čas jako její jižní soused a Japonsko. Jejich časové pásmo se liší od greenwichského času o devět hodin (sedm oproti SELČ). Od 15. srpna by však rozdíl měl být o půl hodiny menší. Nový čas má nést název Pchjongjangský čas.

„Ničemní japonští imperialisté pošlapali naši 5000 let starou historii a kulturu a během prosazováním neslýchané politiky likvidace korejského národa připravili Koreu dokonce i o standardní čas,“ cituje oficiální severokorejské zdroje agentura Reuters.

V Koreji bylo až do roku 1910 o 8,5 půl hodiny více než na nultém poledníku. Japonci však během okupace čas změnili, aby byl stejný jako v zemi vycházejícího slunce. Japonsko vládlo na korejském poloostrově až do roku 1945 a navrácení původního času tak má být podle severokorejské agentury KCNA součástí oslav „70. výročí korejské nezávislosti“.

Změna času však může vyvolat nečekané problémy v elektrárně v regionu Kaesong na jihu KLDR, kterou vede společně Severní a Jižní Korea. Podle Pchjongjangu se kvůli tomu dočasně mohou objevit výpadky ve snaze sjednotit rozdíly obou stran, píše web BBC.

Severokorejské posunování ručiček není první změnou časového pásma v historii. Například v roce 2011 se Samoa posunula na druhou stranu datové hranice, aby si ulehčila komunikaci se sousedními státy. V roce 2007 zase Venezuela vrátila čas o půl hodiny, protože prezident Hugo Chávez chtěl, aby měli obyvatelé „spravedlivější rozdělení slunečního svitu.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video