Irská trikolora na hřbitově v Belfastu (18. srpna 2014)

Irská trikolora na hřbitově v Belfastu (18. srpna 2014) | foto: Reuters

Skotské referendum povzbudilo irské republikány, opět sní o odtržení

  • 111
Zůstat s Británií, nebo se odtrhnout? Otázka, nad kterou se zamýšlejí tisíce Skotů, vzbudila znepokojení i v Severním Irsku. Někteří zastánci svazku s Londýnem se obávají, že skotské "ano" odtržení může opět přimět k boji irské republikánské radikály, kteří mají na svědomí stovky lidských životů.

Britové si stále velmi dobře pamatují, jaké potíže v Severním Irsku vyvolal nacionalismus smíchaný s rozpory mezi katolíky a protestanty. Napětí vygradovalo na konci šedesátých let, kdy se Irská republikánská armáda ve své touze po sjednocení s Irskem uchýlila k teroru. 

Během třicetiletého období, pro které se v Británii vžilo označení „The Troubles“, přišlo o život více než 3 500 lidí. Krveprolití ukončila až Velkopáteční mírová dohoda z roku 1998, která upravila soužití obou znepřátelených skupin a zavedla politický systém sdílené moci.

Na straně zastánců unie nyní klíčí obavy, že toto křehké uspořádání může být narušeno. „Pokud se Skotové rozhodnou opustit unii, povzbudí to irské nacionalisty, kteří už v minulosti neváhali použít násilí. Takový výsledek by u nich mohl vzbudit přesvědčení, že když přitvrdí, může se odtrhnout  i Severní Irsko," uvedl pro britskou televizi Sky News severoirský poslanec Ian Paisley mladší z Demokratické unionistické strany (DUP).

Podle Paisleyho je mír v zemi křehký a zastánci unie by tak neměli dopustit, aby republikáni dostali jakoukoliv příležitost začít znovu agitovat. „Proto nyní spoléháme na své skotské bratrance, skotské sousedy a vůbec všechny Skoty, že Skotsko v unii udrží,“ dodává Paisley.

Začíná republikánská agitace

Ačkoliv se Skotsko ještě nerozhodlo, hlasy podporující separatistické nálady se už v Severním Irsku ozývají. „Myslím, že lidé závidí Skotsku a přejí si, aby se o takových věcech debatovalo i tady. Pojďme udělat seriozní hlasování o státních hranicích,“ uvedl Chris Hazzard z republikánské strany Sinn Fein. 

Skotská volba

Pro některé je záminkou k úvahám o nezávislosti už samotné konání skotského referenda, nehledě na jeho výsledek. „Pokud Skotové zůstanou ve Velké Británii, bude to bráno jako dočasný výsledek, který prošel jen těsně. Pokud se odtrhnou, zmizí jeden z důležitých argumentů unionistů,“ nastiňuje černý scénář komentátor irského listu The Belfast Telegraph Alex Kane. 

Pokud se tyto obavy naplní, budou podle Kanea za to moci jen politici v Londýně. Podle něj se ve své kampani koncentrovali pouze na špinění separatistů a málo na zdůrazňování výhod setrvání v unii. 

Ekonomicky by to neustáli, míní politolog

Situace však nemusí zdaleka být tak vážná, jak vypadá. Podle politologa Jana Horta z Masarykovy univerzity by skotské referendum nemělo mít na mír v Severním Irsku žádný větší vliv. „Situace je nyní relativně uzavřená a institucionalizace proběhla důkladně, takže vliv skotského referenda by neměl být nijak zásadní,“ uvedl Hort pro iDNES.cz

Severní Irsko má podle něj v současné době dostatečnou autonomii a osamostatnění by bylo pro něj ekonomicky neúnosné. "Severní Irsko je poměrně chudé. Štěpení na menší celky je ale otázka především ekonomická a jednotlivé regiony na to nejsou dostatečně soběstačné. Samo o sobě by Severní Irsko fungovalo opravdu velmi těžko,“ uvedl další důvody pro setrvání v unii Hort.

Celkově je tak podle něj možnost, že by Severní Irsko následovalo příkladu Skotska, jen minimální. „Velkopáteční dohoda sice poskytuje možnost referenda o oddělení, ale podle průzkumů veřejnost takovou myšlenku příliš nepodporuje,“ dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Nejlepší videa na Revue