Severní Irsko má další oběť

  • 1
V severoirském nábožensky rozděleném Antrimu nedaleko Belfastu byl zabit devatenáctiletý katolický mladík. Vražda je letos v oblasti již devátá a místní pozorovatelé ji připisují protestantským extremistům. Došlo k ní pouze několik hodin před plánovaným jednáním předsedů vlád Velké Británie a Irska, kteří se chtějí pokusit odblokovat mírový proces před čtvrtečními rozhovory v Severním Irsku.

K mladíkovi čekajícímu na autobus, který by ho vzal do práce, přijeli podle policie dva muži na černém motocyklu a několika ranami ho zastřelili. "Z toho, jak chladnokrevně byl mladík zabit, je zcela jasné, že v tom prsty nějaká polovojenská dobře organizovaná skupina," uvedl policejní mluvčí. V minulých týdnech mu prý vyhrožovali místní loajalisté.

Obavy z pochodu
Vražda v Antrimu zhruba 25 kilometrů severně od Belfastu přispěla ke zvýšení napětí v oblastí pět dní před tradičním každoročním pochodu protestantů v Drumcree, který je podle agentury Reuters plánován na neděli 8. července. Ačkoli úřady již v květnu zakázaly, aby pochod vedl ulicí Garvaghy Road, v níž bydlí převážně katolíci, jsou obavy z možného výbuchu násilí.

Pochody pořádá Oranžský řád Velké Británie, což je extrémní protestantská organizace, která odmítá  mírové uspořádání Ulsteru.

Protestanti, kteří  tvoří většinu obyvatel Ulsteru, pořádají pochody každé léto v řadě měst na počest historické vítězné bitvy protestantského krále Viléma Oranžského nad katolickým králem Jakubem II. v roce 1690. Separatističtí katolíci je označují za provokaci.

Ve středu večer se sejde britský premiér Tony Blair v londýnském sídle vlády se svým irským protějškem Bertiem Ahernem. Cílem jejich schůzky bude snaha odblokovat mírový proces před čtvrtečními rozhovory v Severním Irsku (Ulsteru).

Mírové rozhovory v Belfastu
Čtvrtečních belfastských rozhovorů o mírových dohodách z roku 1998 týkajících se budoucnosti této britské provincie se zúčastní britský ministr pro záležitosti Severního Irska John Reid, irský ministr zahraničí Brian Cowen a předsedové hlavních politických stran v Ulsteru. Blair a Ahern se podle mluvčího britského premiéra zapojí do nového kola rozhovorů příští týden.

Belfast nedávno zažil  nejhorší násilí za posledních sedm let.

Mírové rozhovory v Belfastu se tento týden soustředí na čtyři sporné a vzájemně provázané body, uvedl Blairův mluvčí: snižování britské vojenské přítomnosti v Severním Irsku, reformu policie, odzbrojení polovojenských milicí a udržení fungování politických institucí.

"Chtěli bychom postupovat co možná nejrychleji, aniž bychom stanovovali nějaká mezní data," řekl britský vládní mluvčí. "Mezní data mohou být občas kontraproduktivní," dodal.

Předseda severoirské vlády Trimble skončil.

Krize po Trimbleově demisi
Severoirský mírový proces upadl do hluboké krize po  nedělní demisi šéfa severoirské vlády Davida Trimbleho, který odstoupil na protest proti odmítnutí Irské republikánské armády (IRA) složit zbraně, což bylo součástí mírové dohody o Ulsteru.

Katolický demonstrant se psem se snaží prorazit policejní zátaras v převážně katolické čtvrti Belfastu, kudy 30. června prošel průvod probritských protestantů. (4. července 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video