Severní a Jižní Koreu opět spojí železnice

Severní a Jižní Korea oznámily v Soulu své rozhodnutí znovu otevřít styčné úřady v pohraničním Panmundžonu podél demilitarizační zóny, která je stále rozděluje. Obě strany se také dohodly na tom, že obnoví železniční spojení a budou společně slavit některé národní svátky.
Tyto významné kroky ve sblížení obou částí Korejského poloostrova navazují na rámcové dohody průlomového červnového setkání obou nejvyšších korejských představitelů.

První společný svátek oslaví obě země již 15.srpna, což je den, na který připadá výročí osvobození Koreji od japonské okupace na konci druhé světové války.

Na programu jednání byly i otázky setkání oddělených rodin obou částí poloostrova, dohoda o pravidelných setkáních na ministerské úrovni obou zemí v budoucnu i příprava návštěvy severokorejského vůdce Kim Čong-ila v jihokorejské metropoli.

Ačkoli Jižní Korea před rozhovory doufala, že jednat se bude i o vojenské horké lince mezi oběma zeměmi, nestalo se tak, protože v severokorejské delegaci nebyli přítomni žádní činitelé odpovědní za hospodářské a vojenské záležitosti.

Obě delegace si pochvalovaly, že na rozdíl od minulosti rozhovory proběhly ve velmi přátelském ovzduší. Rozhovory, které vedly, byly prvním mezivládním jednáním Severní a Jižní Koreje za více než osm let.

Oba korejské státy jsou zapřisáhlými nepřáteli od rozdělení Korejského poloostrova na komunistický Sever a prozápadní Jih v roce 1945. Svou tříletou válku ukončily v roce 1953 jen dohodou o příměří, nikoli mírovou smlouvou. Významým průlomem v diplomatických vztazích obou zemí bylo červnové setkání prezidentů Severní a Jižní Koreje.

Severokorejský vysoce postavený vládní rada Čon Kum-čin (vlevo) si připíjí s jihokorejským ministrem pro národní sjednocení Pak Če-kjoem (vpravo) a jihokorejským premiérem I Han-tongem na banketu uspořádaném 29. července v Soulu (30. července 2000).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video