Delegace z Jižní Koreje navštívila KLDR - vlevo jihokorejský prezident I Mjong-bak (21. dubna 2009)

Delegace z Jižní Koreje navštívila KLDR - vlevo jihokorejský prezident I Mjong-bak (21. dubna 2009) | foto: Reuters

Severní a Jižní Korea spolu po roce mluvily. Přesně dvaadvacet minut

  • 3
Představitelé Jižní Koreje a KLDR spolu v úterý jednali poprvé po více než roce. Schůzka skončila rychle, již za dvaadvacet minut, řekl CNN nejmenovaný představitel jihokorejského ministerstva. Obě strany se sešly kvůli průmyslovému komplexu v KLDR. Jednání ztroskotala poté, co se začalo mluvit o propuštění zadržovaného jihokorejského dělníka.

Schůzka obou Korejí, kterou iniciovala KLDR, se konala hlavně kvůli průmyslové zóně Kaesung v Severní Koreji, která kombinuje jihokorejské technologie s levnou severokorejskou pracovní silou. Jihokorejci se ale také chtěli pokusit vyjednat propuštění svého dělníka, který byl v zóně téměř před měsícem zadržen. Důvodem mělo být jeho údajné nelichotivé vyjádření o severokorejských vůdcích.

Jihokorejská delegace se s dělníkem nemohla setkat ani se nedozvěděla, zda byl oficiálně obviněn z nějakého trestného činu. Představitelé delegace z jihu prohlásili, že záležitost by mohla mít vážné následky, pokud by se neřešila.

Krátká úterní schůzka následuje krátce poté, co Severokorejci vystřelili testovací raketu dlouhého doletu.

Vypuštění rakety odsoudila Rada bezpečnosti OSN jako porušení zákazu testování balistických střel. Rada bezpečnosti OSN proto vyzvala k přísnějšímu vynucování už existujících sankcí. Pchjongjang na to reagoval prohlášením, že odejde od šestistranných rozhovorů o nukleárním odzbrojení a obnoví provoz v zařízení na obohacování plutonia.

O návrat k šestistranným rozhovorům, které zahrnují kromě obou Korejí Japonsko, Čínu, Rusko a Spojené státy, se bude v Pchjongjangu snažit i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který do hlavního města KLDR zamíří.

Vůli pokračovat v rozhovorech projevila i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, svět se však podle ní nesmí podřizovat "nepředvídatelnému chování" Severní Koreje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video