Sever Evropy je v nebezpečí, varují USA

  • 27
Skandinávským a pobaltským zemím hrozí bezprostřední nebezpečí atentátu. Nejohroženější jsou veřejná místa s množstvím lidí. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí ve varování, které se objevilo na internetových stránkách velvyslanectví USA v Helsinkách a Rize.

Washington vyzval americké občany v zahraničí, aby byli v severní Evropě maximálně ostražití, a to především v obchodních a dopravních centrech. Mají také hlásit nejbližší policejní úřadovně veškeré podezřelé osoby a incidenty.

Ministerstvo zdůvodnilo své obavy bez dalšího upřesnění tím, že obdrželo hrozby v tomto směru.

Reakce příslušných zemí jsou rozdílné, některé vyjádřily překvapení, jiné přijaly bezpečnostní opatření. Všechny však uvedly, že varování berou vážně.

Důvodem varování mohou být americké volby
Značné překvapení vyjádřili v prvních reakcích představitelé policejních orgánů ve Finsku a Švédsku. Zdůraznili, že nemají žádné poznatky o zvýšeném nebezpečí a vyjádřili domněnku, že důvodem varování mohou být nadcházející volby v USA.

Premiéři pěti severských zemí sdružených v Severské radě však později vzhledem k vážnosti varování zahájili dnešní zasedání této instituce tiskovou konferencí.

Dánský ministerský předseda Anders Fogh Rasmussen na ní vyjádřil přesvědčení, že důvodem ke zvýšené opatrnosti jsou volby v USA. "Neexistují ale žádné náznaky, že by americké zájmy v Dánsku byly vystaveny nějaké zvláštní konkrétní hrozbě," dodal.

"Není to poprvé, co jsme podobné varování obdrželi, a bereme je velmi vážně," řekl naopak finský premiér Matti Vanhanen. Podle tiskové agentury AFP však finská tajná policie naopak odmítla varování z USA jako spekulace.

"Nyní koluje velká spousta spekulací," řekl zástupce této organizace Paavo Selin, který s určitostí popírá zřetelnou teroristickou hrozbu "proti Finsku nebo okolním zemím". Nicméně uvedl, že budou zvýšena bezpečnostní opatření kolem velvyslanectví USA v Helsinkách.

Švédsko je zmatené
Norsko dokonce až do odvolání uzavřelo své velvyslanectví v lotyšském hlavním městě Rize. Tamní norské zastupitelství má jedenáct zaměstnanců, z toho šest Norů. 

Ve zvláštní a přitom nepříliš "čitelné" situaci se ocitlo Švédsko. Ve svém posledním poselství totiž nejhledanější terorista světa Usáma bin Ládin minulý týden uvedl právě tuto zemi jako příklad, který si "odplatu" ze strany teroristů svým počínáním "nevysloužil". Varování USA přitom naznačilo pravý opak.

Švédští odborníci na teroristickou a bezpečnostní problematiku již o víkendu usoudili, že na bezpečnosti země tří korunek bin Ládinovo prohlášení prakticky nic nemění.

"Máme pořád připravenost na velmi vysoké úrovni a ani dnešní informace proto naše počínání nezmění," komentoval americké varování švédský premiér Göran Persson.

Na rozdíl od Norska však Švédsko zatím žádné své velvyslanectví zavírat nebude. Na dotaz ke komentáři prohlášení Usámy bin Ládina předseda švédské vlády odpověděl: "Myslím, že jen jmenoval příklad země, která stojí daleko od postoje USA v irácké válce."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video