Gruzínci čtou noviny

Gruzínci čtou noviny - Obyvatelé Tbilisi čtou nedaleko budovy parlamentu noviny informující o politických změnách v Gruzii. (24. listopadu 2003) | foto: Reuters

Ševardnadze z Gruzie neodjel

  • 2
Gruzie se po "sametové" revoluci uklidňuje a chystá se na nové parlamentní volby. Předchozí, podle mnohých zfalšované hlasování vyústilo v nepokoje a svržení vlády Eduarda Ševardnadzeho. O osudu exprezidenta se spekuluje, podle svých blízkých se ukrývá doma.

Agentura Reuters s odvoláním na zdroj z německé hraniční stráže (BGS) uvedla, že Ševardnadze po obědě přistál v Baden-Badenu. V lázních na jihu země si prezident údajně koupil vilu.

Ostraha hranic však jeho přílet dementovala. "Ve 12:49 SEČ přistálo letadlo z Moskvy. Seděli v něm obchodníci, ale nikoli pan Ševardnadze," řekl agentuře DPA Helmut Mutter, mluvčí BGS v Baden-Badenu.

Podle jednoho z příbuzných prezident nikam neodcestoval. "Do oběda spal a teď je určitě doma," řekl agentuře Reuters zdroj, který si nepřál být jmenován.

"Ševardnadze neopustil a nezamýšlí opustit Gruzii a já doufám, že tak neučiní," reagoval na zprávu o údajné cestě exprezidenta do Německa jeden z gruzínských opozičních vůdců Zurab Žvanija.

Kde se může skrýt Ševardnadze
Spekulace o Ševardnadzeho odchodu z Gruzie se objevily hned, když bývalý prezident rezignoval a prohlásil, že jde domů a bude psát paměti. - o politických změnách v Gruzii více zde

"Je ve své vile v rezidenční čtvrti Krcanici ve Tbilisi," řekl ráno novinářům před zasedáním bezpečností rady státu náčelník sboru ochrany státních představitelů Sulchan Papašvili.

Exprezident může také pobývat ve své další vile v rodném Mamati asi 300 kilometrů západně od Tbilisi, nebo u dcery, bydlící jen 30 kilometrů od gruzínské metropole.

Bouři vystřídala vlna demisí
Gruzie se oprošťuje od víkendových emocí, které narušily normální chod země a smetly Ševardnadzeho. Z ulic zmizely tisíce demonstrantů a v centru Tbilisi opět jezdí auta.

Prozatímní prezidentka Nino Burdžanadzeová svolala zasedání bezpečnostní rady státu, aby spolu s představiteli silových resortů posoudila situaci v zemi. Šéfem rady je nadále Tedo Džaparidze, bývalý Ševardnadzeho poradce, který přešel k opozici.

Podle agentury ITAR-TASS rezignovalo několik šéfů gruzínských regionů a primátorů větších měst včetně Tbilisi. Demisi podal i státní ministr Avtandil Džorbenadze, v hierarchii moci druhý muž po prezidentovi.

Čekání na nové volby
Prezidentka Burdžanadzeová potvrdila, že neuznává sporné listopadové parlamentní volby, a proto se uskuteční nové. "Budou brzy a v souladu se zákonem," prohlásila Burdžanadzeová.

Gruzii čekají také předčasné prezidentské volby, které by se mohly konat na přelomu roku. Podle ústavy se musí uskutečnit nejpozději 45 dní poté, co z funkce odešel dosavadní prezident. Kandidaturu oznámil zatím jen lídr opozice Michail Saakašvili.

O přesných datech voleb v obou případech rozhodne stávající parlament zvolený v roce 1999. "Jeho zasedání bude svoláno v nejbližší době," uvedl úřad prezidentky Burdžanadzeové.

Podle devětatřicetileté političky Gruzie bude nadále spolupracovat s Ruskem a uskutečňovat zahraniční politiku, vytyčenou hned po obnovení státní nezávislosti, jejímž cílem je urychlené začlenění do evropských a euroatlantických struktur.

SOUVISLOSTI:
články iDNES o situaci v Gruzii


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue