Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - antikoncepce, ochrana, prášky | foto: Profimedia.cz

Šetří se všude, ženy kvůli krizi shánějí levnější antikoncepci

  • 11
Nemáte něco levnějšího? Opravdu to musím brát? S těmito dotazy se nyní setkávají gynekologové z regionů nejvíce postižených finanční krizí. Loni poprvé od roku 1990 klesl počet žen, které užívaly hormonální nebo nitroděložní antikoncepci.

Většina žen se nechce vzdát užívání antikoncepce úplně, volí ale raději levnější varianty.

"Pokud přijde paní o práci nebo se jí sníží příjem, určitě se to nějak projeví. Ten trend je vidět. Z těch nejkvalitnějších, nejdražších preparátů přecházejí ženy na levnější. Kolikrát ale tvrdí, že to je jen dočasně," sdělil iDNES.cz sokolovský gynekolog Vladimír Hruboň s tím, že změnu zaznamenal přibližně s začátkem léta.

Mladí ignorují antikoncepci

Třetina těhotenství je neplánovaných, ukázal průzkum

"Ano, některé pacientky chtějí přejít na levnější. Samozřejmě hodně záleží na tom, jak je region bohatý a na složení obyvatelstva," popsal mladoboleslavský gynekolog Dobroslav Koutník. Ne vždy to ale podle něj platí. Ač Mladoboleslavsko patří spíše mezi bohatší regiony, na zdraví zde lidé šetří. "S ekonomickou krizí je to samozřejmě výraznější," dodal.

Změnu zaznamenala i lékařka Jiřina Martínková z Mladé Boleslavi, není to podle ní ale příliš časté. "Sem tam se vyskytne někdo, kdo má dražší tablety a chce to změnit," popsala. Podobně se chovají pacientky havířovské gynekoložky Ivany Tesarčíkové. "Některé mají zájem přejít na levnější, ale není v tom markantní rozdíl," sdělila Tesarčíková.

Světový den antikoncepce

Na 26. září připadá mezinárodní den antikoncepce. Letošní ročník má motivovat dospívající lidi, aby hovořili o sexu s lidmi, kterým věří a aby si získávali informace, které potřebují k prevenci nechtěných těhotenství
a přenosu pohlavních chorob
.

Ve větší míře se projevuje také ústup od předepisování preparátů na zlepšení klimakterických stavů. Podle gynekologů na tento fakt nemá vliv finanční krize, ale spíše poplašné zprávy, které upozorňovaly na nežádoucí účinky.

V některých oblastech zaznamenali změnu už dříve. "Pracuji na Plzni-severu, kde se situace zhoršila asi před dvěma lety, když se zavřela keramička v Horní Bříze," popsal lékař Pavel Šíp.

"Nejčastější dotaz, který dostávám, je, jestli není něco levnějšího nebo jestli preparát opravdu musí brát," konstatoval lékař s tím, že ženy nyní místo hormonální antikoncepce volí jiné metody, jak zabránit otěhotnění. Spoléhají například na metodu přerušované soulože nebo používají kondom.

Častěji si také nechávají předepsat nitroděložní tělísko, které představuje jednorázovou investici. Aplikuje se na pět let a doporučuje se ženám, které už rodily.

Nejlevnější typy hormonální antikoncepce stojí kolem 300 korun na tři měsíce, nejdražší kolem tisíce korun. Nejlevnější tělísko vyjde zhruba na 500 až 1 500 korun, dražší na pět až šest tisíc korun.

Řešením je i těhotenství nebo operace

Gynekologové se setkávají i s další změnou. "Pacientky, které cítí, že by mohly přijít o zaměstnání nebo už jsou ve výpovědi, začínají řešit dlouhodobé problémy, což dříve nedělaly. Oddalovaly například plánované operace nebo další zákroky," popsal svou zkušenost ostrovský gynekolog Libor Ducháček.

Vývoj užívání antikoncepce v Česku v letech 1975 až 2008

Podle Ducháčka nyní zákroky ženy ochotně podstupují, dokonce je samy plánují. "Potřebují nějakým způsobem vyřešit finanční situaci. Nemocenská je jedním z řešení, projevuje se to především v letošním roce," uvedl Ducháček.

Další variantou, kterou ženy volí, je těhotenství. "Myslím, že to je taky určitá forma úniku. I když třeba o dítěti neuvažovaly, nyní si ho pořídí," sdělil gynekolog.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video