Protiletadlový systém BUK v Moskvě 2012 | foto: Reuters

Za sestřelení letadla může ruská posádka Buku, tvrdí ukrajinská rozvědka

  • 1941
Ukrajinská tajná služba SBU tvrdí, že má důkazy, že za sestřelením malajsijského boeingu stála ruská posádka obsluhující protiraketový systém Buk. Kyjev dle představitele SBU Vitalije Najdy požádá Moskvu o jejich jména. Rusko vzápětí důrazně varovalo před „ukvapenými závěry“ ohledně příčiny tragédie.

„Máme přesvědčivé důkazy, že tento teroristický akt byl spáchán s pomocí Ruské federace. Jasně víme, že posádka systému Buk byla složena z ruských občanů,“ řekl Najda na tiskové konferenci v sobotu v Kyjevě.

Pád boeingu na Ukrajině

SBU podle něj rovněž přesně určila místo, odkud byla osudná střela odpálena. Podle Najdy jde o sektor u obce Snižne u ruských hranic ovládaný separatisty, tedy o místo, kde už bylo sestřeleno několik ukrajinských vojenských letounů.

Příkaz k odpálení rakety podle Najdy vydal velitel povstalecké skupiny Igor Bezler. Jeho jméno se objevuje i v odposleších, které SBU zveřejnila v pátek jako důkaz o podílu ruské tajné služby na sestřelení malajsijského letadla, více o odposleších se dočtete zde.

Bezler je podle dřívějších zpráv ukrajinských médií podplukovníkem ruské vojenské rozvědky GRU a přímým podřízeným Igora Girkina-Strelkova, vojenského velitele východoukrajinských radikálů. Strelkov, který je plukovníkem GRU, se označuje jako „ministr obrany“ Doněcké lidové republiky.

Rusko je podle představitele SBU povinno poskytnout Ukrajině jména členů obsluhy protivzdušné baterie, která útok na boeing spáchala. SBU je podle Najdy hodlá vyslechnout.

Neovlivňujte vyšetřování, varuje Rusko

Rusko v reakci na ukrajinská obvinění důrazně varovalo před unáhlenými závěry o příčinách čtvrteční katastrofy. Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí by se všechny zainteresované strany měly zdržet ukvapených soudů o odpovědnosti za tragédii a neměly by ovlivňovat budoucí vyšetřování.

Podobná tvrzení považuje Rusko za neopodstatněná a bezdůvodná. Světová veřejnost by se místo spekulací měla soustředit na to, aby byly zajištěny hmotné důkazy v místě pádu letadla. Se zapojením mezinárodních organizací by mělo být vedeno "nezávislé, veřejné a objektivní" vyšetřování, soudí ruské ministerstvo zahraničí.

Ruští představitelé včetně prezidenta Vladimira Putina v prvních reakcích tvrdili, že cestu ke čtvrteční tragédii otevřela válka, kterou Kyjev na východě Ukrajiny vede proti povstalcům. Přímého označení Ukrajiny za viníka pádu letadla se ale oficiální ruská místa zdržela.

Ruská státní agentura ITAR-TASS v sobotu zveřejnila rozhovor s představitelem ruské vlády, který upozornil na "řadu nevyjasněných otázek" ohledně arzenálu protiletadlových systémů Buk v ukrajinské armádě. Ukrajinské úřady by prý měly zahájit pečlivé vyšetřování uvnitř vlastních ozbrojených sil, polovojenské Národní gardy "a dalších ozbrojených složek, kterých je na Ukrajině nepočítaně a které nikdo neřídí". Jméno svého zdroje ruská agentura neuvedla, jde prý o osobu z "ruských mocenských struktur".

Let MH17 se zřítil ve čtvrtek pravděpodobně po zásahu raketou nedaleko ruských hranic do východoukrajinské oblasti, kterou mají pod kontrolou proruští separatisté. Při neštěstí zemřelo všech 298 lidí na palubě. Ihned po pádu letadla se začali z jeho sestřelení obviňovat obě strany konfliktu.

Animace: Jak systém Buk ničí letadlo

 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue