Na císařském dvoře v Japonsku má hlavní slovo striktní etiketa.

Na císařském dvoře v Japonsku má hlavní slovo striktní etiketa. | foto: Toru Hanai, Reuters

Setkání s císařským párem předcházelo mytí rukou

  • 29
Setkat se osobně s japonským císařem je nesmírně složité, prakticky nemožné. Na panovnickém dvoře panuje přísná etiketa. Přesto se MF DNES mohla přesvědčit o tom, že Akihito a Mičiko jsou příjemní lidé a důstojní státníci. Redaktor s nimi hovořil před jejich návštěvou Prahy v roce 2002.

ČTĚTE TAKÉ:
Prezident Klaus se sešel se Synem nebes

Skutečně s Akihitem a Mičiko hovořit, se dá jenom při zvláštní příležitosti. Ta se naskytla před jejich návštěvou Prahy, kdy na červen 2002 pozvala císařská kancelář několik novinářů ze střední Evropy do Japonska. A jak takové setkání s císařem vypadá?

"Dobrý den, vítám vás v paláci," řekl vysoký představitel císařské kanceláře v japonském Tokiu. Následovala jemná úklona podle japonských tradic i podání rukou podle našich zvyků.

Štafetu přebrala mladá, trochu afektovaná slečna, která všechny, které měli za chvilku přijmout Jeho Veličenstvo císař Akihito a Její Veličenstvo císařovna Mičiko, nasměrovala do umývárny, kde doporučila opláchnutí rukou.

Žádná interview, jen tiché povídání
V další místnosti najednou všichni úředníci, překladatelé, osobní strážci i číšníci ztichli. Na schodech zněly tiché, pomalé kroky. Do místnosti vstoupil 165 centimetrů vysoký Akihito v černém obleku a snad o něco malinko vyšší Mičiko ve světlém kostýmku.

Uklonili se u dveří a jemně se usmívali. Každému z novinářů lehce stiskli ruku. Zvláštní audience začala.

Při své tehdejší cestě po Evropě zavítal první japonský pár nejen do Česka, ale i do Polska, Rakouska a Maďarska. Každý ze šesti novinářů z těchto čtyř zemí si může sám promluvit pět až sedm minut s císařovnou a pět až sedm minut s císařem.

Není to interview, jako se dělá do novin, to etiketa dvora nepřipouští. Rozhovory panovníci tohoto formátu totiž neposkytují. Žádný jste jistě nečetli ani s anglickou královnou Alžbětou II. A jaký jsou tedy císař a císařovna a o co se zajímají?

Císařovna si stěžovala na čas
Mičiko byla zcela uvolněná, a protože jsem jí měl možnost zblízka sledovat i celý den při její návštěvě města Jamagata, chová se tak vždy. Stojí většinou po levé ruce manžela, ale maličko za ním.

"To nemá nařízeno, je to prostě její styl," reagoval úředník císařského dvora na dotazy, zda musí stát kousek za císařem. Mičiko většinou mírně pokyvuje hlavou, ptá se.

Při rozhovoru si postěžovala, že na své milované děti a vnoučata má málo času. "Škoda, ráda bych je viděla více," říkala tichým příjemným hlasem. Mluvila dobře anglicky.

"A jak je na tom zdravotně pan prezident Havel?" ptala se tehdy Mičiko, protože bývalý český exprezident předtím prodělával jednu ze svých mnoha nemocí. Když uslyšela, že podle všeho lépe, usmála se a řekla: "To je dobře, to je dobře."

Dojem? Příjemná dáma se zvláštní noblesou. Tak ji vnímají i Japonci, především ji vždy bouřlivě pozdravují.

Klidný a důstojný státník
Akihito se zase zajímal o politické poměry v České republice a ocenil, jak se Češi a Slováci rozešli v klidu a míru, na rozdíl od jiných národů. Hlas má tónově vysoko postavený, ale nikdy jej nezvyšuje.

V některých článcích se dokonce objevilo, že má hlas pisklavý. Není to pravda. Mluví spíše jako státník. Důstojný, klidný, nechce příliš vzbuzovat pozornost. Ostatně není proč, kamkoli císařský pár zavítal, je i tak všechno vzhůru nohama.

Akihito a Mičiko navštívili české země jako vůbec první japonští panovníci v historii. Od soboty 6. července do úterý 9. července 2002 byli v Praze. Setkali se s tehdejším prezidentem Václavem Havlem a jeho chotí Dagmar. - více zde

Prošli se městem, restauraci nenavštívili
Navštívili například Karlův most a další místa Prahy. Japonský velvyslanec pro ně uspořádal recepci v Lichtenštejnském paláci.

A byl pro ně připraven i koncert vážné hudby. Na rozdíl od jiných párů se císař a císařovna na návštěvách pohybují většinou pouze společně.

Vzhledem k tomu, že časový posun oproti Japonsku je v létě sedm a v zimě osm hodin, začátek svého pobytu v Praze věnovali aklimatizaci. V tom se liší od politiků, kteří po příletech na návštěvu okamžitě začínají jednání.

Akihito a Mičiko také v Praze tehdy například nenavštívili žádnou restauraci, ani japonskou.


Britská královská rodina

Video