Premiér Mirek Topolánek a předseda EK José Barroso. (7. ledna 2009)

Premiér Mirek Topolánek a předseda EK José Barroso. (7. ledna 2009) | foto: Dan Materna, MAFRA

Setkání eurokomisařů s českými ministry ovládly „gas“ a „Gaza“

  • 50
Premiér Mirek Topolánek hostí v Praze Evropskou komisi, jejíž komisaři jednali se členy české vlády. Oficiálně tak zahájili české předsednictví EU. "Kromě standardní agendy jsme se zabývali dvěma problémy, které velmi silně ovlivňují začátek roku, a to jsou gas and Gaza," prohlásil Topolánek.

Předseda Evropské komise José Barroso k dodávkám plynu (anglicky "gas") z Ruska řekl, že musí okamžitě začít. "Jestliže to nezačne fungovat, budeme muset dát jasně najevo, že dodávku plynu z Ruska nepovažujeme za spolehlivou," dodal.

Jaké konkrétní kroky chce EU v čele s Českou republikou podniknout, však nezmínil ani Barroso, ani český ministerský předseda. Topolánek ale uvedl, že pokud nezačne plyn proudit do pátku, mohla by nastat kritická situace. "Evropou obchází strašidlo energetické závislosti," konstatoval. - čtěte Od zítřka budeme tvrdší, řekla Unie ke krácení dodávek plynu z Ruska

Mirek Topolánek

Evropou obchází strašidlo energetické závislosti.

"Na zítřejším jednání v Bruselu se pokusíme najít technické řešení celého problému tak, aby mohl nastoupit monitorovací supervizní tým. Ten by sledoval předávací místa rusko-ukrajinské hranice," informoval Topolánek.

Barroso doplnil, že po rozhovorech s ruským ministerským předsedou Vladimirem Putinem a ukrajinskou premiérkou Julií Tymošenkovou byl ujištěn, že oba souhlasí s úlohou mezinárodních pozorovatelů. "Ti budou mít za úkol na místě ověřit, že tranzit i dodávky fungují," podotkl.

Setkání českých a evropských politiků bylo poznamenáno i blízkovýchodním konfliktem v Gaze. Podle Barrosa i Topolánka je klíčové zejména dosáhnout přijetí příměří. Oba proto kvitovali snahy francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. - čtěte Izrael a Palestinci přijali egyptský návrh na příměří, tvrdí Sarkozy

Podle Topolánka Sarkozyho aktivity navazují na misi Evropské unie v čele s šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem. - o misi českého ministra zahraničí čtěte více zde

Bruselskou návštěvu doprovází protesty

Vláda pro první významnou akci českého předsednictví v Praze vybrala Muzeum Kampa Sovovy mlýny a Lichtenštejnský palác, v jejich blízkosti demonstrovalo několik odpůrců amerického protiraketového radaru. - čtěte Evropské politiky vítali v Praze odpůrci radaru, večer se přidají nacionalisté

Topolánek do Sovových mlýnů dorazil jako jeden z prvních, s menším časovým odstupem jej následovali další ministři. V mrazivém počasí na ně čekaly zhruba tři desítky novinářů, kameramanů a fotografů. Z české vlády byl však ochoten poskytnout vyjádření jen ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, který vyjádřil mírný optimismus nad vývojem v Gaze.

Sdílnější nebyli ani členové Evropské komise (EK), z nichž se mezi žurnalisty zastavil pouze místopředseda Evropské komise Günter Verheugen. Jako první z komise ale do Sovových mlýnů dorazil předseda EK José Barroso.

Topolánek vítal komisaře na koberci s logem

Na koberci v barvě českého loga jej vítal Topolánek. Oba odmítli odpovědět na výzvy novinářů a rychle zmizeli uvnitř budovy, kde je čekalo společné foto.

Hromadné foto všech eurokomisařů a českých ministrů. (7. ledna 2009)

Za několik málo minut dorazili i eurokomisaři, které společně přivezly žluté autobusy s logem českého předsednictví na boku. Topolánek a šéf EK s výsledky jednání seznámí novináře odpoledne. V Evropské komisi, která sídlí v Bruselu, má svého člena každý členský stát sedmadvacítky. Například Českou republiku zastupuje bývalý premiér Vladimír Špidla, jenž má na starost sociální agendu.

V Sovových mlýnech eurokomisaři poobědvali. Podle informací ČTK v menu nechyběla speciální gulášová polévka, perlička, rebarborový koláč a vína z Habánských sklepů a od Michlovského.

Vláda pro eurokomisaře připravila dárky, odvezou si soupravu sklenic navržených Ronym Pleslem, kravaty nebo šátky v designu předsednictví, knihu s tvářemi předsednictví od Herberta Slavíka a diáře.

Evropská komise

Evropská komise (EK, "vláda EU") je orgánem iniciativním, výkonným a kontrolním. Jedině ona je oprávněna předkládat legislativní návrhy Radě Evropské unie, přičemž ta je může změnit (neplést se zamítnutím) pouze jednomyslným rozhodnutím. Výjimečně (zejména v oblasti hospodářské soutěže) může Komise vydávat právní předpisy i sama.

Komise také může být Radou Evropské unie zmocněna vydávat prováděcí předpisy ke schválené legislativě. Komise má rovněž za úkol sledovat dodržování práva Společenství a může například proti členskému státu, který neplní své povinnosti, zahájit příslušné řízení; v oblasti hospodářské soutěže může udílet pokuty přímo i jednotlivým osobám.

Komise je tím orgánem, který zastupuje Evropskou unii navenek, a to včetně udržování diplomatických styků a sjednávání mezinárodních smluv. Spravuje z převážné části rozpočet EU. Komise zasedá jedenkrát týdně, sídlí v Bruselu.

zdroj: wikipedia.org

Komisaře přijal i prezident

Představitelé komise se večer po sérii jednání zúčastní slavnostního večera v Národním divadle v Praze. Ještě před představením je přijal na Hradě prezident Václav Klaus.

Prezident se s celou Evropskou komisí setkal vůbec poprvé. "Věřím, že se Česká republika bude zabývat nejen aktualitami, ale přispěje k rozhýbání politické diskuse, což je velmi potřebné," řekl prezident na schůzce s novináři. Po jeho pravici poslouchal prezidentova slova předseda eurokomisařů Barroso.

Ten řekl, že žijeme v nelehkých časech plných výzev. "Situace si žádá koordinovanou odpověď od Unie," podotkl šéf Evropské komise. Oba vyzdvihli nutnost debaty, i v otázce přijetí Lisabonské smlouvy. Barroso poznamenal: "Věříme, že v zemích, kde byla schválena Lisabonská smlouva, by měla být i ratifikována. Očekáváme to i od České republiky."

Prezident Klaus na konec setkání vyslovil přání, aby Barroso navštívil naši republiku častěji. "Doufám, že se pak připojíte k mému táboru s názorem na Lisabonskou smlouvu. To je můj sen," neodpustil si Klaus na adresu předsedy Evropské komise.

Místo Klause "zaskočil" Havel

Do Národního divadla už současný prezident s eurokomisaři ale nešel, ačkoliv byl pozván. Důvod své absence neprozradil. - čtěte Prezident Klaus se nezúčastní slavnostního zahájení předsednictví

Slavnost v divadle pořádal premiér Mirek Topolánek. Při sledování hodinové scénické koláže bratrů Petra a Matěje Formanových nazvané Sladíme Evropu "zastoupil" Klause exprezident Václav Havel, který pozvání bez váhání přijal.

Ve foyeru Národního divadla převzal Alexandr Vondra "štafetu předsednictví", evropskou vlajku z rukou svého francouzského protějšku, státního tajemníka pro evropské záležitosti Bruna Le Mairera. Při předání nechyběl premiér Topolánek nebo ministr Schwarzenberg.

"Věřím, že Česká republika se zhostí předsednictví efektivně, s příznačným umem a představivostí," uvedl Barroso, který řeč zakončil krátkým pozdravem v češtině.

Topolánek mimo jiné poznamenal, že snad žádný jiný národ nevěnoval debatám o své identitě tolik času jako Češi. "Co může národ, který se stále znovu a znovu ptá, kým vlastně je, nabídnout Evropě?" dotázal se řečnicky.

Podle něj je česká otázka zároveň otázkou evropskou, a Češi tak mohou předat právě své zkušenosti v této věci. Podle premiéra je odpovědí na všechny otázky po identitě, české i evropské, svoboda. "Svoboda je tím svorníkem, který spojuje naše češství a naše evropanství," řekl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video