Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. (6. března 2009)

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. (6. března 2009) | foto: Reuters

Setkání Clintonové s Lavrovem potvrdilo tání ledů mezi USA a Ruskem

  • 33
Šéfka americké diplomacie se v Ženevě setkala se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Politici se sešli ve funkcích poprvé od nástupu nové americké administrativy. Jednání, během kterého se probírala témata jako účast Rusů při budování protiraketového štítu v Evropě, potvrdilo oteplování vztahů obou mocností.

Rusko si od nástupu administrativy nového amerického prezidenta Baracka Obamy slibovalo oteplení vztahů s USA. Výsledky pátečního setkání očekávala ruská strana prý s "mírným optimismem".

"Toto je nový start nejen ke zlepšení našich bilaterálních vztahů, ale k vedení světa v důležitých oblastech," řekla po schůzce Clintonová.

Nicméně předem naznačila, že v rusko-amerických záležitostech zůstanou oblasti, ve kterých se mocnosti rozhodně neshodnou. Patří sem postoj Ruska ke Gruzii a jeho názory na rozšíření NATO.

Lavrov podle agentury AP uvedl, že obě mocnosti budou nyní především spolupracovat na jaderném odzbrojení Íránu a Severní Koreje.

USA v posledních dnech zdůrazňovaly úlohu Ruska při jednání s Íránem o ukončení jeho jaderného programu. Obama prohlásil, že ustanou-li íránské jaderné aktivity, nebude nutné budovat v Evropě protiraketový štít.

přečtěte si

USA kvůli Íránu nenabídly žádný „kšeft“ s radarem, tvrdí Medveděv i Obama

 

Rusko-americké plány budou prezidenti obou zemí moci probrat 2. dubna, kdy se poprvé setkají v rámci jednání mocností G20 v Londýně.

Přesvědčit dnes Moskvu o důležitosti ruské účasti na americkém projektu protiraketového štítu byla ambice i Clintonové. Už před dnešním setkáním uvedla, že Moskvu přesvědčí o tom, že Írán představuje hrozbu jak pro USA, tak pro Rusko. - čtěte Clintonová doufá, že přesvědčí Rusko ke spoluúčasti na štítu

Také Rusové dali USA v nedávných dnech první vstřícné znamení, když přes své území nechali přejet železniční transport se zásobami pro americké jednotky v Afghánistánu.

Oživení vztahů předznamenalo i čtvrteční rozhodnutí ministrů NATO, kteří se dohodli, že obnoví formální kontakty Aliance a Ruska. NATO je přerušilo v srpnu v reakci na postup Moskvy v ozbrojeném konfliktu s Gruzií. - čtěte Obnovíme styky s Moskvou, shodli se ministři NATO

V Bruselu se Schwarzenbergem

Clintonová dnes měla perný den. Než odjela za Lavrovem do Ženevy zúčastnila se v Bruselu jednání EU - USA. Mezi představiteli Evropské unie byl i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Ten po skončení schůzky potvrdil, že Clintonová doprovodí amerického prezidenta Obamu při jeho dubnové cestě do Prahy. Schwarzenberg na summit EU s USA v Praze pozve podle svých slov i evropské ministry zahraničí. - čtěte Obama bude v Praze 4. a 5. dubna, potvrdil Bílý dům

Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová a šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg v Bruselu (6. březen 2009)

Radu EU reprezentoval na bruselské schůzce generální tajemník Rady EU a vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, Evropskou komisi komisařka odpovědná za vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová.

Politici jednali o přípravě pražského dubnového summitu, o vztazích s Ruskem, o Afghánistánu, Íránu, či situaci na Blízkém východě.

Clintonová po schůzce současně oznámila, že Spojené státy zatím nepožádaly EU o přijetí vězňů z kontroverzní americké věznice Guantánamo, kde USA zadržují podezřelé z terorismu.

"Pokud rozhodneme, že by bylo vhodné pro nějakého konkrétního zadržovaného, aby byl přemístěn, budeme o tom jednat s přáteli a partnery jako EU," citovala ČTK Clintonovou.

Evropský "experiment" podle Klause a Clintonové

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes nazvala Evropskou unii "zázrakem" a "velkým experimentem". Šéfka americké diplomacie to prohlásila při diskusi s mladými Evropany na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. "Mnozí dnes Evropu vnímají jako zázrak. (...) Evropa zažívá nejdelší období míru od doby Římanů. A to také díky vizi těch, kteří vytvořili koncept, jenž se zdál svého času naprosto nerealistický. Totiž že Evropané by mohli nejen spolupracovat, ale nalézt i společné pozice a určit si stejné cíl. (...) jednota tohoto velkého experimentu je ohromující pro ty, kteří věci sledují z druhé strany Atlantiku." Za svůj projev si ministryně vysloužila velký aplaus.

Za experiment, byť v jiném kontextu, označil EU před nedávnem na půdě Evropského parlamentu i český prezident Václav Klaus. Naopak jeho projev byl podle některých poslanců nejkontroverznější v historii projevů v EP. Klaus nazval unii "radikálním experimentem" a tvrdě ji zkritizoval. "... již více než půl století je EU unikátním a v podstatě revolučním experimentem se svým pokusem udělat rozhodování v Evropě lepší tím, že se jeho významná část přesune z jednotlivých států do celoevropských institucí." Jeho projev si sice vysloužil potlesk některých europoslanců, další ovšem bučeli a část evropských zákonodárců dokonce opustila hlavní jednací sál.

O Klausově projevu čtěte zde

Zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue