Dana Jurásková. Ilustrační foto

Dana Jurásková. Ilustrační foto | foto: Daniel Beran, MAFRA

Sestry odmítly formu protestu lékařů, kvůli nim se bojí o místa

  • 1135
Česká asociace sester odmítla hromadný odchod lékařů a formu protestu Děkujeme, odcházíme. "Nechystáme žádnou podobnou akci, ani účast na té stávající," řekla prezidentka asociace Dana Jurásková s tím, že sestry raději pomohou stabilizaci zdravotnictví. Za to se chtějí podílet na práci na reformě.

Česká asociace sester svolala kvůli situaci ve zdravotnictví mimořádný sněm. "Objevovaly se informace, že ošetřovatelská veřejnost poměrně negativně reaguje na odborářskou akci Děkujeme odcházíme a polarizuje se. Navíc máme obavy o sestry, které, pokud se budou zavírat jednotlivá oddělení, mohou přijít o práci," uvedla Jurásková.

Sestry podle ní chápou nutné kroky, které je ve zdravotnictví potřeba udělat. Za svou loajalitu požadují účast při práci na reformě, zvýšení kompetence zdravotnického personálu a jeho zodpovědnosti, ale také odpovídající platy.

"Nesouhlasíme s formou protestu Děkujeme odcházíme, nechystáme v této chvíli žádnou podobnou akci, ani se ke stávající připojovat nebudeme. Požadujeme však, aby slibované budoucí zvyšování platů, legislativní opatření a různé dohody dopadly na všechny zdravotnické pracovníky, nejen lékaře. Kromě sester také například na nutriční asistenty, fyzioterapeuty či laboranty, bez kterých nemůže zdravotnictví fungovat. Jejich role je nezastupitelná," dodala Jurásková, která byla ministryní zdravotnictví ve vládě Jana Fischera.

Šnajdr: Pomůže novela

Sestry podpořil i poslanec ODS Marek Šnajdr, který se mimořádného zasedání účastnil jako host. "Řešili jsme i otázku kompetencí a vzdělávání nelékařského personálu. Kolegy jsem informoval o tom, že rychlá technická novela, kterou jsem do Sněmovny podal, bude s největší pravděpodobností přijata na únorové schůzi. Doufejme, že při prvním čtení," uvedl Šnajdr.

"Je však potřeba dále pokračovat na velké novele, je to jeden z pilířů zdravotnictví, tady zaostáváme za vyspělým světem. Přitom je potřebná jak z hlediska struktury českého zdravotnictví, tak z hlediska jeho efektivity," dodal.

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek přístup sester ocenil a jejich stanovisko podpořil. Uvedl, že příprav reformy se asociace účastnit bude. "Vážíme si toho stanoviska. Potvrzujeme náš zájem na věcné spolupráci na reformách, na zvýšení kompetencí zdravotnického personálu i zvýšení platů všech pracovníků ve zdravotnictví," uvedl Nosek.

Na otázku novinářů, kolik sester by mohlo přijít o práci v případě, že odejde avizovaných 3 800 lékařů, Jurásková uvedla, že je jich asi třikrát více než protestujících lékařů. "Odchod tří tisíc lékařů bude znamenat odchod trojnásobku sester," dodala. Upozornila však, že je to pouze její spekulace. V České republice je asi 80 tisíc sester, z toho 15 tisíc z nich je v asociaci.

Ministr se sestrami počítá

Požadavky sester by ministr Heger splnit mohl. Už dříve avizoval, že v rámci reformy chce mimo jiné zvýšit kvalifikaci sester a umožnit jim v práci dělat samostatně i to, co nyní smí dělat jen lékař. Podle ministra by mohly například sloužit jako anestezioložky nebo by samy, bez přítomnosti lékařů, vykonávaly služby na neinvazivních nemocničních odděleních. "Změna by nepřišla hned, její zavedení by trvalo několik let," popsal Heger s tím, že by si sestry musely doplnit vzdělání.

Ministr počítá se sestrami i při zvyšování platů, ty by se podle jeho slov měly zvednout veškerému zdravotnickému personálu. "Zdravotní sestry jsou mimořádně zatížené a jejich platy vyžadují pozornost," řekl ministr.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video