Společné cvičení Jihokorejců s americkými jednotkami vzbudilo na severu Korejského poloostrova nesouhlas.

Společné cvičení Jihokorejců s americkými jednotkami vzbudilo na severu Korejského poloostrova nesouhlas. | foto: Profimedia.cz

Sestřelte náš „satelit“ a bude válka, pohrozila jihu Severní Korea

  • 194
Severokorejci varovali, že případný útok proti jejich "satelitu" bude znamenat válku na Korejském poloostrově. Prohlášení přišlo v den, kdy začalo pravidelné společné cvičení Jihokorejců a jednotek USA. Podle odborníků Pchjongjang nevypustí satelit, ale raketu dlouhého doletu.

Společná týdenní cvičení vojenských jednotek Spojených států a Jižní Koreje se konají pravidelně již několik let. Letošní manévry mají být ale delší a potrvají až do 20. března. To se Pchjongjangu ani trochu nelíbí a ve své kritice v den startu vojenských manévrů přitvrdil.

KLDR uvedla do stavu nejvyšší pohotovosti armádu, která čítá 1 200 000 mužů, a mluvčí severokorejské armády pro státní agenturu KCNA prohlásil, že "sestřelení satelitu bude znamenat vyhlášení války".

Američtí vojáci během cvičení v Jižní Koreji

Společné cvičení Jihokorejců s americkými jednotkami budí na severu Korejského poloostrova vášně.

Vypuštění "civilního komunikačního satelitu" Pchjongjang oznámil před několika dny. Odborníci ale tvrdí, že je jen zástěrkou pro test rakety s dlouhým doletem Taepodong-2, která může zasáhnout i území Spojených států. - přečtěte si Severokorejci nakročili do vesmíru, plánují vypuštění satelitu

Horká linka do Soulu je hluchá

Severokorejci při příležitosti zahájení pravidelného vojenského cvičení na jihu Korejského poloostrova zároveň přerušili "horkou linku" se Soulem, která slouží především ke komunikaci s armádou Jižní Koreje, a zvýšili ostrahu na hranicích.

Rakety KLDR

Pchjongjang přitom vážně pohrozil už v pátek. Předáci KLDR varovali, že nemohou zaručit bezpečnost civilních letounů svého jižního souseda, které při svých letech využívají vzdušný prostor v blízkosti KLDR. - přečtěte si Jihokorejci odklonili po hrozbě KLDR civilní lety

To jen potvrdilo obavy z brzkého testu rakety dlouhého doletu Taepodong-2. Pokud by tato zkouška byla úspěšná, Severní Korea by měla raketu s maximálním doletem 6 700 kilometrů, která by mohla nést jadernou hlavici a byla by s to zasáhnout Havaj a Aljašku, tedy území Spojených států. Bylo by to poprvé v historii, co by Severní Korea představovala pro Washington přímou bezpečnostní hrozbu.

Spojené státy ohroženy raketou KLDR

To se nelíbí Washingtonu. Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová varovala KLDR při své první zahraniční cestě po Asii, aby nepodnikala žádné provokativní kroky a vrátila se k mezinárodnímu jednání o jaderném odzbrojení. Šestistranná jednání o jaderném odzbrojení KLDR, která zkrachovala na konci minulého roku, se nyní snaží znovu zahájit vyjednavač USA Stephen Bosworth.

Obě země Korejského poloostrova jsou fakticky stále ve válečném stavu. Po válce před více než půl stoletím totiž uzavřely pouze příměří, ale nikdy nepodepsaly mírovou dohodu. Podél jejich společné hranice jsou rozmístěny zhruba dva miliony vojáků - na jihokorejské téměř 800 tisíc, včetně 28 tisíc amerických, a na severokorejské asi 1,2 milionu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video