RF-4E je průzkumnou verzí stíhačky F-4 Phantom II (na snímku).

RF-4E je průzkumnou verzí stíhačky F-4 Phantom II (na snímku). | foto: Profimedia.cz

Turci našli na dně moře těla pilotů letounu sestřeleného Sýrií

  • 48
Turecké pátrací týmy nalezly těla letců z letounu RF-4E Phantom, který minulý měsíc sestřelily syrské jednotky. Oznámil to generální štáb turecké armády. Ostatky leží na mořském dně, turecká armáda zahájila jejich vyzvednutí a chystá se je pohřbít.

Kapitán Gökhan Ertan a poručík Hasan Hüseyin Aksoy byli nezvěstní od 22. června, kdy jejich stroj zmizel nad Středozemním mořem (o sestřelu čtěte zde).

Vrak letounu byl podle dostupných informací objeven zhruba tisíc metrů pod hladinou Středozemního moře. Nic nenasvědčuje tomu, že by se piloti byli katapultovali.

Letoun RF-4E je průzkumnou verzí stíhacího stroje F-4 Phantom II. Jeho sestřelení vzbudilo ostré spory mezi povstáním zmítanou Sýrií a Tureckem, které je jedním z vojensky nejsilnějších členů Severoatlantické aliance.

Turecká strana si stěžovala u spojenců z NATO a uvedla, že jejich letoun byl sestřelen v mezinárodním vzdušném prostoru řízenou střelou naváděnou teplem nebo laserovým paprskem. Sýrie to odmítla a prohlásila, že letoun ve stometrové výšce nad syrským územím sestřelila obsluha syrského protivzdušného kanonu.

Turecko přiznalo nanejvýš několikaminutové narušení syrského vzdušného prostoru, po němž se však podle Ankary jejich letoun vrátil zpět.

Ankara na sestřelení jednoho svého stroje a palbu na další zareagovala přísunem vojenských jednotek k hranicím se svým jižním sousedem. K hranici demonstrativně startovaly stíhačky F-16. V úterý se syrský prezident Bašár Asad za sestřelení tureckého letounu omluvil (více o syrské omluvě zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video