Zdena Mládková chce u soudu očistit své jméno.

Zdena Mládková chce u soudu očistit své jméno. | foto: ČTK

Sestra se brání, že v kauze zaměněných dětí v Třebíči nepochybila

  • 6
Zdravotní sestra Zdeňka Mládková, která figurovala v kauze záměny novorozenců v třebíčské nemocnici, odmítla u soudu jakékoliv pochybení. Žádné pracovní předpisy prý neporušila, a nemocnice jí tak dala výpověď v rozporu se zákoníkem práce. Mládková se nyní domáhá očištění svého jména.

Mládková podala žalobu na krajské zařízení v říjnu 2007. Ředitel nemocnice Petr Mayer však na oprávněnosti výpovědi Mládkové trvá, uvedl po dnešním jednání soudu. 

Mayer viní bývalou zaměstnankyni ze špatné práce se zdravotnickou dokumentací. Když totiž v prosinci 2006 předala Veroniku Trojanovou a Nikolu Čermákovou cizím matkám, nebylo jí prý divné, že se porodní váha novorozenců v dokumentaci liší za půl dne o více než půl kilogramu.

Podle dokumentace měla také vědět to, že jedno dítě bylo rozeno takzvaným zvonem a mělo na hlavě hematom. Nemocnice ale musela na dotaz advokátky Mládkové Milady Blumaierové uznat, že hematom na hlavě jedné z holčiček nebyl zaznamenán ve zdravotní dokumentaci.

Nemocnice nepřímo přiznala i to, že v době záměny dětí neexistovaly vnitřní předpisy, které by sestře ukládaly kontrolovat během pracovního dne identifikaci novorozenců. Mládková se brání, že děti v době, kdy je předávala matkám, byly už zabalené a označené. Veronika s Nikolou se narodily časně ráno a podle Mládkové děti vykoupala, zabalila a označila číslem ještě noční sestra.

Mládková jedno z dětí koupala, mohla vyměnit označení

Nemocnice ale z nepřímých důkazů vyvozuje, že nejméně jedno ze zaměněných dětí koupala Mládková, a měla tedy možnost manipulace s identifikačními šňůrkami. Důkazem má být fakt, že matkám přinesla pamětní list s otiskem nohy dítěte, který sama podepsala. Otisk se provádí před koupáním. Z toho podle nemocnice vyplývá, že zaměněné dítě koupala.

To vyvozuje i z toho, že děti se koupou nejdříve za dvě hodiny po porodu. Jedno z dětí se narodilo v 6:45, a proto ho prý koupala až Mládková na denní službě, kterou nastoupila v sedm hodin ráno. Navíc prý podle zvyku nastupovala do práce mnohem dříve.

Mládková uvedla, že podle předpisů zkontrolovala, že u dětí souhlasí identifikační čísla s matčinými a s dokumentací, a děti matkám předala. Od té doby byly s nimi na pokoji. Podotkla, že na oddělení má jedna sestra na starost i 20 dětí a není možné, aby během služby děti rozbalovala a kontrolovala údaje. Jí žádná z matek neřekla, že se jim váha dětí nezdá.

Mládkové se dotklo, že ji nemocnice nařkla z toho, že neplní dobře své povinnosti. Pracovala v nemocnici přes 35 let, byla v důchodovém věku a čekala na návrat kolegyně z mateřské, aby mohla odejít. Své povinnosti plnila dobře, což dokumentovala tím, že se v roce 2004 stala sestrou roku.

Noční sestra staré záznamy vyhodila

Mládková uvedla, že její povinností nebylo zasahovat do zdravotní dokumentace. Psala to, co jí řekla lékařka při vizitě. Děti podle ní měřila, vážila a označila sestra z noční směny Alena Bláhová. Ta také později přepsala novou dokumentaci, aby váhy dětí souhlasily. Staré záznamy vyhodila, protože se v nich nesmělo nic přepisovat. Přiznala to policii.

Senát vynesení rozhodnutí odročil na 10. března.

Brněnský soudce Michal Ryška už 30. ledna rozhodl, že třebíčská nemocnice bude muset za záměnu Nikoly a Veroniky, která se stala po jejich narození v prosinci 2006, vyplatit jejich rodinám celkové odškodnění 3,3 milionu korun. Nemocnice stále zvažuje, zda se odvolá. - čtěte Za záměnu dětí zaplatí třebíčská nemocnice odškodné 3,3 milionu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video