Šestnáctiletá Nizozemka už překonala Atlantik i Pacifik. Ilustrační snímek

Šestnáctiletá Nizozemka už překonala Atlantik i Pacifik. Ilustrační snímek | foto: Pavel Nesvadba

Šestnáctiletá dívka pluje světem sama na jachtě i přes nelibost úřadů

  • 62
Nizozemská jachtařka, která se pokouší obeplout svět jako vůbec nejmladší člověk v historii, právě slaví šestnácté narozeniny v Austrálii. Do cíle cesty v Gibraltaru jí sice zbývají tisíce kilometrů, na zápis do tabulek jí však stačí, když do Evropy dorazí do 15. září následujícího roku.

I když nyní pobývá Laura Dekkerová v australském Darwinu, kde řeší technické problémy se svou lodí, má stále velkou šanci rekord překonat.

Kontroverzní cesta

I když je Dekkerová kvůli svému odvážnému kousku velice populární, spousta lidí dál považuje její pokus o rekord za velice kontroverzní. Podle nich se mladá dívka vystavuje zbytečnému riziku. Poukazují přitom třeba na případ šestnáctileté Američanky Abby Sunderlandové, která loni v červnu, ve svých 16 letech, v bouři přišla o stěžeň a zabloudila v Indickém oceánu. Nizozemská mořeplavkyně si však svou cestu zatím užívá bez větších komplikací a ve svém deníku popisuje plavbu hlavně jako obrovskou zkušenost. O překonání rekordu, který ovšem mezinárodní sportovní svazy neuznávají, protože nechtějí podporovat riskantní pokusy stále mladších dobrodruhů, už ona ani její otec nehovoří.

Dívka svou osamělou plavbu odstartovala loni v srpnu. Od té doby se jí podařilo úspěšně překonat Atlantik, se svou jedenáctimetrovou jachtou pojmenovanou Guppy pak projela Panamským průplavem a letos v dubnu se pustila na dlouhou cestu Pacifikem.

Jachtařka se nepokouší o plavbu v jediném zátahu - v itineráři má naplánovány dlouhé zastávky, během nichž může doplnit zásoby, odstranit technické závady a setkávat se s přáteli a rodinou. Vyhýbá se také špatnému počasí a období hurikánů.

Na moři není Dekkerová ani nyní. Své šestnácté narozeniny může oslavit v přístavu v severoaustralském Darwinu, kde kotví už od konce srpna. Tehdy dorazila k australským břehům po dlouhé a navigačně náročné etapě, kdy během několika týdnů po odjezdu z ostrovního státu Vanuatu urazila vzdálenost 4 300 kilometrů.

Ve svém blogu na stránkách www.lauradekker.nl jachtařka popisuje, jak se snaží využít pobytu na pevnině k tomu, aby dala svou loď po dlouhé plavbě do pořádku. Otec, který její cestu organizuje, jí z Nizozemska dovezl nové plachty, Dekkerová řešila také problémy s kormidlem a motorovými filtry.

V příštích měsících ji totiž čeká další obtížná část cesty - z Austrálie do Singapuru a pak přes Srí Lanku a Suezský průplav do Středozemního moře.

Patnáctiletou jachtařku nechtěly pustit úřady pro ochranu dětí

Dobrodružnou cestu Laury Dekkerové sledují tisíce lidí v domovském Nizozemsku i na internetu. O rozruch se mladá dívka postarala ještě před vyplutím, když se rok přela s úřady na ochranu dětí, které její cestě bránily. Soud nakonec rozhodl, že se může na moře vydat, pokud s tím budou souhlasit její rodiče. To nebyl problém, protože i oni jsou zkušenými jachtaři a svou dceru podporují.

Rozhodně však dobře ví, že možnost stát se nejmladším člověkem, který uskutečnil sólovou plavbu kolem světa, je stále ve vzduchu. Stačí zakotvit v gibraltarském přístavu pár dní před sedmnáctými narozeninami. Zatím nejmladší mořeplavkyni se podařilo obeplout planetu v roce 2010. Australance Jessice Watsonové bylo na konci cesty 16 let a 362 dní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video