Televizní záběr na ulici, kde 15. srpna 1998 zabil výbuch 29 lidí

Televizní záběr na ulici, kde 15. srpna 1998 zabil výbuch 29 lidí | foto: Profimedia.cz

Šestnáct let po teroru v Omaghu ženou Irové před soud radikála

  • 2
Severoirské úřady obvinily muže jménem Seamus Daly z organizace nejhoršího teroristického útoku v Severním Irsku. Bomba, kterou umístili radikálové z organizace Pravá IRA v autě na rušné ulici v Omaghu, zabila v roce 1998 téměř třicet lidí včetně těhotné ženy a dvanácti dětí.

Policie zatkla prominentního třiačtyřicetiletého republikána Seamuse Dalyho v pondělí, když cestoval z Irské republiky do Severního Irska. Muže, jenž nyní žije v irském městě Culloville, ve čtvrtek obvinila také z pokusu o jiný teroristický útok z téhož roku. Už v pátek stanul před soudem, jenž rozhodoval o jeho vazbě.

Seamus Daly prozatím před mřížemi zůstane. Soudce odmítl žádost o kauci, protože podle něj hrozí, by se Daly po propuštění na svobodu pokusil utéct z dosahu britské jurisdikce.

Atentát v severoirském Omaghu byl nejhorším teroristickým útokem v Severním Irsku za celých třicet let sektářského násilí. Výbušnina umístěná v automobilu na rušné ulici Market Street v centru Omaghu explodovala po třetí hodině odpoledne 15. srpna 1998.

Seamus Daly v policejním voze přijíždí k soudu v severoirském Dungannonu (11. dubna 2014)

Na místě zemřelo 21 lidí, osm dalších podlehlo svým zraněním v nemocnici, přes dvě stě lidí utrpělo zranění. Mezi oběťmi byla i těhotná žena či dvanáct dětí a teenagerů. K zodpovědnosti za útok se přihlásili ozbrojení separatisté z organizace Pravá IRA, jedné z odnoží Irské republikánské armády.

Důvod útoku? Nechtěli se smířit s probíhajícím mírovým procesem. Útok se odehrál jen pár měsíců poté, co Britové a zástupci Severního Irska uzavřeli Velkopáteční mírovou dohodu.

Pravá IRA před explozí třikrát telefonovala na policii a varovala před bombou u nedaleké soudní síně. Policie oblast evakuovala a chodce tak vlastně nahnala na místo, kde explodovala nastražená trhavina.

Za teror dosud nebyl nikdo potrestán

Pravá IRA, na níž po masakru dopadla vlna mezinárodní kritiky, tvrdila, že chtěla způsobit jen hmotné škody a před bombou varovala. Odpovědnost za smrt téměř tří desítek lidí svalovala na policii.

Prominentní třiačtyřicetiletý republikán Seamus Daly byl už dříve za tento útok seznán vinným u civilního soudu, který iniciovaly rodiny obětí. Vinu vždy odmítal. Spolu s dalšími třemi muži dostal nařízeno obětem a jejich rodinám zaplatit 1,6 milionu liber jako kompenzaci, což však doteď neučinili.

U trestního tribunálu dodnes nebyl nikdo odsouzen. Jediný muž, který se u soudu za teror v Omaghu zodpovídal, byl osvobozen v roce 2007.

Situace v Severním Irsku se od podepsání Velkopáteční dohody zklidnila, byť Ulster stále prožívá napětí mezi probritskými protestanty a proirskými katolíky, kteří chtějí připojení i Irské republice. Sektářské násilí v Severním Irsku si za třicet let vyžádalo na 3 600 mrtvých.

Různé militantní skupiny se od uzavření smíru postupně oficiálně odzbrojovaly a přidala se k nim nakonec i Pravá IRA. Řada jejích členů se však přidala k jiné skupině, která si říká Nová IRA. A ta ve svém boji, byť značně omezeném, pokračuje dodnes, podotkl list The Guardian.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video