Rozmyslete si včas, co chce dítě studovat a jak ho připravit. Ilustrační foto

Rozmyslete si včas, co chce dítě studovat a jak ho připravit. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Sestavte si jízdní řád k přijímačkám

Jestli jsou před vámi nebo vašimi dětmi přijímací zkoušky na střední školu, přestaňte ztrácet čas. Tři a půl měsíce před termínem testů je čas vymyslet alespoň "jízdní řád" a otestovat současné vědomosti.

1. Zjistěte, zda chce dítě vůbec studovat
Než začnete vybírat školu, ověřte si, zda dítě vůbec chce studovat a co. Zapomeňte na své neuskutečněné touhy. Pokud chce chodit dál do školy, ale nemá vyhraněný zájem nebo představu o typu studia, obraťte se na odborníky.

Poradí vám například výchovný poradce na základní škole, předpoklady dítěte ke studiu a vhodné zaměření vám mohou zjistit v pedagogickopsychologické poradně nebo informačním středisko úřadu práce. Objednací lhůty v pedagogicko-psychologických poradnách by neměly přesáhnout jeden měsíc. Pokud není organizace soukromá, je testování zdarma. V informačních střediscích úřadů práce dostanete rady také bez placení.

2. Vyberte dítěti vhodnou školu
Pokud jste zjistili, jaký obor hledáte, najděte si jej buď na internetu, nebo v seznamech škol. Brožury s přehledy škol a údaji o přijímacím řízení najdete v knihkupectvích, v Národním ústavu odborného vzdělávání, v Ústavu pro informace ve vzdělávání, na školských odborech krajských úřadů nebo v informačních střediscích úřadů práce.

Raději ale informace o otevíraných oborech ověřte přímo ve škole, může se stát, že obor, který jste zvolili, nebude škola otevírat nebo jen s menším počtem žáků.

3. Ověřte si, z čeho budou testy a jaká je šance na přijetí
Pokud máte vybranou konkrétní školu, zjistěte na jejích internetových stránkách, telefonicky, e-mailem nebo při osobní návštěvě, jaké má přijímací podmínky, jaké pořádá zkoušky, na co konkrétně je třeba se připravit.

Zjistěte, jestli škola přijímá výborné žáky i bez zkoušek, zda započítává úspěchy dětí v mimoškolních akcích, například olympiádách. Šance na přijetí lze odhadnout i z údajů o počtech přihlášených a přijatých v loňských kolech přijímacího řízení.

4. Začněte se systematickou přípravou
Podle požadavků, které jste ve škole zjistili, zvolte vhodný způsob přípravy. Jestliže škola pořádá přípravné kurzy k přijímačkám, určitě umožněte dítěti se jich zúčastnit. Jinak zvolte jiný druh učení podle vašich možností. Například kurzy na internetu, zkoušky nanečisto, individuální doučování. Přípravu pro budoucí středoškoláky nabízejí specializované firmy, jejichž nabídky najdete na internetu, v inzerci v denním tisku apod.

5. Otestujte aktuální stav vědomostí
Zjistit, jak na tom dítě s vědomostmi je, vám nejlépe pomůže srovnání s ostatními vrstevníky. Navíc si při podobných akcích děti vyzkouší, co je v dubnu doopravdy čeká a částečně se naučí zvládat stres z nové a neznámé situace. Přihlaste dítě na Národní srovnávací zkoušky nebo na Zkoušky nanečisto.

Obě varianty lze absolvovat osobně, nebo po internetu. Národní srovnávací zkoušky, které se konají ve 13 městech najednou, jsou ještě v lednu a v březnu. Uzávěrky přihlášek jsou 21. ledna a 9. března.

6. Upravte učení podle výsledků srovnání
Podle výsledků srovnání s ostatními dětmi můžete buď ubrat, nebo naopak přidat v přípravě. Jestliže vaše ratolest příliš neuspěla, je ještě stále čas leccos dohnat. Můžete zakoupit systematickou přípravu a procvičování testů on-line. Zařídit další potřebné doučování. Hodina individuální výuky se studentem vysoké školy stojí od 100 do 150 korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue