O čtrnáctiletého násilníka z brněnské základní školy se už zajímá policie. Ilustrační foto.

O čtrnáctiletého násilníka z brněnské základní školy se už zajímá policie. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Šesťák šikanoval spolužáky, ti měli strach jít do školy

  • 200
Na brněnské základní škole Merhautova se usídlil agresor. Je mu čtrnáct, šikanuje děti a učitelé jsou z něj zoufalí. Jednoho žáka 6. třídy, kterou navštěvuje, už vypudil – jeho rodiče jej raději přemístili na jinou školu. Další se snaží překonat psychické trauma.

"Ano, máme ve škole šikanu v rozvinutém stadiu. Ten chlapec nám rozložil už dvě třídy. Na policii jsme již podali trestní oznámení," potvrdila ředitelka školy Jana Foltýnová, která se problém s násilnickým chlapcem snaží řešit už od loňského školního roku. MF DNES jména násilníka a šikanovaných dětí zná.

Čtrnáctiletý drobný blonďák přešel na Merhautovu loni ze školy v Novém Lískovci. "Byl drzý, násilnický, vulgární. Loni jsme to ještě řešili napřed důtkami, nakonec končil s trojkou z chování a propadl," uvedla ředitelka.

Třída, již opustil, si po jeho odchodu oddechla. I když ne úplně. I teď si tam podle pedagogů mezi své staré známé zajde občas do jednoho bouchnout, jiného ponížit.

Letos se chlapcovo jednání ještě zhoršilo. A vyústilo v otevřený odpor rodičů žáků z jeho nové, opět šesté třídy. Bije je, vyhrožuje násilím, svazuje, vyhazuje jim věci z okna, zavírá je do skříně.

"Obrátili se na mě, abych problém důrazně řešila. Děti se bály chodit do školy," uvedla Foltýnová. V té době už to ale dávno dělala.

Chvíli klid a znovu teror
Ve škole zasedaly výchovné komise, na pomoc si ředitelka zvala agresorovy rodiče. Nakonec pomáhali šikanu řešit pracovníci dvou pedagogicko-psychologických poraden, na řadu přišla kurátorka sociálního odboru. Ta násilníka letos v zimě poslala na tříměsíční pobyt v brněnském výchovném středisku Help me.

Klid byl na Merhautově jen šest týdnů. Rodiče jej z pobytu vzali předčasně zpět a chlapec se vrátil do školy, kde pokračoval v šikanování.

"Pomoc jsme nakonec našli, obrátili jsme se na středisko výchovné péče a zdá se, že se nám to konečně daří vyřešit," uvedla Foltýnová. Pomoci škole a jejím žákům by mohlo i vyšetřování policie, na niž se vedení školy obrátilo.

"Pokud se prokáže, že dítě svým chováním naplnilo znaky trestného činu, může být umístěno do ústavní výchovy. Tu nařizuje soud," přiblížila kurátorka Iva Hrušková, jak je možné v takových případech postupovat.

Bál se chodit do školy
Pokud by řádění agresora na Merhautově skončilo, oddechla by si mezi jinými hlavně maminka dvanáctiletého žáka šesté třídy. Ten se stal hlavním cílem útoků, agresor a jeho pomocníci si na něj "zasedli". Chlapec, který se do loňského roku dobře učil, začal mít letos i potíže s prospěchem.

"Když měl jít do školy, bylo mu na zvracení. A pak mi třeba dvakrát týdně volali, že je synovi špatně, bolí ho hlava nebo břicho, ať si pro něj přijdu do školy," uvedla maminka oběti, jak jí došlo, že se děje něco špatného.

"Bude chodit k psychologovi, ale ty šrámy na duši mu nezmizí ještě dlouho. Bili ho, musel posluhovat, nosit tašky a chodit pro jídlo nebo ho přivázali k židli," popisuje maminka, s čím se jí její syn svěřil. Agresor na šikanu nebyl sám.

"Soustředil kolem sebe pár nohsledů," uvedla speciální pedagožka Renata Ježková ze Střediska výchovné péče, která se do řešení problému pustila. Pracuje jak s agresorem a oběťmi, tak s celými třídami.

"Zárodky šikany jsou téměř v každé škole. Je důležité si ji přiznat a řešit ji," dodala Ježková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video