Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Šest let a dost. Poslanci chtějí omezit funkční období ředitelů škol

  • 63
Poslanci podpořili návrh školského zákona, který omezuje funkční období ředitelů škol na šest let. Předloha počítá mimo jiné také se vznikem firemních školek a zpřísňuje povolování odkladu školní docházky. Sněmovna novelu poslala v úterý do závěrečného čtení. To by mohlo proběhnout už příští týden.

Omezení funkčního období na šest let by se mělo týkat ředitelů škol, jejichž zřizovatelem je stát, kraj nebo obec. Po šesti letech by zřizovatelé mohli vyhlásit nový konkurz. Povinné by to měli jen na návrh České školní inspekce nebo školské rady. Novela má rovněž stanovit podmínky pro dřívější odvolání ředitelů.

Předloha také počítá se vznikem firemních mateřských školek, zpřísňuje povolování odkladu povinné školní docházky a také kontrolu uznávání vysvědčení ze zahraničních škol. Ministr školství Josef Dobeš tyto úpravy, na nichž se shodl sněmovní školský výbor, ocenil a podpořil.

Například změny v organizaci maturitních zkoušek podle něj "výrazně přispějí k objektivitě hodnocení písemných prací a částečně sníží administrativní zátěž škol".

Jen dvě přihlášky na střední a placené mateřské školky

Možná nejkontroverznější pasáží je návrh školského výboru, aby si žáci mohli podat přihlášky nejvýše na dvě střední školy. S tím původně počítali kvůli větší jistotě škol i tvůrci novely. Místopředseda školského výboru Walter Bartoš (ODS) ale navrhl zachovat vládou schválené znění novely se třemi přihláškami.

Bartoš doporučil také zpoplatnit i poslední ročník mateřské školy na rozdíl od Marty Semelové (KSČM), podle níž by rodiče neměli platit ani za mateřskou školku, ani za školní družinu a ani školné na vyšších odborných školách.

K maturitě z učňáku i výuční list

Školy by podle vládní novely také v budoucnu nemusely vydávat výstupní hodnocení v 5. a 7. ročníku žákům, kteří se hlásí na střední školu. Naopak u výučních oborů s maturitou by nově měli absolventi dostávat vedle maturitního vysvědčení i výuční list.

Učňům a studentům odborných středních škol by se měla podle vládní předlohy prodloužit týdenní pracovní doba při odborném výcviku ze současných 35 na 40 hodin. Umožní to praktickou výuku na pracovištích zaměstnavatelů v délce běžné pracovní doby.

Novela má snížit administrativu také v přijímacím řízení, ruší vlastní hodnocení školy a školskou radu zavádí jen jako fakultativní orgán. Norma má usnadnit povinnou školní docházku českým dětem, které s rodiči pobývají v zahraničí, na druhou stranu má stanovit pravidla pro plnění školní docházky v zahraničních školách na českém území.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video