Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka během nočního jednání Poslanecké sněmovny (3.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka během nočního jednání Poslanecké sněmovny (3. listopadu 2011) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Šest hodin volno. Mimořádné schůze vládní koalice nekompromisně smetla

  • 1343
Jen tři hodiny trval pokus opoziční ČSSD vyvolat čtyři mimořádné schůze Sněmovny. Požádala o ně místo hlasování o reformních zákonech, jejichž přijetí chce zabránit. Všechny čtyři schůze ale koalice smetla a poslanci se dočkali toho, na co čekali - mají šest hodin volno a možnost jít spát. O osekání stavebního spoření budou opět jednat až večer.

Od úterních jedenácti hodin dopoledne, kdy schůze Sněmovny začala, je šestihodinová pauza nejdelší, kterou zatím měli. V noci z úterý na středu skončili v sedm ráno a pokračovali o dvě hodiny později. Středeční "noční šichta" skončila až v půl čtvrté ráno.

Třetí den jednání Sněmovny začal požadavkem ČSSD na zřízení vyšetřovací komise k nákupům v armádě od roku 1993. "Tato komise by zmapovala procesy, které se odehrávaly na ministerstvu obrany," řekl k návrhu na prověření armádních zakázek předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Po něm chvíli mluvil komunista Alexandr Černý, ale tím možnosti opozice skončily.

Za tři hodiny skončily i snahy sociálních demokratů diskutovat mimořádně o situaci v Lesích ČR, finanční situaci hasičů a internetových zdravotních knížkách.

Poslanecká sněmovna má za sebou už druhé noční jednání a vládní koalici se stále nepodařilo schválit ani první ze zákonů, který vrátil Senát s převahou sociální demokracie - o omezení státní podpory stavebního spoření.

K jednání o stavebním spoření se koalice vrátí večer

Po půl čtvrté ráno se unavení poslanci shodli na přerušení jednání. Do jednacího sálu se vrátili po deváté ráno. K hlasování o stavebním spoření se Sněmovna vrátí večer.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura iDNES.cz řekl, že vládní koalice bude také dnes navrhovat jednání i po půlnoci. "Uvidíme, kam až se dostaneme," řekl Stanjura. To, jak bude vypadat jednání Sněmovny dnes, v pátek a v sobotu, podle koalice rozhodne, jestli se bude jednat i v neděli.

Před hlasováním o mimořádných schůzích mohla opozice natahovat čas jen v omezené míře. Vystoupit totiž nemohli všichni poslanci, jako je to při "nočních seancích" ve Sněmovně, ale jen jeden člověk jménem poslaneckého klubu.

"Chceme stranám vládní koalice umožnit, aby případně mohly některou z těchto schůzí podpořit, i když s některým jiným bodem by třeba nesouhlasily," řekl iDNES.cz poslanec ČSSD Jeroným Tejc. Jeho naděje ale byly liché.

Klasnová: Státní lesy v pořádku nejsou, ale schůzi nepodpořím

Vládní poslanci unavení ponocováním neměli žádný důvod pomáhat sociálním demokratům při zdržování. I ČSSD si toho ale byla vědoma, a tak Sobotka ani Jeroným Tejc svá vystoupení před poslanci tentokrát nijak nenatahovali. Všem přišlo vhod, že budou mít pár hodin na odpočinek před dalším očekávaným nočním jednáním.

Kateřina Klasnová při jednání Poslanecké sněmovny (1. listopadu 2011)

"Ctím koaliční závazky," vysvětlila místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová, proč nemůže hlasovat pro mimořádnou schůzi o situaci ve státních lesích. "Nejsem si jista, že problematiku Lesů ČR lze vyřešit na schůzi Sněmovny," uvedla Klasnová. Hospodaření státních lesů podle ní není dlouhodobě dobré, a to už od doby, kdy byl v čele firmy sociální demokrat František Koníček, řekla místopředsedkyně VV.

Klíčová bude pro ODS, TOP 09 a Věci veřejné až třetí "noční", která začne v 18 hodin. Po hlasování o osekání státní podpory stavebního spoření na polovinu od příštího roku tak, že by maximální státní příspěvek byl 2 tisíce korun ročně, by se poslanci měli věnovat prvnímu z vrácených zdravotnických zákonů o záchranné službě.

Premiér Petr Nečas už připustil, že obstrukce, které zvolila sociální demokracie, mohou znamenat, že se vládní koalici nepodaří prosadit zdanění hazardu od ledna příštího roku. Pro státní pokladnu by to znamenalo, že by do ní v příštím roce nepřiteklo zhruba 7 miliard korun, které má zdanění hazardu přinést (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue