Srbský radikál Vojislav Šešelj u haagského soudu (6. března 2009)

Srbský radikál Vojislav Šešelj u haagského soudu (6. března 2009) | foto: ČTK

Šešelj dostal za pohrdání haagským soudem 15 měsíců, vyzradil tři svědky

  • 18
Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii odsoudil srbského ultranacionalistu Vojislava Šešelje za pohrdání soudem na patnáct měsíců. Šéf Srbské radikální strany ve své knize zveřejnil údaje o trojici chráněných svědků ze svého procesu, což mu tribunál výslovně zakázal. Šešelj čelí dalším obviněním z válečných zločinů.

"Považujeme čin za vážné porušení pravidel soudu, a to především kvůli tomu, že byla vážně ohrožena schopnost tribunálu zajistit ochranu svědků," řekl při odůvodňování rozsudku soudce O-Gon Kwon s tím, že tribunál přijme příslušné kroky, aby se podobná situace už neopakovala.

Podle internetových stránek Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii soudci Šešeljovi také uložili, aby nejpozději do 7. srpna zajistil stažení knihy ze svých internetových stránek.

Za pohrdání haagským tribunálem byl někdejší srbský vicepremiér obviněn 21. ledna. Soudu se nelíbilo, že ve své knize zveřejnil informace, podle kterých je možné identifikovat tři chráněné svědky v jeho procesu.

V publikaci vydané v listopadu 2007 podle srbské stanice B 92 popisuje, kde pracují, a uvádí také jména rodinných příslušníků a části jejich výpovědí. Informace podle soudu zveřejnil s vědomím, že porušuje pravidla procesu.

Šešelj: Svědky jsem chránil dostatečně

Šešelj již na začátku března prohlásil, že je nevinný. Identitu svědků prý dostatečně ochránil tím, že pro ně v knize použil krycí jména. Za pohrdání soudem mu hrozilo až sedm let za mřížemi a pokuta 100 tisíc eur (téměř 2,8 milionu korun). - přečtěte si Soudem jsem nepohrdal, řekl v Haagu radikál Šešelj

Nejvyššímu trestu unikl, ale každopádně je prvním podezřelým z válečných zločinů, který byl tímto tribunálem během procesu odsouzen za pohrdání soudem.

Šešelj je ale v Haagu především kvůli obvinění z válečných zločinů. První proces s ním, který po dlouhých průtazích začal na konci roku 2007, byl letos 11. února odročen. Senát se totiž rozhodl zbylé svědky nevyslýchat, protože jim nemůže být zajištěna bezpečnost.

Šešelj měl podle obžaloby během občanské války v bývalé Jugoslávii podporovat Republiku srbskou a organizoval nábor srbských dobrovolníků. Údajně tak podněcoval etnickou a náboženskou nenávist. Během násilností v Kosovu a operace NATO vůči Jugoslávii podporoval vládu Slobodana Miloševiče a později se stal jejím místopředsedou.

Šešelj se soudu v Haagu dobrovolně vydal 24. února 2003 a nyní je v haagské věznici Scheveningen. Veškerá obvinění však odmítá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video