Smrdíš a nejde to umejt - další z mnoha výrazů dnešních dětí. Ilustrační foto

Smrdíš a nejde to umejt - další z mnoha výrazů dnešních dětí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Seš loser a trapka, tak mluví děti ve škole

  • 186
Slyšet na základních a středních školách výrazy jako loserová socka, trapka, vřed nebo good týpek a milášek není dnes nic neobvyklého. Přesně takové výrazy totiž používají děti při rozhovoru se svými spolužáky.

Průzkum mezi 27 tisíci žáky ukázal, že děti jsou při vymýšlení nadávek a pochvalných výrazů kreativnější a víc si hrají s jazykem. Ale mluví i mnohem vulgárněji.

Husťák, good týpek, spešl, mazec, ekšn, machr. Přesně tak se oslovují děti na základních a středních školách, když chtějí někoho nebo něco pochválit.

"Nejčastěji používané pozitivní výrazy pro kamarády jsou machr, hustý, borec a frajer. Dívky užívají pochvalná slova super, skvělý a dobrý," vysvětlil sociolog Jan Herzmann z agentury Factum Invenio. Ta prováděla průzkum společně se značkou sýrů Veselá kráva a Ústavem pro jazyk český Akademie věd na více než čtyřech stovkách škol v celém Česku.

Rozdíl přitom je, v jakém kraji děti bydlí. Zatímco slovní spojení seš dobrej používají školáci ve všech regionech, výraz seš frajer říkají hlavně v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Pražští a plzeňští žáci nejčastěji používají spojení seš hustej a na Vysočině a v dalších moravských krajích si navzájem říkají seš borec.

"Na Moravě se například používá slovní spojení naprostá špica, které zřejmě vzniklo v Brně nebo v okolí. Na pražských školách ho naopak neuslyšíte," dodal Herzmann.

"Smrdíš a nejde to umejt"
Dnešní žáci mají celou řadu výrazů pro pochvalu kamaráda, negativních oslovení je však ještě víc. Od běžných oslovení debil, blbec, vůl, kráva a kretén používají i výrazy tvrdšího ražení. Není ani výjimkou zaslechnout v hovoru mezi dětmi slova výmazové, slipka, nebavka, tragédka nebo kravajzna, vřed a lemplovník.

Když chtějí někoho opravdu urazit, řeknou mu například beďarová opice, nestojíš ani za faju tabáku, smrdíš a nejde to umejt, seš blbej jak dlabaný necky nebo větší lama než ty neexistuje.

"V první desítce se objevily také výrazy magor, hovado, idiot, nesnáším tě a velmi hrubé vulgarismy z oblasti lidské anatomie," vyjmenoval Herzmann.

Podle sociologa užívají jiné nadávky žáci základních škol, studenti na gymnáziu nebo učilišti. "Žáci středních škol říkají tvrdší výrazy než studenti gymnázií."

Nepěkně oslovují děti i své rodiče, pokud je neslyší. Mluví o fotrovi, matce, ale i krávě a debilovi. "Nadávky se objevily hlavně u žáků učilišť. O své mámě jako o krávě nejčastěji mluví dívky," vysvětlil Herzmann.

Odpovědi dětí od 12 do 16 let jsou poutavým studijním materiálem i pro odborníky. "Žákovský slang je zajímavý, protože se stále mění. Filmový výraz milášek nahradí za pár měsíců jiné slovo z filmu. Dětský jazyk je hrozně hravý, a tak se objevují třeba slova blbka nebo nebavka. To by dospělého nenapadlo," říká Jarmila Bachmannová z Ústavu pro jazyk český s tím, že děti jsou dnes nejen vynalézavější a víc si s jazykem hrají, ale jsou i mnohem vulgárnější.

Vždyť téměř polovina dětí (47 procent) říká, že bez nadávek to prostě v životě nejde.

Slovník školáků

Pozitivní výrazy pro kamarády:
Seš dobrej, seš borec, mega good, si mastr, stylař, hvězda, štramanda, seš hustej borec, machr, týpek, seš borka
Vliv angličtiny:spešl, kingeři, seš skiller, ekšn
Vliv médií: vyvolený (z reality show), milášek (z filmu Pán prstenů), úžasňák (z filmu)

Negativní výrazy pro kamarády:
Debil, blbec, kráva, kretén, vůl, mařeno, lemplovník, lemrouch, tupman, horník, učomil
Když nemají někoho rádi: socka, je to cyp, kretoš, trapka
Když se na někoho zlobí: výmazové, tydýt, tragédka, blbka
Když chtějí někoho urazit: blbej jak dlabaný necky, beďarová opice

Oslovení pro rodiče
Kladná: maminka, mamča, tatínek, taťka
Za jejich zády: matka, otec, kráva, fotr, debil

Zdroj: Factum Invenio, mezi 27 000 dětmi od 12 do 16 let, prosinec 2005

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video