Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sergej Lavrov: nový Mr. Nět, který dovádí Američany k šílenství

  20:21
Kariérní diplomat, ruský patriot, věrný spojenec Vladimira Putina. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Kde se vlastně vzal, co dělal, než se stal šéfem diplomacie a proč je momentálně jedním z nejvýraznějších politiků světa?
Sergej Lavrov, ministr zahraničí Ruské federace

Sergej Lavrov, ministr zahraničí Ruské federace | foto: koláž iDNES.cz

Putinovi muži

Kdo jsou muži, kteří rozhodují o směřování Ruska a uvádějí do reality rozhodnutí Vladimira Putina? Každý víkend vám iDNES.cz nabídne profil jednoho z představitelů ruské mocenské elity - ať už jde o muže, kteří šéfují bezpečnostnímu aparátu, velí šikům ruských vojáků, řídí hospodářství či propagandu ruského režimu.

Devátý březen roku 2014. Ukrajinská krize zaměstnává politiky i reportéry celé Evropy, ne-li světa. Tou dobou už jsou pochováni mrtví z kyjevského Majdanu. Tou dobou už ozbrojenci na poloostrově Krym obsazují jeden objekt za druhým a ruský prezident Vladimir Putin opakuje, že ti zelení muži v neoznačených uniformách nejsou ruští vojáci, ale členové místní domobrany (opak přizná až za více než měsíc).

Devátý březen roku 2014. I ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov má plné ruce práce s Ukrajinou. Hájí tvrdou Putinovu linii. Ale onoho dne si možná taky připomene jedno osobní výročí: přesně před deseti lety se stal šéfem diplomacie největší země světa. Přesně před deseti lety se nastěhoval do nejdůležitější kanceláře v jednom ze sedmi moskevských stalinských mrakodrapů, sídla ministerstva zahraničí.

Sergej Viktorovič Lavrov. Rus s arménskými kořeny. Patriot. A momentálně nejspíš nejvýraznější diplomat světa. 

Podívejte se, jak Lavrov začátkem března popřel přítomnost ruských vojáků na Krymu:

5. března 2014

Zmáčkli špatné tlačítko 

Bývalá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová ve své knize pamětí vzpomíná, jak ji Lavrov dokázal vytočit. Jak ji uměl vyprovokovat k emotivním reakcím. Jak vždycky přesně věděl, na který "hřebíček" uhodit a kdy.

Není zdaleka sama. Mnoho jejích kolegů ze světa diplomacie se shoduje, že Lavrov umí být ohromně tvrdý a asertivní. "Je velice chytrý. Umí být velmi praktický a velmi milý. Ale také se dokáže chovat přesně opačně," prohlásila o něm jiná bývalá americká šéfka diplomacie, česká rodačka Madeleine Albrightová. 

A do třetice... Hillary Clintonová, ministryně zahraniční Spojených států v prvním prezidentském období Baracka Obamy. Byla to ona, kdo Lavrovovi v roce 2009 přivezl dárek v podobě červeného tlačítka, které ti dva měli společně symbolicky zmáčknout na znamení restartu vztahů mezi Washingtonem a Moskvou.

Bylo z toho tehdy poněkud faux-pas, neb přes urputnou snahu úředníků americké diplomacie bylo na tlačítku uvedeno nesprávné ruské slovo. Peregruzka. Místo perezagruzka. Zatímco to druhé by opravdu znamenalo restart, to první značí přetížení. Lavrov tehdy Clintonové celý omyl v žertu objasnil. Druhý den vyšel v ruském deníku Kommersant článek s titulkem "Clintonová a Lavrov zmáčkli špatné tlačítko". 

Zpětným pohledem, se znalostí všeho, co se ve vztazích mezi oběma zeměmi od onoho roku 2009 stalo, se snad dá odhadnout, že cynický a asertivní Lavrov se musel při tom symbolickém aktu náramně bavit...

V Putinově kruhu prvním

Sergej Lavrov je jedním z nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina. Patří do Putinova nikoliv jen vnitřního, ale (dá-li se to tak říci) nejvnitřnějšího kruhu. "Pracují spolu léta. A pokud mohu soudit, poutá je naprostá vzájemná důvěra. Lavrov je k Putinovi stoprocentně loajální," řekla iDNES.cz Anna Arutunjanová, ruská novinářka a autorka knihy Putinovo tajemství.

Lavrov je klasický (Sovětským svazem odkojený) kariérní diplomat. Před rokem 2004, kdy jej Putin jmenoval do čela diplomacie, byl deset let vyslancem Ruska při OSN. Ale popořadě...

Sergej Viktorovič Lavrov se narodil 21. března 1950 v Moskvě. Otec byl, alespoň podle encyklopedických zdrojů a internetové stránky ministerstva zahraničí, Armén z (gruzínského) Tbilisi. Matka pracovala na sovětském ministerstvu zahraničního obchodu. 

Sergej byl extrémně nadaný žák, nejraději měl fyziku. Ovšem studovat ji nešel, po škole nastoupil na proslulý MGIMO, Moskevský státní institut mezinárodních studií. Univerzitu ministerstva zahraničí, která vlastně dodnes zůstává podmínkou pro vstup do nejvyšší ruské diplomacie. 

Na univerzitě byl předsedou mládežnické organizace Komsomol (což něco znamenalo). Podle tehdejších spolužáků, kteří o mnoho let později mluvili s médii, byl Lavrov "přátelský a společenský". Jako student se také podílel na stavbě moskevského televizní věže Ostankino. Šlo o povinnou brigádu. 

Hned po promoci (1972) nastoupil do služeb ministerstva zahraničí, což byla běžná, povinná praxe. Jelikož uměl sinhálsky, odjel pracovat na sovětskou ambasádu na Šrí Lance. V 80. letech byl poradcem sovětské mise při OSN v New Yorku. V roce 1994, po několikaletém působení doma v Moskvě, byl do New Yorku poslán znovu, tentokrát už jako stálý představitel Ruska při OSN. 

V největším americkém městě setrval, jak už bylo řečeno, deset let. Načež se stal šéfem Putinovy diplomacie. 

"Annan to tady nevlastní"

Diplomaté, kteří se s Lavrovem potkávali během jeho newyorských let, vzpomínají, jak si pozdější ministr při dlouhých jednáních vždy kreslil. Vypadal až nepřítomně. "Ale jeho mozek vždycky pracoval na plné obrátky," citovaly The New York Times amerického diplomata a zbrojního inspektora Charlese A. Duelfera. 

Jiní diplomaté zase vyprávějí, jak Lavrov, silný kuřák, v roce 2003 bojkotoval nařízení generálního tajemníka OSN Kofiho Annana, jenž v ústředí organizace úplně zakázal kouření. "Annan tuhle budovu nevlastní," prohlásil prý tehdy Lavrov.

Ovšem především se tenhle vysoký muž v brýlích v USA zapsal jako extrémně schopný diplomat a tvrdý vyjednavač, který do posledního detailu pochopil fungování gigantické organizace a světové diplomacie obecně. 

Jednu věc je třeba zdůraznit. Sergej Viktorovič Lavrov je člověk a diplomat vychovaný Sovětským svazem. Rozpad sovětské říše považuje, podobně jako jeho šéf Vladimir Putin, za chybu. Dodnes špatně snáší ztrátu prestiže Moskvy a jelcinovská 90. léta považuje za pro svou zemi ponižující období, z něhož je třeba se zcela "vyléčit". 

S čímž také nastoupil do ministerské funkce: s odhodláním obnovit prestiž a sílu Moskvy ve světě. V kontextu řečeného je též třeba číst Lavrovovu politiku, jeho kroky, výroky. A k nim přičíst skutečnost, že je věrným spojencem Putinovým. 

Teď je Rusko jiná země

Lavrov stejně jako Putin chová silnou "nelásku" k Západu. A ke Spojeným státům především. Přes všechna léta, která za oceánem strávil, přes všechnu svou zálibu v luxusním stylu života (drahých oblecích, skotské whisky, dobrém víně a nejlepších doutnících) zůstává Lavrov přesvědčeným "antiamerikanistou". 

Málokdy vynechá příležitost na USA slovně zaútočit, zkritizovat je, rýpnout si. Říci jim jasné a srozumitelné NE. Díky tomu si také vysloužil přezdívku "nový mistr Nět" - po vzoru "klasika" sovětské diplomacie Andreje Gromyka, který na půdě Rady bezpečnosti s oblibou používal právo veta.

 "V OSN měl vždy dva cíle, které zůstávaly pořád stejné: využívat práva veta ve prospěch slávy Ruska a 'sejmout' Američany, kdykoliv to bylo možné," řekl žurnálu Foreign Policy John Negroponte, bývalý vyslanec USA při OSN. 

Za deset let v čele ministerstva Lavrov  - ve spolupráci s Putinem - opravdu změnil styl ruské diplomacie. Stejně jako jeho šéf využívá ruskou nevraživost vůči USA jako politický nástroj. Namířil ho zejména dovnitř, na své krajany.

"Pokud jde o změny v ruské zahraniční politice, ano, jsme teď silnější na domácím poli," řekl Lavrov vloni v rozhovoru pro zmíněný magazín Foreign Policy. 

"Jsme ekonomicky silnější, úspěšně řešíme sociální problémy, zvyšujeme životní úroveň populace. Ano, ještě toho musíme mnoho udělat. Ale změna už je teď velmi patrná. Rusko se cítí asertivněji. Nikoliv agresivněji, asertivněji. Dostáváme se ze situace, v níž jsme se nacházeli v 90. letech, kdy se rozpadl SSSR a Rusko se ocitlo bez hranic, bez rozpočtu, bez peněz a s obrovskými problémy, včetně nedostatku jídla. Teď jsme úplně jiná země. A samozřejmě tak můžeme věnovat více pozornosti oblastem, v nichž jsme nějakou dobu po rozpadu SSSR nebyli přítomni," dodal.

Řečeno se značnou hořkostí, nejvíce pozornosti teď Moskva věnuje Ukrajině. Poté, co anektovala Krym, se momentálně soustředí hlavně na ukrajinský východ, "ochranu" jeho ruskojazyčných obyvatel. 

A Sergej Viktorovič Lavrov jezdí na jednání se svým americkým protějškem Johnem Kerrym a do očí mu říká, že Rusko samo o sobě nic nepodniká. Všechny jeho kroky jsou prý nutnou reakcí na počínání Západu a nelegitimní kyjevské vlády. 

Mimochodem, Sergej Viktorovič Lavrov prý v soukromí rád píše verše.

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Rusko nereaguje na americký návrh příměří, mělo by být donuceno, napsal Zelenskyj

Sledujeme online

Rusko příliš dlouho nereaguje na návrh Spojených států na bezpodmínečné příměří. K míru by mělo být donuceno reálným tlakem, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zmínil rozsáhlé útoky...

30. března 2025  7:20

Získá Ukrajina jadernou pumu? Landovský nejen o tom, zda Francie ubrání Evropu

Premium

Bývalý velvyslanec při NATO Jakub Landovský varuje před dopady možných zisků Moskvy na Ukrajině na světový řád. Podle něj nejsou namístě debaty o jaderném odstrašení Evropy bez účasti USA a NATO.

30. března 2025

Šéfe, dnes už končím. Kde je rozumná hranice mezi prací a „flákáním se“

Premium

Rozdíl mezi generacemi je propastný, tedy alespoň pokud jde o pracovní úsilí a třeba ochotu zůstat v práci v případě potřeby déle. To pro mladé lidi není jejich šálek kávy, ti slyší hlavně na...

30. března 2025

Levné zboží láká překupníky. Zájem o Lidl Outlet neochabl

Po více než deseti týdnech od otevření prvního outletu Lidl se redakce iDNES.cz znovu vydala zmapovat situaci v prodejně a jejím okolí. Zájem zákazníků neochabuje, ale dlouhé fronty už jsou spíše...

30. března 2025

Fascinující příběh ikonické stokoruny. Stala se čtvrtou nejhezčí bankovkou světa

Premium

Žena drží snop obilí, vedle stojí fešný dělník, oba hledí do dálky. Na druhé straně jsou precizně vyobrazeny Hradčany. Střední a starší ročníky pamatují, že? Ano, zelená stokoruna, nejdéle platící...

30. března 2025

Dva kuchaři vyfotili UFO nad Skotskem, pak zmizeli. Armáda záhadu tutlá dodnes

Je to zřejmě nejlepší fotografie UFO, jaká byla kdy pořízena. V roce 1990 dva kuchaři na výletě po Skotské vysočině zachytili podivný levitující objekt, kolem kterého kroužila stíhačka. Případ má...

30. března 2025

Novinka u skupin na hlídání dětí. Stát přispěje i sousedům, ale zpřísní podmínky

Premium

Sedm miliard korun si mohou rozdělit provozovatelé dětských skupin. Stát přispěje na skupiny, zřizované soukromníky i obcemi. Od května však počítá i s novou formou hlídání, takzvanými sousedskými...

30. března 2025

Už si uvědomuji, jak je věk neúprosný. Musím cvičit, říká Monika Absolonová

Po letech se dočkala nového alba, který nazvala Láska. Zpěvačka Monika Absolonová (48) si tím splnila jeden z svých snů. V rozhovoru pro iDNES.cz se rozpovídala nejen o práci a své rodině.

30. března 2025

Velké opakování z českého jazyka na 30 minut. Teď se ukáže dosavadní píle

Premium

Z českého jazyka už jste si v předchozích 11 testech procvičili všechny jevy, které se mohou u přijímaček objevit. Dnes je tu druhý velký shrnující test, který je zároveň z českého jazyka v sérii...

30. března 2025

Syrský prezident Ahmad Šara jmenoval členy přechodné vlády, mezi nimi je i žena

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šara v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády. Mezi nimi je i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu prezidenta Bašára Asada. Vytvoření...

29. března 2025  22:20,  aktualizováno  23:17

V norském Trondheimu pobodal muž tři lidi, sám skončil v nemocnici

V sobotu muž pobodal v norském Trondheimu tři lidi. Jednu z obětí museli zdravotníci na místě činu resuscitovat. Policie útočníka zadržela, uvedli zahraniční média s tím, že byl také zraněn.

29. března 2025  20:19

Vyhlazovací ranč hrůzy zažehl v Mexiku protesty, v zemi mizí desítky lidí denně

Nález „ranče hrůzy“ u mexického Teuchitlánu, kde aktivisté objevili lidské kosti a pece určené ke spalování těl, vyvolal v zemi zděšení a demonstrace. Lidé požadují důkladné prošetření případu, jenž...

29. března 2025  20:01