Sergej Ivanov

Sergej Ivanov | foto: Profimedia.cz

Putin dal sbohem parťákovi z KGB. Ivanov opouští kancelář prezidenta

  • 40
Ruský prezident Vladimir Putin v pátek propustil Sergeje Ivanova z postu šéfa prezidentské kanceláře. Jeho místo převezme Anton Vajno. Informovala o tom ruská média s odvoláním na oznámení tiskové služby Kremlu. Putin přitom naznačil, že Ivanova propouští na jeho vlastní žádost.

Při setkání, které přenášela televizní stanice Rossija 24, řekl prezident, že vychází vstříc přání Ivanova vyslovenému při nástupu do funkce, že chce být šéfem prezidentské kanceláře nejvýše čtyři roky. Zároveň oznámil, že Ivanov bude jeho zvláštním zástupcem pro ekologii a dopravu.

Sergej Ivanov: Putinův věrný stín, který se stal šedou eminencí Kremlu

Ivanov při setkání s Putinem uvedl, že je délkou setrvání v čele administrativy šéfa státu rekordmanem. Vydržel v ní čtyři roky a osm měsíců. V této souvislosti připomněl, že za 25 let od jejího ustavení se v této funkci už vystřídalo 11 lidí.

Ivanov byl pro Putina mnohem víc než jen šéfem prezidentské kanceláře. Sbíhaly se u něj všechny informace z politiky i byznysu. S jistou nadsázkou bylo možné říci, že v Rusku neexistoval informovanější člověk, než Ivanov. Sám rozhodovat nemohl, jeho hlas však byl po mnoho let pro Putina jedním z nejdůležitějších.

Parťák Putina a touha po prezidentském úřadu

Do čela prezidentské kanceláře nastoupil 63letý Ivanov v roce 2011, rok předtím, než se Putin stal opět prezidentem. Poprvé se potkali před desítkami let v sovětské KGB. Ani jeden z nich se netají nostalgií po starých časech. Ivanov například veřejně přiznal, že se mu se stýská po kádrové politice Sovětského svazu.

Fotogalerie

Podle Ivanova sovětský personální systém umožňoval vychovat v regionech kvalitní funkcionáře, kteří pak mohli udělat kariéru v nejvyšších státních orgánech, zejména na ministerstvech.

Jméno Ivanova dlouhodobě figuruje na seznamech možných nástupců Putina. Ivanov, který v minulosti zastával funkce ministra obrany a místopředsedy vlády, o prezidentský post již v minulosti usiloval. V roce 2008 však Putin vyslal do voleb jako kandidáta strany Jednotné Rusko Dmitrije Medveděva.

Média o odchodu Ivanova

Podle politologů, dotázaných internetovým listem Gazeta.ru či ruskou službou BBC, by bylo předčasné odepisovat Ivanova, někdejšího sovětského rozvědčíka a „rafinovaného intelektuála s vynikající angličtinou“ i s vášní pro basket a balet.

Putinovi muži

Kdo jsou muži, kteří rozhodují o směřování Ruska a uvádějí do reality rozhodnutí Vladimira Putina? Server iDNES.cz sestavil výběr z představitelů ruské mocenské elity - ať už jde o muže, kteří šéfují bezpečnostnímu aparátu, velí šikům ruských vojáků, řídí hospodářství či propagandu ruského režimu.

Jeho nová funkce prezidentova pověřence se sice jeví „rituální“, ale naznačuje, že neupadl v nemilost. Ivanov se také těší pověsti nezkorumpovaného člověka. Patrně se ale dosud nevzpamatoval ze smrti staršího syna, bankéře Alexandra, který se před dvěma lety utopil na dovolené v Dubaji.

Čtyřiačtyřicetiletý Vajno je oproti politikovi Ivanovovi vnímán jako „mladý technokrat“ a „tradiční aparátčík“, který za vzestup o desítky příček v ruské elitě vděčí osobně Putinovi. Tomu v době, kdy načas opustil Kreml a stanul v čele vlády, dělal šéfa protokolu a stejnou roli měl i v prezidentské kanceláři.

Svou roli v povýšení zřejmě sehrála okolnost, že Vajno má stejný odstup od všech klanů, ale nad jeho postojem v případě sporů mezi jednotlivými skupinami visí otazník. Žádný problém by v mnohonárodním Rusku neměla představovat skutečnost, že Putin svěřil jednu z klíčových funkcí etnickému Estonci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video