Sergej Gurijev

Sergej Gurijev | foto: Profimedia.cz

Prominentní ruský ekonom se zastal blogera, teď raději opustil Rusko

  • 7
Poté, co jej vyslýchali vyšetřovatelé, prominentní liberální ekonom a vládní poradce Sergej Gurijev raději opustil Rusko. Podle mnohých to souvisí s rostoucí snahou o potlačování kritiky režimu, která se zvedla po loňském návratu Vladimira Putina do čela státu.

Gurijev, který je dobře známý mezi západními investory, byl vyslýchán na obávaném Vyšetřovacím výboru. Údajně to bylo v případu někdejšího ropného koncernu Jukos, který stát už dávno zničil a jeho zakladatele Michaila Chodorkovského za údajné krácení daní a obrovské krádeže ropy poslal do vězení na 14 let.

Komentátoři se domnívají, že v tomto případu jde ve skutečnosti o to, že Gurijev se zastal opozičního blogera Alexeje Navalného. Ten ještě loni vedl protesty proti Putinově režimu, ale teď je v Kirovu na severu Ruska souzen za údajný podvod.

"(Gurijev) hájil Chodorkovského a tvrdil, že jeho případ byl vykonstruován. Je proto nepřítel? Samozřejmě! (Navalnyj) bojuje s korupcí? Tím ale zrazuje naše základní hodnoty!", ironicky prohlásil někdejší vicepremiér a opoziční předák Boris Němcov.

Jednačtyřicetiletý Gurijev je uznávaným rektorem jedné z moskevských ekonomických škol, kde při návštěvě Moskvy v roce 2009 přednesl svůj hlavní projev americký prezident Barack Obama. Býval i poradcem premiéra Medveděva a zasedal v dozorčí radě největší státní banky Sberbank. Jeho úprk nepřímo potvrdilo prohlášení Sberbanky, podle které se Gurijev odmítl ucházet o znovuzvolení do jejího vedení. Podle příbuzných odjel z Moskvy již počátkem května, aby se připojil k rodině žijící ve Francii.

Kreml tlak na odpůrce režimu popírá

Sám Gurijev agentuře Reuters pouze řekl, že jde o osobní rozhodnutí, že je "na prázdninách" a že se zdrží dalších vyjádření. Na jedné z komunitních sítí však napsal: "U mne je už vše v pořádku. Je lepší být v Paříži než v Krasnokamensku" - kde v tamním vězeňském táboře seděl i Chodorkovskij. Později tuto poznámku smazal.

"Je to rozhodně velice špatný signál," usoudil o odchodu kolegy další moskevský ekonom Sergej Alexašenko. "Byl znalcem nejvíce sblíženým s vládou, a tak si tento signál vykládám, že ani Medveděv nechce či nemůže ochránit své přívržence," usoudil.

Kreml popírá, že by "utahoval šrouby" či používal soudy k zúčtování s politickými odpůrci. "Když chtějí odejít, ať odejdou. Když se chtějí vrátit, ať se vrátí. Je to jejich osobní věc," podotkl k emigraci Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video