Proruský separatista se kryje za vlakem nedaleko Slavjansku (12. května 2014)

Proruský separatista se kryje za vlakem nedaleko Slavjansku (12. května 2014) | foto: Reuters

Separatisté u Kramatorska zabili sedm ukrajinských vojáků, tvrdí Kyjev

  • 852
Sedm ukrajinských vojáků zahynulo při přepadení nedaleko města Kramatorsk na východě země. Dalších sedm vojáků utrpělo zranění. Oznámila to agentura Interfax s tím, že počet mrtvých vzrostl poté, co jeden voják podlehl těžkým zraněním. Jednoho zabitého ve svých řadách ohlásili i povstalci.

"Kolona jedné vojenské jednotky byla cynicky a záludně ostřelována ze zálohy. Teroristé zaútočili na ukrajinské výsadkáře z granátometů, vedli hustou palbu z automatických zbraní. V důsledku dlouhé přestřelky zahynulo celkem šest vojáků, osm utrpělo různě závažná zranění; jeden voják je raněn těžce," oznámilo ministerstvo podle agentury Interfax.

Později agentura s odvoláním na ukrajinskou tajnou službu SBU uvedla, že počet zabitých ukrajinských výsadkářů vzrostl na sedm poté, co jeden voják podlehl těžkým zraněním při letu vrtulníkem do nemocnice.

Separatisté ohlásili, že se jim podařilo zničit dva ukrajinské obrněné transportéry, ale v boji padl i jeden z jejich ozbrojenců.

Krize na Ukrajině

Dění na východě Ukrajiny se v uplynulých dnech točilo zejména kolem referend, ve kterých měli lidé z Doněcka a Luhanska rozhodnout o samostatnosti těchto "lidových republik" (více o výsledcích referenda v Doněcku zde, v Luhansku pak zde). Separatisté v Doněcku navíc žádají Moskvu, aby jejich nový stát přijala do federace. Předák slavjanských separatistů zve na Ukrajinu ruskou armádu, aby pomohla v boji s "teroristy" (více zde).

Ruská média v úterý oznámila, že luhanský "lidový gubernátor" a představitel proruských separatistů Valerij Bolotov se stal terčem atentátu. "Jeho zranění je lehké, je živ a jeho život nic neohrožuje," uvedl mluvčí takzvané Luhanské lidové republiky Vasilij Nikitin (více o atentátu a dosavadním dění na východě Ukrajiny se dočtete zde).

Ukrajina a podpis asociačních dohod

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk mezitím po jednání své vlády s Evropskou komisí v bruselském sídle komise prohlásil, že nový ukrajinský prezident, který vzejde z voleb plánovaných na 25. května, by měl na svou první zahraničí cestu odcestovat do Bruselu a podepsat tam zbytek asociační dohody mezi Ukrajinou a Evropskou unií.

Jaceňuk také připustil, že v některých "horkých místech" bude pořádání voleb komplikované. Ukrajinská ústřední volební komise se podle něj snaží zajistit, že všichni občané budou mít možnost se hlasování zúčastnit. "Rusku se nepodaří z Ukrajiny udělat zkrachovalý stát," prohlásil Jaceňuk.

V úterý zástupci komise a kyjevské vlády podepsali několik dohod a memorand umožňujících přístup Ukrajiny k penězům z EU. Kromě střednědobé půjčky z programu makrofinanční pomoci ve výši jedné miliardy eur (asi 27 miliard korun) to bylo také 365 milionů eur (skoro deset miliard korun) na podporu práce státních institucí a rozvoje občanské společnosti.

Jaceňuk také obvinil Rusko, že Ukrajině při anexi Krymu "ukradlo" obrovské množství plynu, vrty na pevnině i na moři a celé ropné společnosti (více se dočtete zde).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video