Ukrajinští vojáci odpočívají na tanku nedaleko Doněcku (9. srpna 2014).

Ukrajinští vojáci odpočívají na tanku nedaleko Doněcku (9. srpna 2014). | foto: AP

Separatisté v obležení ukrajinské armády nabídli příměří, Kyjev odmítl

  • 794
Proruští povstalci na východě Ukrajiny nabídli Kyjevu příměří s poukazem na strádající civilní obyvatelstvo obléhaných měst. Doněck a jeho okolí byly o víkendu dějištěm těžkých bojů. Východu Ukrajiny nabízí pomoc Moskva. Ukrajinská vláda však zatím nabídku odmítá.

„Jsme připraveni ke klidu zbraní v zájmu odvrácení sílící humanitární katastrofy,“ zdůraznil v neděli jeden z vůdců separatistů Alexander Sacharšenko. Mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko nicméně namítal, že příměří bude možné jedině, až vzbouřenci složí zbraně a vzdají se. "Pokud je tu tato iniciativa, měla by být naplněna praktickými kroky, nikoli slovy - vyvěšením bílého praporu a složením zbraní," prohlásil Lysenko. "Zatím jsme tyto praktické kroky nezaznamenali," podotkl mluvčí armády.

Povstalci na jeho slova reagovali prohlášením, že příměří nebude možné, dokud budou ukrajinské jednotky pokračovat v „trestné operaci“.

Ke klidu zbraní vyzývá Kyjev také Moskva. Ukrajina a její západní spojenci se ovšem obávají, že chce Rusko humanitární mise využít k vyslání svých vojáků do oblasti. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v neděli oznámil, že Moskva jedná o vyslání humanitární pomoci společně s Kyjevem, Organizací spojených národů a Mezinárodním výborem Červeného kříže. Dosažení dohody je podle Lavrova prioritou.

Kyjev v sobotu obvinil Moskvu z provokace, protože u společné hranice podle něj operovala velká kolona ruských armádních vozidel. Vozidla měl namířeno na Ukrajinu a maskovala se podle Kyjeva jako humanitární konvoj. Kreml obvinění ukrajinské strany odmítl. „Chtějí vyvolat ostrý konflikt,“ řekl zástupce prezidentské kanceláře Valerij Čalyj.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil, že je připraven humanitární misi na východě země zvážit, ale za určitých podmínek. „Jsme připraveni akceptovat humanitární pomoc, pokud bude mise mezinárodní, bez jakékoli vojenské podpory a pokud projde hraničními kontrolními stanovišti pod kontrolou ukrajinské ostrahy,“ citoval prezidenta jeho úřad.

Mezinárodní výbor Červeného kříže nabídku humanitární pomoci z Ruska přivítal. „V současné situaci je vítána jakákoliv humanitární aktivita, která pomůže trpícím civilistům,“ uvedl v prohlášení zástupce organizace Michel Masson s tím, že každá humanitární pomoc pod hlavičkou Červeného kříže musí splňovat požadavky neutrality, nestrannosti a nezávislosti.

Situace v Doněcku se každou hodinou zhoršuje

Ukrajinské jednotky o víkendu pokračovaly v ofenzivě u Luhansku a Doněcku. Podle agentury APF se z Doněcka v noci na neděli opět ozývalo dělostřelecké bombardování. Nad ránem bylo z centra města slyšet než 20 detonací. Dělostřelecké granáty poničily soukromý dům i část polikliniky a zranily jednu ženu, uvedla doněcká radnice. Podle agentury Reuters po zjevném dělostřeleckém zásahu hořela také budova telekomunikační společnosti.

Tvrdé boje sváděly znesvářené strany také o město město Krasnyj Luč, strategicky položené mezi Luhanskem a Doněckem. Ovládnutí tohoto města znamená i kontrolu nad důležitou silnicí k ruské hranici. V sobotu separatisté tvrdili, že ukrajinské oddíly už město dobyly, a prakticky beze zbytku tak obklíčily Doněck.

Luhansk, kde žije 425 tisíc lidí, na svých internetových stránkách v sobotu oznámil, že město je již týden bez dodávek elektřiny. Ulice Doněcku i Luhansku zejí prázdnotou a obchody jsou zavřené. Mluvčí doněcké radnice agentuře AP řekl, že situace se "zhoršuje každou hodinou".

Situace na východě Ukrajiny na mapě zveřejněné ukrajinskou armádou (6. srpna 2014)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video