Referendum o nezávislosti v Doněcku (11. května 2014)

Referendum o nezávislosti v Doněcku (11. května 2014) | foto: AP

Separatisté na východě Ukrajiny jednají o spojení svých republik

  • 1055
Představitelé proruských separatistů v Doněcké a Luhanské oblasti jednají o spojení svých "lidových republik". Rozhovory o spojení jsou prý zatím jen předběžné. Kyjevská vláda jedná v Bruselu s Evropskou komisí.

O jednání separatistů z Doněcku a Luhansku informovala ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na tiskovou službu doněckých povstalců.

Jednání je založeno na výsledcích víkendových referend o nezávislosti, která údajně dávají proruským aktivistům právo rozhodovat o budoucím uspořádání. Podle výsledků hlasování, které Západ ani Kyjev neuznává a které nelze nezávisle ověřit, se v neděli pro samostatnost obou oblastí vyslovila drtivá většina hlasujících.

Krize na Ukrajině

Možnost spojení s Luhanskou oblastí v pondělí připustil předseda doněcké "vlády" Denis Pušilin. Zároveň ale oznámil, že "Doněcká lidová republika" hodlá požádat o připojení k Rusku. Luhanská oblast se zatím s takovou žádostí na Moskvu neobrátila.

Separatisé v Doněcku pokračují v razantních krocích, které mají utvrdit status jejich samozvané republiky. Ohlásili sankce vůči Evropské unii a USA a sestavili seznam nežádoucích osob.

V čele seznamu jsou prezident USA Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkelová a unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonová. Britskému premiérovi Davidu Cameronovi se zatím od doněckých vzbouřenců dostalo varování.

Nemáme s kým jednat, stěžují si představitelé Kyjeva

Podle ukrajinských médií během uplynulých dnů proběhl ve vedení doněckých separatistů převrat, během kterého se k moci dostali radikálové ze Slavjanska. Ti odstavili umírněné stoupence Moskvy, kteří byli přístupnější k dialogu s Kyjevem. Hlavní slovo má nyní v Doněcké oblasti údajně ruský agent Igor Strelkov, který řídí obranu Slavjanska před útoky ukrajinské armády.

Představitelé nové vlády v Doněcké oblasti si v úterý postěžovali, že to komplikuje jednání s povstalci. "Lidé, kteří na straně povstalců přijímají rozhodnutí, se neustále mění," konstatoval doněcký gubernátor Serhij Taruta.

Ruská média v úterý oznámila, že luhanský "lidový gubernátor" a představitel proruských separatistů Valerij Bolotov se stal terčem atentátu.  "Jeho zranění je lehké, je živ a jeho život nic neohrožuje," uvedl mluvčí takzvané Luhanské lidové republiky Vasilij Nikitin. Kde k atentátu došlo a kdo na Bolotova střílel, není z dosavadních informací zřejmé.

Doněcká a Luhanská oblast jsou součástí průmyslového regionu Donbas, kde žije přes osm milionů lidí hovořících většinou rusky. Na východě Ukrajiny už od sovětské éry poskytují práci statisícům lidí velké strojírenské a hutní závody a uhelné doly. Významná část jejich produkce směřuje na ruský trh.

Jaceňuk v Bruselu

Ukrajinská vláda v čele s premiérem Arsenijem Jaceňukem odcestovala do Bruselu na jednání s Evropskou komisí. Hlavními tématy jednání je podpora politických a hospodářských reforem na Ukrajině. Podle EU je cílem podpory reforem stabilní, jednotná a demokratická Ukrajina.

Už v březnu Evropská komise oznámila podpůrný balík různých opatření, dosahující celkem asi 11 miliard eur (necelých 300 miliard korun). Některé z kroků, například jednostranné odstranění cel na dovoz ukrajinského zboží do unie, už platí.

Ruský prezident Vladimir Putin kvůli krizi na Ukrajině hovořil telefonicky s šéfem Organizace pro bezpečnost (OBSE) a spolupráci v Evropě Didierem Burkhalterem. Šéf Kremlu se nechal slyšet, že Rusko podporuje plán OBSE, který počítá s rychlým spuštěním národního dialogu na samotné Ukrajině. Ještě tento týden by podle šéfa OBSE mohl být v Kyjevě zorganizován vnitroukrajinský kulatý stůl.

Do krizových oblastí má namířeno německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Na Ukrajinu přijel prosazovat projekt "kulatých stolů". Jejich smyslem je zprostředkovat dialog mezi soupeřícími stranami tak, aby se podařilo odzbrojit nezákonné milice a v klidnějších podmínkách uspořádat prezidentské volby plánované na 25. květen.

Lidový gubernátor Doněcké lidové republiky Denis Pušilin: Musíme vytvořit armádu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue