Senohraby: šetření skončilo, otázky zůstaly

  • 3
Ministr vnitra Stanislav Gross, který po dubnovém koncertu neonacistických skupin v Senohrabech u Prahy vyhlásil boj s extremistem, nyní přiznává, že policisté při takových akcích vlastně nemohou dělat nic. "Je to věčný spor o to, kdy může policie hromadně zasáhnout i proti lidem, kteří zákon neporušují," prohlásil. Politolog Zdeněk Zbořil souhlasí: Je obtížné poznat, kdy je možné celé shromáždění rozpustit.

 "Když však policisté nabydou podezření, že tam dochází k porušení zákona, tak by měli zasáhnout. Problém je však u takových případů subjektivní stránka věci," dodal Zbořil.

"V případě Senohrab se domnívám, že zde měli zasahovat již v případě, kdy se dozvěděli, že tam vystupuje kapela Vlajka nebo Judenmord, protože již tehdy mohli mít podezření, že dojde k porušení zákona," poznamenal Zbořil.

Například v Německu podle něho mají zákon na zveřejnování pozdravů a symbolů a to i nápadně podobných. "Takže za hajlování s véčkem, které neonacisté neoznačují za hajlování, může dostat v Bavorsku dva roky na tvrdo," dodal.

Po koncertu byli policisté krtizováni právě kvůli tomu, že proti asi 400 účastníkům českých i zahraničních skupin nezakročili. V tisku se objevily i zprávy, že někteří z nich hajlovali.

Policie podle ministra může zasáhnout pouze v případě, kdy má důvodné podezření z porušení zákona. "Podle televizních záběrů došlo v Senohrabech k hajlování deset až patnáct metrů za zónou, kterou hlídala policie. Ti lidé, kteří zvedli ruku, by měli být stíháni. Budu ale záležet na tom, zda se k tomu policii podaří shromáždit dostatek důkazů," řekl Gross.

"Nějaké zvedání ruky tam bylo, ale znalci je nevyhodnotili jako hajlování. Autobusy s hákovými kříži byly daleko za policií," upřesnil náměstek ředitele Inspekce ministra vnitra Zdeněk Sládek výsledky vyšetřování.

Vyšetřovatelé navrhují stíhat osm lidí. Čtyři organizátoři jsou podezřelí, že podporovali a propagovali hnutí směřující k potlačení práv a svobod občanů. Čtyři další lidé z toho, že veřejně projevovali sympatie k fašismu.

Mezi nečinností policie a připravovaným stíháním osmi účastníků koncertu ministr Gross žádný rozpor nespatřuje: "Jestliže inspekce okolnosti koncertu prošetřila a k zásahu policie neshledala důvod, ještě to neznamená, že nemohou být trestně stíhány konkrétní osoby."

Počet stíhaných přitom podle Grosse nemusí být konečný. "Pokud vím, ještě se nepodařilo zjistit totožnost člověka, který namaloval na zapařená skla autobusu hákový kříž. Po této osobě se stále ještě pátrá," konstatoval ministr.

Spáchání trestného činu či přestupku ze strany policistů, inspekce nezjistila.

Ministr není spokojen s některými vyšetřovateli
Ministr Gross připustil, že se mu nelíbí postup řady vyšetřovatelů, kteří se zabývají porušováním zákona na rasově motivovaných shromážděních a například nošení triček s rasistickými nápisy nepokládají za trestný čin.

"Proto jsme se na vedení rezortu rozhodli, že seznam všech rasově motivovaných případů, kterých je nyní po celé republice přibližně sedmdesát, budeme každý měsíc zasílat řediteli úřadu vyšetřování i nejvyšší státní zástupkyni, aby na ně dohlédli. Tento krok by měl zaručit, že konkrétní vyšetřovatelé a státní zástupci nebudou udělovat jakési soukromé amnestie za věci, u kterých si celá společnost přeje, aby byly stíhány," zdůraznil Gross.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video