Seniorům se velmi zmenší výběr plen

  • 1
Tisíce starších lidí, kteří používají papírové pleny, budou muset přejít na jinou značku, nebo se dokonce přechodně smířit s nedostatkem pomůcek. Kvůli nejasnostem v systému státní regulace cen u zdravotnických potřeb vypadne od července ze hry čtveřice největších firem, jež zásobovala osmdesát procent trhu s pomůckami pro inkontinentní pacienty - tedy pro ty, kteří mají problémy s udržením moči.

Naopak konkurenci spadne do klína byznys takřka za půl miliardy korun ročně - a to nejméně na tři měsíce.

Zavedení výrobci - SCA Hygiene Product, Hartman Rico, Kimberly-Clark a Harrmed - nemají od ministerstva financí stanovenu maximální cenu pro své výrobky. Proto je od 1. července nebudou hradit zdravotní pojišťovny a jejich odběr logicky poklesne, protože pacienti či domovy důchodců by je museli kupovat za hotové.

Podle výkladu ministerstva financí je však absence úřední ceny ještě fatálnější: tyto výrobky se vůbec nebudou smět prodávat. Nejbližší termín změny je stanoven na říjen tohoto roku. Vysvětlení ministerstva zní: Firmy nedodaly včas data, neboť se chtěly vyhnout státní regulaci, a je to jen a jen jejich vina.

Zmínění výrobci pozdní dodání dat nepopírají, tvrdí však: Postup ministerstva byl neprůhledný a zvýhodnil konkurenci. Právníci, kteří pro společnosti Czechmed sdružující tyto velké výrobce vypracovali právní posudek, uvedli, že úředníci přímo porušili zákon a dopustili se nesprávného úředního postupu: posunuli totiž oficiálně vyhlášený termín uzávěrky, a tak některé firmy prošly (byť i ony dodaly data pozdě), zatímco jiné ne.

Výrobci pomůcek byli vyzváni k dodání dat už loni, ale odmítli vyhovět. Namítali, že žádná právní norma jim neukládá podřídit se státní regulaci. Ministerstvo financí proto v prosinci vydalo nový výměr, do nějž zařadilo i tyto pomůcky a uzávěrku pro nahlášení cen stanovilo na konec ledna.

"Tomuto termínu byla schopna vyhovět jediná firma," uvedl Augustin Bernát ze společnosti SCA Hygiene Product. Většina firem tedy nahlásila ceny pozdě.
Ministerstvo financí však udělalo uzávěrku definitivně až v dubnu. "Některé firmy se tak do systému náhodou dostaly a jiné náhodou ne," upozornil Bernát.

Ministerstvo financí se hájí tím, že dodání dat opakovaně urgovalo. "Firmy se prostě bránily regulaci, což je svým způsobem pochopitelné," uvedl mluvčí úřadu Libor Vacek.

Právníci firem nicméně namítají, že takto svévolně s termíny hýbat nelze. Napadají kromě toho i výklad ministerstva financí, podle nějž se výrobky s neregulovanou cenou nesmějí vůbec prodávat. Podle právní kanceláře Pokorný, Wagner a spol. nic takového přímo ze zákona o cenách nevyplývá, a jde tedy o nepřípustný zásah do aktivit soukromých subjektů.

Mluvčí ministerstva financí Libor Vacek však přes počáteční váhání uvedl, že se tyto výrobky od července prodávat nesmějí. Ohrožené firmy přirozeně rozpoutaly kolem ztráty svých pozic a obratu čítajícího stamiliony korun kolotoč jednání - lobbují na ministerstvech financí, zdravotnictví i u Všeobecné zdravotní pojišťovny. Usilují o to, aby úřady zvrátily svá rozhodnutí a dodatečně je zařadily do ceníku, hrozí i žalobou na stát.

Novou šanci ovšem vycítily i firmy, které budou z jejich výpadku těžit: houfně obesílají lékárníky, aby odteď začali odebírat výhradně jejich zboží, neboť konkurence má zákaz, a slibují, že výpadek nahradí. Podobné veřejné prohlášení už vydala i Všeobecná zdravotní pojišťovna.

A ministerstvo financí si slibuje: "Dostanou-li prostor menší firmy, třeba to zahýbe s vysokými cenami dominantních dodavatelů," podotkl mluvčí Vacek. Vzápětí však ujistil: "My do tohoto ale samozřejmě nezasahovali."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video