Senegalci se kvůli změnám klimatu  přesouvají od zemědělství k těžbě soli

Senegalci se kvůli změnám klimatu přesouvají od zemědělství k těžbě soli | foto: Profimedia.cz

Senegalci bojují se změnami klimatu solí. Těží ji místo práce na poli

  • 18
Senegalský region Kaffrine je příkladem, jak se mohou vhodně situované oblasti Afriky adaptovat na důsledky změn klimatu. Místní lidé se kvůli špatným podmínkám přesouvají od zemědělství k těžbě soli. Podle expertů na udržitelný rozvoj však stále se rozvíjejícímu směru obživy chybí větší investice.

Cheikh Tidiane Sall z africké rozvojové organizace IED uvádí, že těžba soli může být ideální náhradou za zemědělství a další odvětví hospodaření, které jsou závislé na srážkách. Nejen v Senegalu se totiž projevují klimatické změny extrémními projevy počasí. Pro zemědělství přitom nejsou optimální přílišná sucha ani bleskové a intenzivní srážky, které mnohdy vyústí v povodně.

Lidé tak v uplynulých letech stále častěji místo hospodaření na polích tráví celé dny na solných pláních a jezerech. Podmínky pro práci jsou zde více než tvrdé. „Muži tam sůl těží bez rukavic i bot. Používají se nevhodné pytle na sůl, která pak kontaminuje půdu,“ uvedl Sall pro server The Guardian.

Vytěženou sůl muži balí do pytlů po 25 kilogramech a vyskládávají je do dlouhých řad. Ženy pak sůl prodávají u silnice. Jeden pytel stojí dolar a sedmdesát centů (asi 40 korun).

Senegalci se kvůli změnám klimatu přesouvají od zemědělství k těžbě soli
Senegalci se kvůli změnám klimatu přesouvají od zemědělství k těžbě soli

Cena napovídá, že pro uživení lidí samotná těžba soli nestačí a musí si tak vydělávat i jinými způsoby. Podle Salla jsou důvodem zejména nulové investice do rozvíjejícího se „solného byznysu“.

Za pravdu mu dává i Pierre Modou Mbengue, ředitel regionální rozvojové organizace ARD, která se snaží investovat do odvětví, která pomohou lidem s lepší adaptací na následky klimatických změn.

„Z praxe máme zřejmé signály, že bez boje s klimatickými změnami je udržitelný rozvoj pro mnoho států nedosažitelný,“ myslí si Sven Harmeling, odborník na změny klimatu z charitativní organizace Care.

Podívejte se, jak se těží sůl na senegalském jezeru Retba:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video