Ženy, které se starají o rodiče a děti zároveň, nemají skoro na nic jiného čas. Ilustrační foto.

Ženy, které se starají o rodiče a děti zároveň, nemají skoro na nic jiného čas. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Sendvičová generace narůstá, ženy se musí starat o své děti i rodiče

  • 353
Ženy nad 45 let, které se musejí současně starat o své děti i starší rodiče, tráví péčí v průměru 20 hodin týdně. Celkem 26 procent z nich se kvůli opatrování blízkých cítilo být při hledání zaměstnání diskriminováno. S tím, jak se daří sladit práci s pečováním, bylo spokojeno jen 30 procent žen.

Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury ppm factum, které představila společnost Gender Studies. A podle jejích zástupkyň se takzvaná sendvičová generace rozrůstá.

"Je to skupina lidí přibližně ve věku 45 až 65 let, kteří jsou stlačeni v sendviči dvou závazků péče. Na jedné straně mají děti, které ještě nejsou osamostatněné, na druhé jsou stárnoucí rodiče, kteří potřebují pomoc," přiblížila Nina Bosničová ze společnosti Gender Studies. Podle ní je typickým představitelem sendvičové generace pětapadesátiletá žena. "Ve společnosti se i kvůli různým genderovým stereotypům apriori očekává, že pečovatelství a rodinné závazky musí ležet na bedrech ženy," dodala.

Michaela Marksová-Tominová z ČSSD, která se dlouhodobě zabývá postavením žen a mužů ve společnosti, se domnívá, že ženy v tomto věku jsou pro mnoho zaměstnavatelů "staré" a neflexibilní. Firmy však ignorují zkušenosti, které ženy v zralém věku oproti svým mladším konkurentkám získaly. Některé ženy se bojí učit nové věci, většinou ale stačí absolvovat kurs, aby získaly například základní počítačové dovednosti, poznamenala Marksová-Tominová. 

Podle Františka Bartoše z agentury ppm factum ženy od 45 do 65 let, které se starají jen o potomky či jen o rodiče, stráví péčí v průměru 17 hodin týdně. Sendvičová generace věnuje opatrování o tři hodiny víc. Ženy nad 55 let se potomkům a příbuzným věnují pak v průměru 25 hodin týdně.

"Domnívám se, že především musíme vybudovat síť veřejných služeb - jesle, školky, družiny. A také důležitou součástí je aktivní podpora otců, aby převzali alespoň část péče o děti - tím, že se část rodičovské určí jen pro ně," poznamenala Marksová-Tominová, která nedávno navrhovala uzákonit povinné rozdělení rodičovské dovolené mezi otce a matku (více zde).

Péče o rodinu se špatně stíhá s prací na plný úvazek

Podle Bosničové se právě sendvičové generaci daří nejhůř skloubit práci s rodinou. Se sladěním zaměstnání a soukromí jsou spokojeny tři čtvrtiny žen, které o nikoho nepečují. Z žen, co se starají o děti i rodiče, je to 30 procent. O zkrácené úvazky ale ani ony příliš nestojí. Uvítaly by spíš pružnou pracovní dobu, možnost pracovat z domova či takzvaný stlačený týden, kdy je možné denně dělat víc hodin a jeden den pak třeba mít volno.

Spokojenost se skloubením soukromého života s povinností

"Předpokládali jsme, že největším tahákem bude zkrácení pracovního úvazku. Ukázalo se, že převažuje zájem o celou pracovní dobu. Ženy si v současné době nemůžou dovolit pracovat na zkrácený úvazek, neumožňuje jim to finanční situace rodin," uvedl Bartoš.

Podle většiny pracujících žen, které pečují o blízké, jsou zaměstnavatelé vstřícní. Vždy prý vyšli vstříc dvěma pětinám dotázaných. V závažných případech pak vyhověli 46 procentům žen.

Při přijímacích pohovorech do zaměstnání zažila kvůli péči o příbuzné aspoň jednou diskriminaci skoro každá osmá žena nad 45 let. Kvůli dětem nerovné zacházení pocítila pak každá šestá. Kvůli opatrování příbuzných se cítilo být diskriminováno 26 procent těch, které se staraly současně o děti i rodiče.

Dospělé děti se raději starají o matky než otce

Podle sociologů se sendvičová generace bude i dál rozrůstat. Společnost stárne a seniorů, co potřebují pomoc, bude přibývat. Češky navíc mívají děti později než dřív a věk matek ještě poroste.

Sendvičová generace

Tímto termínem se označuje fenomén, kdy lidé v produktivním věku s dětmi ještě plně neosamostatněnými přebírají rovněž závazek péče o stárnoucí rodiče. Jsou tak vystaveni dvěma odlišným typům nároků na péči.

Počet dětí v rodině se snižuje a přicházejí v pozdějším věku rodičů. Stále častější je tak situace, že je střední generace v době, kdy stárnoucí prarodiče potřebují asistenci od stále ještě pečujících rodičů. Tito pak obstarávají dva druhy péče, které jsou navíc často kombinované se zaměstnáním.

Zdroj: Gender Studies

Demografové uvádějí, že největší změnou v tomto století bude růstu počtu lidí nad 80 let. Nyní tvoří necelá čtyři procenta obyvatel, za deset let by to mělo být téměř šest procent a za dvě desetiletí 8,5 procenta.

Podle starších průzkumů si až 84 procent lidí myslí, že by se o staré rodiče měly postarat jejich děti. A 80 procent dospělých dětí by se ráda o nemohoucí rodiče starala u sebe doma. Mezi těmi, kdo by se takto starali, jsou mnohem častěji ženy než muži. "Mezi těmi, kdo jsou odhodláni poskytovat domácí péči, představují dcery dvě třetiny v porovnání s jednou třetinou synů," uvádí se ve studii Gender Studies (starší výzkumy najdete zde ve formátu pdf).

A raději by se dospělé děti postaraly o matku než otce. "Matka je například v případě, kdy děti uvažují o pomoci pouze jednomu z nesoběstačných rodičů, upřednostňována pětkrát častěji než otec," píše se ve studii dále.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue