Senátor ČSSD Pavel Trpák

Senátor ČSSD Pavel Trpák | foto: Otakar Gusser, MF DNES

Senátoři vydali Trpáka, policie ho může stíhat za pochybení u porodu

  • 36
Senát vydal nového trutnovského senátora Pavla Trpáka z ČSSD ke stíhání policii. Privátní gynekolog čelí obvinění, že loni v květnu pochybil u porodu, při kterém zemřel novorozenec. Senátní imunitní výbor už v úterý doporučil Trpákovo vydání k trestnímu stíhání. Dnes vydání potvrdilo plénum Senátu.

"Ano, doporučili jsme jeho vydání. V tomto případě nehrozí, že by se jednalo o nějaké politické důvody," řekl iDNES.cz v úterý předseda imunitního výboru Jiří Pospíšil. Dnes o vydání hlasoval celý Senát. Senátoři usnesení imunitního výboru podpořili.

Trutnovská policie obvinila Trpáka už během loňské předvolební kampaně. Vedení nemocnice včetně týmu porodníků za svým kolegou ale stojí. Podle nich se jednalo o komplikovaný porod, který navíc Trpák převzal při příchodu na službu po svém kolegovi.

To senátor připomněl i dnes horní komoře v krátkém vystoupení. "Vnímám tragédii rodičů, kterým při porodu zemře dítě. Ale povolání lékaře nese taková rizika," řekl Trpák senátorům. "Považuji za velmi nešťastnou snahu kriminalizovat medicínu a skandalizovat zdravotníky," dodal senátor.

Přesto ale kolegy nežádal o zachování imunity, naopak je poprosil, aby jej ke stíhání v této kauze vydali. Senátoři žádosti vyhověli a 47 hlasy z 54 přítomných vyslovili s vydáním k trestnímu stíhání souhlas.

Kdyby soud uznal Trpáka vinným, hrozí senátorovi za ublížení na zdraví s následkem smrti až pět let vězení.

SENÁTOŘI A VYDÁNÍ KE STÍHÁNÍ

Senát dosud rozhodoval o vydání v jedenácti případech. Šestkrát byl pro, pětkrát proti.

28. dubna 1999 - Senát odmítl zbavit imunity Václava Bendu (ODS), podezřelého z neoprávněného nakládání s osobními údaji. O vydání Bendy požádal vyšetřovatel v souvislosti s aférou kolem údajné spolupráce vídeňského starosty Helmuta Zilka s StB.

20. října 2000 - Senát odmítl vydat Jaroslava Musiala (ČSSD) k trestnímu stíhání kvůli jeho dřívějšímu působení ve vedení firmy Elektrotechnické závody v Bystřanech na Teplicku.

28. června 2001 - Senát odmítl zbavit imunity Vladimíra Schovánka (Unie svobody), podezřelého z pomluvy kvůli článku v místním časopise o spolupráci některých lidí s StB.

25. října 2001 - Senát vydal Ondřeje Febera (Unie svobody) k trestnímu stíhání kvůli dopravní nehodě, při které byl těžce zraněn člověk.

19. září 2002 - Kvůli dopravní nehodě zbavili senátoři imunity Pavla Eyberta (ODS).

23. ledna 2003 - Senátoři vydali k trestnímu stíhání někdejšího ředitele televize Nova Vladimíra Železného (za hnutí Nezávislí; nyní europoslanec). Železný čelil podezření z poškozování věřitele a z daňových deliktů.

6. listopadu 2003 - Senát vydal k trestnímu stíhání Alexandra Nováka (ODS) kvůli podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z přijímání úplatku. Případ dosud nebyl uzavřen.

2. února 2006 - Senát odmítl zbavit imunity Lianu Janáčkovou (za hnutí Nezávislí). Policie ji podezřívala z toho, že se jako starostka zapojila do sporných finančních transakcí.

7. února 2007 - Senát zbavil imunity předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka, kterého policie podezřívala z přijetí úplatku. Kauzu loni nadvakrát zastavilo státní zastupitelství.

24. dubna 2008 - Senát odmítl vydat k trestnímu stíhání senátorku Lianu Janáčkovou kvůli výrokům na adresu části ostravských Romů, které pronesla předloni jako starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Senátorka o zbavení imunity žádala.

28. ledna 2009 - Senát vydal k trestnímu stíhání senátora ČSSD Pavla Trpáka. Gynekolog Trpák čelí obvinění, že předloni v květnu pochybil u porodu v trutnovské nemocnici. Novorozenec krátce poté zemřel.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video