Senátoři vrátili zákon o ČT poslancům

Senátoři vrátili Poslanecké sněmovně zákon o České televizi. Čtyřkoalici se tak podařilo prosadit pozměňovací návrhy, které například předpokládají zkrácení volby prozatimního ředitele veřejnoprávní televize z 10 dnů na tři. V průběhu schůze informoval ministr kultury Pavel Dostál o aktuální situaci v ČT, jejíhož vedení se dočasně ujal finanční ředitel Ladislav Paluska.Sněmovna by se vrácenou novelou mohla zabývat v úterý.
V úvodu schůze ministr Dostál seznámil s novelou sedmašedesát přítomných senátorů.

Senátor za ODS Mirek Topolánek několikrát vyzval své kolegy, aby zákon schválili v podobě, která prošla sněmovnou v sobotu ráno.  Návrh na to, aby se senátoři předlohou kvůli rychlému řešení krizové situace v ČT nezabývali a podstoupili ji rovnou prezidentovi, neprošel.

Podle senátora Jana Rumla (US) někteří poslanci v sobotu ráno ani nevěděli, pro co hlasují. "Neznám zemi, kde by kodex o ČT schvalovala sněmovna," uvedl Ruml příklad, proč by neměl být zákon schválen ve svém nynějším znění.

"Myslím, že zde jde o skrytý spor o to, kdo by měl Radu ČT volit," řekl senátor Milan Štěch (ČSSD) na adresu senátorů čtyřkoalice, která původně žádala, aby byla do volby rady zahrnuta také horní komora a prezident.

Jednání Senátu a krizi v ČT jsme on-line sledovali  ZDE.

KRIZI V ČT, JEDNÁNÍ POSLANCŮ A VEŘEJNÉ SLYŠENÍ V SENÁTU JSME PODROBNĚ SLEDOVALI ZDE

Poslanci odhlasovali novelu v rekordně dlouhém jednání
Poslanci v sobotu časně ráno odhlasovali novelu zákona o České televizi ve znění, které jim umožňuje dočasně převzít pravomoci Rady ČT a zvolit prozatímního ředitele veřejnoprávní televize. Jednání o novele začalo v poslanecké sněmovně v pátek v 9 hodin.

Pro zákon hlasovali poslanci ODS a ČSSD. Nová verze zákona počítá s tím, že Radu ČT bude i v budoucnu volit jen sněmovna, ačkoli čtyřkoalice požadovala, aby se poslanci o tuto pravomoc podělili minimálně se Senátem. I proto její zástupci očekávají, že zákon neprojde hlasováním v Senátu. Vyslovili se proti němu i někteří senátoři ČSSD.

Poslanci novelu zákona odhlasovali dvě minuty před koncem stavu legislativní nouze, který předseda sněmovny Václav Klaus prodloužil do soboty tří hodin ráno. Novelu v závěrečném hlasování podpořilo 133 ze 194 přítomných poslanců.

Stávka v České televizi trvá
Podle odborů České televize bude stávka pokračovat až do splnění všech požadavků. Stávkující požadují okamžitý odchod šéfky zpravodajství Jany Bobošíkové, finančního ředitele Jindřicha Beznosky a dalších lidí dosazených do ČT Jiřím Hodačem.

Stávkující požadují návrat  pracovníků managementu televize, kteří museli odejít. Ti podle stávkujících prokázali jasné znalosti a kompetence k řízení České televize.

HODAČ BOJ VZDAL, LIDÉ VYŠLI DO ULIC:
shrnutí nejdůležitějších událostí ze čtvrtka 11. ledna + prohlášení Jiřího Hodače ke své rezignaci

Tripartita nic nového nepřinesla (o jednání nového vedení se stávkujícími více ZDE)
Ani úterní jednání odborářů ČT se zástupci nového vedení nepřineslo žádné výsledky, které by mohly vyřešit krizi v České televizi. Účastníci rozhovorů po více než dvouhodinovém jednání na Úřadu vlády pouze řekli, že v nich budou pokračovat.

První vyjednávání zahájili zástupci odborářů a vedení České televize v pondělí pod záštitou Rady hospodářské a sociální dohody, takzvané tripartity.

Přesto Věra Valterová, která je pověřena řízením ČT, vyjádřila již po pondělním setkání naději, že obě strany by tímto způsobem mohly postupně dospět ke konstruktivnímu řešení, jež by odblokovalo pat v České televizi, který trvá už čtvrtý týden.

Předseda Nezávislé odborové organizace ČT Antonín Dekoj se po pondělní schůzce pouze omezil na konstatování, že první rozhovory obou stran vítá.

Michael Žantovský (ODA) se hlásí s technickou poznámkou při jednání Senátu o novele zákona o ČT. (17. ledna 2001)

Vzrušená debata v Senátu během přestávky při jednání o novele zákona o ČT. (17. ledna 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video