Schůze v Senátu. Ilustrační foto

Schůze v Senátu. Ilustrační foto | foto: Senát PČR

Senátoři se neshodli na postoji k zákonu o protikomunistickém odboji

  • 31
Senátní výbory se neshodly, jak dál s návrhem zákona o protikomunistickém odboji. Zatímco ústavně-právní výbor doporučil horní komoře vrátit předlohu Sněmovně s připomínkami, podle výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost by měla být schválena ve sněmovním znění.

Ústavně-právní výbor plánuje mimo jiné změnit způsob rozhodování o osvědčení pro účastníky odboje a jinak definovat okruh lidí, na které by se zákon nevztahoval. Senát bude o poslanecké předloze rozhodovat na schůzi, která začne ve středu.

Účastníci odboje dostanou podle předlohy peněžité ocenění 100 000 korun, pozůstalí manželé po nich pak poloviční částku. V případě, že by měli odbojáři důchod nižší než průměrný, bude jim na průměrný dorovnán.

Okruh lidí, na které by se zákon nevztahoval, by se podle výboru neměl vymezovat konkrétně. Účastníkem odboje nebo odporu proti komunismu by neměl být člověk, který se podílel na potlačování lidských práv a svobod.

Senátní ústavně-právní výbor chce udělat v předloze ještě několik dalších změn. Například v preambuli by se nemělo psát v souvislosti s komunistickým režimem o teroru.

Zástupce předkladatelů, předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, se postavil proti všem změnám v předloze. Při hlasování výboru neuspěla Soňa Paukrtová (TOP 09 a Starostové) s návrhem, aby jeho členové normu podpořili v původním znění.

Výbor na návrh senátora ČSSD Jiřího Dienstbiera doporučil, aby o osvědčení pro odbojáře nerozhodovalo ministerstvo obrany, ale nezávislá komise při ministerstvu. Sociální demokraté to prosazovali už ve Sněmovně, která nakonec rozhodla o tom, že komise by řešila jen odvolání.

Situace se obrátila ve výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, jenž předlohu podpořil v původním znění na návrh senátora Jaromíra Štětiny (TOP 09 plus Starostové). O Dienstbierově návrhu se už nehlasovalo.

Většinu v horní komoře mají sociální demokraté. Předlohu ale ještě projednají senátní výbory pro zahraniční věci a obranu a bezpečnost. Ve Sněmovně předloha vyvolala odpor poslanců KSČM, návrh na její zamítnutí ale neprosadili. Komunisté tvrdí, že je návrh v rozporu s ústavou, protože rozděluje lidi do tří kategorií.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video