Senátoři proškrtávají svou imunitu

Horní komora českého parlamentu se shodla na tom, že by imunita zákonodárců měla být menší. Senátoři odhlasovali návrh zákona, podle kterého by se nevztahovala na přestupky senátorů a poslanců. Projednávaly by se tedy bez omezení, stejně jako přestupky ostatních občanů. Návrh zákona ale ještě musí schválit poslanci. Zatím je obtížné vymáhat pokutu byť jen za dopravní přestupek po poslanci, pokud ji odmítne sám zaplatit.

Úřady totiž nemůžou jeho přestupek řádně projednat, pokud to nepovolí hlasováním celá sněmovna.

Zákonodárce i přesto bude moci stále požádat, aby se jeho případem zabýval parlamentní mandátový a imunitní výbor, jako je to nyní. Pro zmírnění imunity hlasovalo 41 z 63 přítomných senátorů, proti byl jeden.

Podle Ústavy musí být tento návrh zákona schválen ve stejném znění oběma komorami, protože novelizuje i jednací řád Senátu.

Zda zákon vstoupí v platnost, teď proto záleží především na hlasování poslanců. Všechna předchozí jednání o zmenšení imunity v parlamentu ztroskotala.

Omezení imunity prosadila Čtyřkoalice
Novelu Senát přijal podle očekávání díky Čtyřkoalici, většina senátorů ČSSD a ODS se hlasování zdržela.

Jediný, kdo zvedl ruku proti, byl Jaroslav Doubrava z KSČM. "Nehlasoval jsem pro novelu, protože v ní zůstala možnost požádat o projednání přestupku v parlamentním výboru. Doubrava si totiž myslí, že by si zákonodárci přestupkovou imunitu měli zrušit plně.

Pavel Rychetský z ČSSD také zdůrazňoval, že možností výběru projednávání přestupku si zákonodárci přivlastní jen další privilegium. "Jenom si uřízneme ostudu," prohlásil vicepremiér.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue