Tomáš Julínek

Tomáš Julínek | foto: David Port, MF DNES

Senátoři ODS tlačí na zákon o rozpuštění poslanců

  • 101
Senátní klub ODS vyzval předsedu horní komory Přemysla Sobotku, aby v případě, že Sněmovna ani tento pátek nezvolí své vedení, svolal schůzi Senátu. Podle Tomáše Julínka chtějí senátoři ODS dokončit jednání o ústavním zákoně, který by umožnil rozpuštění dolní komory. Je to předčasné, míní její předseda Zaorálek.

"My jsme mysleli trošku dopředu. Už před rokem jsme se snažili zákon prosadit. Institut rozpuštění Sněmovny v ústavě chybí, myslíme, že do toho sortimentu patří," řekl iDNES.cz Tomáš Julínek. "Ukazuje se, že když je díra v ústavě, že toho dokáže Paroubek zneužívat," neodpustil si kritiku politického rivala.

Senát úpravu zákona navrhl už minulý rok, ale Sněmovna ji vrátila horní komoře k přepracování. "Teď se ukazuje, že tu taková možnost chybí. Nemůžou se rozběhnout řádné ústavní procesy," říká Julínek.

Podle něj je sice jasné, že není možné zasáhnout tímto způsobem do řešení patové situace hned. "Ale při zkráceném jednání to může mít Sněmovna jako možnost. Mohla by to být cesta z patu."

Za jakých okolností by tedy podle senátního návrhu mohla být Sněmovna rozpuštěna? "Po demisi vlády by si to musela Sněmovna většinou odhlasovat. A následně by ji mohl rozpustit prezident," vysvětlil Julínek. Pokud by se tento návrh "narouboval" na současnou situaci, hlasovala by Sněmovna o svém rozpuštění poté, co by demisi podal premiér Paroubek.

Proč ale senátoři normu neprojednali dříve, když ji kolegové z dolní komory vrátili? "Za normálních okolností nebyl takový tlak. Zákon byl rozjednán, vyzýváme, aby bylo jednání dokončeno a výstup nabídnut Sněmovně jako možnost," doplňuje Julínek.

"My se tím nemůžeme zabývat, protože k tomu nemáme ustavené orgány, a až je mít budeme, už zas nebudeme potřebovat ten zákon," míní dosavadní předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek.

Snaha senátorského klubu ODS mu však stejně připadá předčasná. "Situace není tak krizová, aby to vyžadovalo mimořádné prostředky," řekl Zaorálek iDNES.cz.

Škrábání se přes hlavu
Na otázku, zda senátoři touto aktivitou směřují k předčasným volbám, Julínek odpověděl, že to sice vyplývá z logiky věci, ale ve skutečnosti k nim nesměřují.

"Sněmovna by stejně musela nejdříve přijmout zákon o zkrácení volebního období, což je trošku škrabání se přes hlavu, protože to není košer, je to určité obcházení ústavy. Také proto předkládáme tento návrh."

"Nic víc v tom není, nic to nenaznačuje. Prostě Senát tu je a pracuje a má povinnost starat se o to, aby tu tyto ústavní možnosti byly. Měl by řešit díry v ústavě."

Podle předsedy dolní komory je snaha senátorského klubu ODS nadbytečná. "Senát, když může, tak se rychle domáhá kompetencí, které nemá," míní Zaorálek.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka ČTK řekl, že se o svolání schůze, z níž by mohlo vzejít další řešení stavu v dolní komoře, rozhodne podle pátečního jednání ve
Sněmovně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video